کلم بروکسل و تاریخچه پرورش آن

کلم بروکسل یا کلم فندقی ظاهری ریز و مزه ای مطبوع دارد که در کره سرخ می شود. در طول تاریخ بارها این نوع کلم به طور اسرار آمیز وارد منو های غذا شده و دوباره حذف شده اند بدون دلیل خاصی! اما سوال این جاست چرا کلم بروکسل؟

نام کلم بروکسل از کجا می آید؟

تاریخ پیدایش کلم بروکسل مرموز و گیج کننده است. اما اولین نشانه های حضور آن به سال های ۱۲۱۳ میلادی باز می گردد. نوعی کلم که در بازاهایی به نام بروکسل توسط افراد تهی دست خرید و فروش می شد. اما به یک باره از منو های آشپزی حذف شد.

در طول تاریخ دستور پخت هایی در اروپای مرکزی و اسکاندیناوی یافت می شد که کلم بروکسل استفاده کرده اند ولی دوباره به نابودی محکوم بوده اند.

این روند تا عصر ویکتوریایی ادامه داشت. هنوز مشخص نیست ملکه ویکتوریا چگونه به این کلم که در فرانسه کشت می شد علاقه پیدا کرد.از سال ۱۸۴۹ تا کنون کلم بروکسل در بسیاری از کشور ها کاشت شده و به محبوبیت زیادی نیز رسیده است. به این دلیل اولین صفحات تاریخ حضور این کلم های کوچک و تو دل برو را در بروکسل ثبت کرده اند، نام کلم بروکسل را بر آن نهادند.

نحوه کاشت:

این کلم که به آن دکمه ای یا فندقی هم می گویند را می توایند هم برای اهداف تجاری و هم برای مصرف خانگی خود بکارید. کاشت آن نیز ساده بوده و می توانید از اواخر اسفند برای کاشت آن اقدام کنید.

·       بذر  را آماده کنید و برای آن ها گلدان های مناسب تهیه کنید.

·       از جوانه ها مراقبت کنید تا ۶ برگی می شوند. تا این زمان به اواسط بهار رسیده ایم.

·       اکنون زمان آن رسیده است نشاها را به خاک اصلی انتقال دهیم.

·       خاکی که در آن کلم ها را کاشت می کنید باید مقداری اسیدی باشد.

·       به یاد داشته باشید بعد از کاشت باید حتما کود دهی به گیاه را آغاز کنید. برای مثال زمانی که گیاه به ۳۰ سانتی متری رسید باید به آن کود ازت اضافه کنید.

·       تا قبل از شروع پاییز کلم ها رشد می کنند. اما می توانید برای رشد سریعتر به آن هورمون آلام بدهید تا رشد آن افزایش یابد.

·       کود دهی و هورمون دهی در رشد این گیاه بسیار مهم است اما مهم تر از آن آبیاری مناسب می باشد. این نوع کلم به آب خوبی نیاز دارد. لازم است حتما خاک آن همواره مرطوب باشد در غیر این صورت رشد کلم بروکسل متوقف خواهد شد.

چگونه کلم بروکسل را برداشت کنیم؟

برداشت  بروکسل بسیار ساده است. کلم های بزرگ و دکمه ای بر روی ساقه بلند شده گیاه می رویند. می توایند آن ها را بایک کارد تیز برداشت کنید. اگر برای مصارف تجاری آن را برداشت کنید می توایند بعد از کود دهی و آبیاری برای رشد سریع آن را فورا برداشت کنید.

اگر برای مصارف خانگی خود از آن استفاده می کنید از هورمون لازم نیست استفاده کنید. می توایند از قسمت پایین شروع به برداشت کنید تا کلم ها به مرور رشد کنند و بزرگ شوند.

طاعتی زاده
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