عمومی

استراتژی آبیاری باغ (چقدر، چند وقت یکبار، چه زمانی…)

استراتژی آبیاری

آبیاری درست در باغ برای موفقیت بسیار مهم است و سوالات زیادی وجود دارد. مانند: “بهترین زمان برای آبیاری چه زمانی است؟”، “چند وقت یکبار باید باغچه خود را آبیاری کنم؟”، “گیاهان من به چه مقدار آب نیاز دارند؟”، و … . در این مقاله، به برخی از این سوالات پاسخ می‌دهیم و و به شما عزیزان کمک می‌کنیم تا یک استراتژی آبیاری درستی داشته باشید.

استراتژی آبیاری باغ

فقط به یاد داشته باشید، هیچ قانون سخت و سریعی در مورد آبیاری باغ شما وجود ندارد، عمدتاً به این دلیل که همه ما در مناطق مختلف با آب و هوای مختلف هستیم، بنابراین بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یک استراتژی درستی برای آبیاری که فکر می کنید برای شما مفید باشد، داشته باشید. بهتر است اطلاع درستی از نحوه آبیاری و نیاز آبی محصولات باغ خود داشته باشید تا بدانید که آیا محصولات شما آب کافی دریافت می کنند یا خیر و برنامه دقیقی برای آن تنظیم کنید.

گیاهان من به چه مقدار آب نیاز دارند؟

 

آبیاری

 

به طور متوسط، حدود یک اینچ (تقریبا 2.5 سانتی متر) در هفته برای اکثر گیاهان موجود در باغچه های خانه شما کافی است. مطمئناً، اگر به دنبال گونه‌ها و گونه‌های خاصی هستید، همه چیز به مقداری بیشتر یا کمی کمتر نیاز دارد، اما برای باغبان خانگی واقعاً سخت است که خواسته‌های هر محصول را برآورده کند.

آنچه شما باید در نظر بگیرید نوع خاک و آب و هوای شماست. اگر خاک شنی دارید و در آب و هوای گرم زندگی می کنید، حتی اگر آبیاری قطره ای داشته باشید، باغچه شما به آب بیشتری نیاز دارد. اگر در یک محیط مرطوب با خاک لومی زندگی می کنید، احتمالا آب کمتری مصرف خواهید کرد. قانون 1 اینچی چیزی برای اندازه گیری به شما می دهد و سپس می توانید مطابق با محیط خود تنظیم کنید.

آبیاری گیاهان گلدانی چگونه است؟ این مطلب کاربردی را با یک کلیک مطالعه کنید.

آب زیاد یا خیلی کم؟ کدامیک استراتژی آبیاری درستی است؟

چگونه متوجه می شوید که گیاهان شما آب کافی را دریافت می کنند؟ یا آب آبیاری خیلی زیاد؟ گیاهان شما پژمرده می شوند و اگر به اندازه کافی نباشد، خاک خشک می شود. و اگر به قدری آبیاری می کنید که دچار بیماری قارچی می شوید یا دائماً آب روی سطح می نشیند، احتمالاً زیاد آبیاری می کنید. علاوه بر این، باید به طور مرتب خاک را حفاری کنید و چندین اینچ به پایین آن را بررسی کنید.

حالا اگر ½ تا 1 اینچ بالای خاک در طول یک هفته خشک شود، مشکلی ندارد، اما نه بیشتر از آن. اگر خاک شما بیش از یک اینچ خشک است، باید آبیاری را افزایش دهید و استراتژی آبیاری خود را دقیق تر تنظیم کنید.

با این حال مراقب باشید، اغلب مردم خاک را یک اینچ پایین تر بررسی می کنند و می بینند که خاک مرطوب است، بنابراین فکر می کنند که به اندازه کافی آبیاری می کنند، اما تعجب می کنند که چرا گیاهانشان پژمرده به نظر می رسند. مطمئن شوید که چندین اینچ را به طور منظم چک می کنید. اغلب، شما به اندازه کافی آب می ریزید تا سطح را مرطوب نگه دارد، اما آب کافی برای خیساندن در عمق نیست و خاک در حال خشک شدن است.

