آموزش کاشت و پرورش

کوددهی رز

کوددهی رز

گل رز برای داشتن گل های زیبا در طول فصل به مواد مغذی نیاز دارد. با کوددهی گل رز، علاوه بر داشتن گل های زیبا، بوته های رز در برابر حشرات و بیماری ها مقاوم تر می شوند.

نیازهای کودی گل رز

گل رز برای رشد و گلدهی به عناصر زیر نیاز دارد:

نیتروژن (N) برای رشد شاخ و برگ نیاز است و کمبود نیتروژن سبب زرد شدن برگ ها، توقف رشد و کوچک شدن گل ها می شود. وجود مقادیر کافی از نیتروژن سبب افزایش گلدهی می شود.

 فسفر (P) برای رشد ریشه تولید گل فراوان نیاز است. کمبود فسفر باعث ریزش برگ و ضعیف شدن ساقه های گل و جوانه ها باز نمی شوند.

پتاسیم (K) که به آن پتاس نیز گفته می شود برای تشکیل گل ضروری است. در زمان استرس و یا در اثر آسیب حشرات و بیماری ها یا در شرایط نامناسب آب و هوایی، به گل رز کمک می کند. کمبود پتاسیم می تواند منجر به زرد شدن حاشیه برگ، ضعیف شدن ساقه های گل و جوانه شود.

علاوه بر این سه عنصر، ریز مغذی های مختلف از جمله آهن، کلسیم و منیزیم، منگنز، مس، گوگرد و بور نیز برای رشد و شکوفایی رز ضروری هستند.

برای کوددهی گل رز از کودهای آلی و غیرآلی استفاده می شود. کودهای آلی آهسته تر تجزیه شده و زمان طولانی در خاک می ماند و در چند ماه مواد مغذی خود را آزاد می کند. برای داشتن اطلاعات در مورد مواد مغذی در خاک، بهتر است که خاک را آزمایش کنید. آزمایش خاک اطلاعات مفیدی درباره pH خاک نیز می دهد. گل های رز خاک خنثی تا کمی اسیدی را ترجیح می دهند اسیدیته بین 5/5 تا 6/5 بهترین pH است.

انواع کود مورد استفاده:

کودهای آلی

کودهای آلی، کودهای دامی و کمپوست منبع بسیار خوبی از هر سه عنصرN ، P و K است. همیشه مطمئن شوید که کود “پوسیده” است، یعنی تازه نیست، در غیر این صورت ازت آن زیاد است باعث آسیب رسیدن به گیاه می شود. این کودها را در زمان کاشت با خاک مخلوط کنید، یا هر بهار یک لایه 2/5 تا 5 سانتی متری در اطراف گل رز بریزید.

کودهای آلی برای رز

استفاده از کودهای آلی باعث آلودگی محیط زیست نمی شوند.

کودهای غیرآلی

کودهای غیر آلی شامل کودهای شیمیایی یا ساخته شده توسط انسان هستند که استفاده راحت تر دارند، غلیظ تر و غالبا ارزان تر از مواد آلی هستند. با این حال، این کودها ساختمان خاک را بهبود نمی بخشند و هیچ باقیمانده مثبتی ندارند. از آنجا که غلظت کودهای شیمیایی بیشتر از کودهای آلی است، آن را روی خاک خشک نریزید تا باعث سوختگی نشود. می توانید لایه نازکی از کود را در خاک مرطوب اطراف گیاه پخش کنید. پس از استفاده از کود، رزها را به خوبی آبیاری کنید. بهترین زمان استفاده از کود دقیقا بعد از بارندگی یا قبل از آبیاری است.

بهترین کود برای گل رز چه کودی است؟

کودهای آلی که منبع طبیعی دارند برای محیط زیست بهتر هستند. اینها مزایای مختلفی دارند و می توانند به تنهایی یا به صورت ترکیبی به عنوان بخشی از برنامه تغذیه گل رز استفاده شوند. برخی نیز باعث بهبود بافت خاک و تقویت باکتری های مفید می شوند.

برای مشاهده و خرید بذر انواع گل ها، کلیک کنید.

زمان مناسب کوددهی رز

برای رزهای جوان:

اوایل تا اواسط بهار: هنگامی که برگهای جدید ظاهر می شوند کوددهی را شروع کنید. برای اولین بار برای رشد برگ، از کود با نیتروژن بالا استفاده کنید. هنگامی که شاخه ها 10 تا 15 سانتی متر طول دارند می توانید کود را به خاک اضافه کنید.

در طول فصل: بسته به نوع کود مورد استفاده، هر 2 تا 4 هفته در طول فصل رشد رزها را با کودها تغذیه کنید..

اواخر تابستان تا اوایل پاییز: کودی با مقدار نیتروژن کم استفاده کنید تا رشد ریشه و شکوفه های سال آینده را تقویت کند.کوددهی را از 6 تا 8 هفته قبل از شروع سرمای زمستان متوقف کنید تا از آسیب دیدن رزها جلوگیری کنید.

برای گلدان های رز:

از آنجا که به دلیل آبیاری مکرر مواد مغذی با سرعت بیشتری از گلدان خارج می شود بنابراین، گل های رزی که در گلدان هستند بیشتر از رزهایی که در زمین کاشته می شوند، نیاز به کوددهی دارند.

یک قانون کلی این است که بعد از هر دوره گلدهی، به بوته های رز کود بدهید اما هر بار به تدریج مقدار کود را به نصف کاهش دهید.

گل رز در گلدان

رزهایی که در گلدان کاشته می شوند به کود بیشتری نیاز دارند.

 

روش های برای سالم نگه داشتن گل رز

در زمان مناسب و به شیوه درستی هرس کنید.

شته های سبز مزاحم را از بین ببرید.

سفیدک سطحی را با قارچکش ها کنترل کنید.

خاک را با کوددهی مناسب تقویت کنید.

برای جلوگیری از وارد شدن استرس به گیاه، از کوددهی در گرمای شدید خودداری کنید. گیاهان گل رز را به خوبی آبیاری کنید و اجازه دهید تا مواد مغذی به ریشه ها برسد.

برای اینکه منظم باشید، یک تقویم باغبانی  برای خود درست کنید و زمان و نحوه کوددهی را یادداشت کنید.

نوشته های مشابه