آبیاری عمیق چیست؟

هر چند وقت یکبار باید باغچه را آبیاری کنم؟

 

آبیاری

 

اگر از توصیه بالا یعنی حدود یک اینچ آب در هفته استفاده کنید، باید تعداد دفعات آبیاری را بر اساس آب و هوا و خاک اندازه‌گیری کنید. اگر خاک بسیار شنی با تبخیر زیاد، بادهای شدید و دمای بالا دارید، احتمالاً نیاز به آبیاری بیشتر و مصرف آب بیشتری دارید.

اما اگر خاک باکیفیت دارید، خاک باید این رطوبت را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند، و بهتر است به دفعات کمتر اما عمیق‌تر آبیاری کنید.

شما با استراتژی آبیاری صحیح می خواهید ریشه ها را تشویق کنید تا در اعماق خاک رشد کنند و به دنبال آب بگردند، این باعث می شود گیاهان شما قوی تر و مقاوم تر به خشکی باشند. همچنین تصور می‌شود که این روش به اندازه کافی به گیاهان فشار وارد می‌کند که انعطاف‌پذیرتر و همچنین طعم‌دارتر رشد کنند!

بهترین زمان برای آبیاری باغ چه زمانی است؟

اگر در یک محیط مرطوب زندگی می کنید و خاک شما مقدار زیادی آب دارد و هوای متحرک زیادی ندارید، باید مراقب باشید زیرا می توانید محیطی ایجاد کنید که در آن مشکلات قارچی را تشدید کنید. اما، برای بسیاری از ما، آبیاری در عصر یا شب می‌تواند مفید باشد، زیرا به خاک اجازه می‌دهد تا در آب خیس شود.

در صورت امکان صبح قبل از طلوع خورشید خوب است و قبل از شروع فرآیند تبخیر، زمان بیشتری برای خیساندن خاک وجود دارد.. وقتی هوا واقعا گرم می شود، مانند تابستان، آبیاری عصرگاهی را برای آبیاری باغ خود انتخاب کنید تا زمان بیشتری برای خیساندن خاک وجود داشته باشد.

باز هم، انعطاف پذیر باشید، استراتژی آبیاری را طوری تنظیم کنید که برای شما و باغتان مفید باشد. واقعیت این است که هر فصل متفاوت است، رطوبی خاک با گذشت زمان تغییر می کند.

چه زمانی از آبیاری خودداری کنیم؟

آبیاری در گرمای روز و هنگام وزش باد خودداری کنید. آبیاری در این زمان ها به معنی اتلاف آب است و ممکن است باعث شود فکر کنید که به باغتان آب کافی می‌دهید، در حالی که در واقع 80 درصد آب در هوا تبخیر شود. و همانطور که اشاره کردیم، اگر در محیط مرطوب و مرطوب زندگی می کنید، از آبیاری در شب خودداری کنید.

چه زمانی باید «قوانین استراتژی آبیاری را زیر پا گذاشت»

 

آبیاری

 

یکی از نکاتی که در مورد استراتژی های آبیاری وجود دارد، زمانی است که بذرها را مستقیما در زمین می‌کارید. بر خلاف زماننی که بذرها را در داخل خانه و در گلدان و یا در سینی کشت می کارید، برای اینکه بذرها جوانه بزنند نیاز به آبیاری کم عمق دارند.

قانون در اینجا این است که همیشه سطح را مرطوب نگه دارید تا زمانی که آن بذر ها جوانه بزنند و ریشه دار شوند. این کار را با رعایت برنامه منظم آبیاری و سپس آبیاری کم بذرها چند بار در روز انجام دهید. دفعات آبیاری به سرعت خشک شدن خاک سطحی بستگی دارد. وقتی هوا گرم است و بذرها را در زمین اصلی می کارید،باید روزی 3-4 بار خیلی کم خاک را مرطوب کنید تا جوانه بزنند.

در سایت فردین کشت مقالات متعددی در مورد آبیاری وجود دارد که شما عزیزان می توانید با یک کلیک آنها را مطالعه کنید. 

نوشته های مشابه