عمومی

6 گیاه مناسب برای کاشت در اوایل بهار

کاشت در اوایل بهار

در اوایل بهار ممکن است هوا سرد باشد و رطوبت خاک خیلی زیاد باشد. اما برخی از گیاهان هستند که حتی اگر قبل از آخرین یخبندان نیز بکارید نیز به خوبی رشد می کنند. در این مقاله 6 گیاه برای کاشت در اوایل بهار را برای شما معرفی می کنیم.

6 گیاه مناسب برای کاشت در اوایل بهار

مارچوبه

مارچوبه یک سبزی چند ساله فصل خنک است. در اصل، شما می توانید یک بار آن را بکارید و برای سال های زیادی محصول آن را برداشت کنید، به دلیل اینکه مارچوبه چندین سال در باغچه شما می ماند بنابراین در انتخاب زمین و خاک نهایت دقت را داشته باشید. گیاهان مارچوبه به کندی رشد می کنند، سه تا پنج سال طول می کشد تا واقعا پر و بالغ شوند، اما ارزش صبر را دارد. معمولاً برداشت مارچوبه از سال سوم، یعنی دو سال بعد از انتقال تاج آن به محل اصلی آغاز می‌شود. برای کاشت و تکثیر مارچوبه می توانید از بذر آن استفاده کنید که در این صورت یک سال زمان نیاز دارید تا گیاهان شما اندکی رشد کنند. مرسوم ترین روش کاشت مارچوبه استفاده از بوته های یکساله ای است که در خزانه ها رشد یافته اند. خاک شنی و لومی با pH بین 6 تا 7/6 برای کاشت مارچوبه مناسب است. این گیاه به آفتاب کامل نیاز دارد.

مارچوبه

برای مشاهده و خرید بذر مارچوبه کلیک کنید.

کاهو

هوای خنک و مرطوب بهار زمان مناسبی برای پرورش کاهو است. در بیشتر باغ های خانگی در اوایل بهار می کارند و اواخر بهار تا اوایل تابستان برداشت می کنند. ارقام مختلفی از کاهو وجو دارد که شما می توانید با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی خود بهترین رقم را انتخاب کنید. گرما بیش از حد، تنش خشکی و روزهای طولانی باعث پیچ خوردن برگ کاهو می شود، اما شما احتمالا شما برای دو تا سه کاشت جانشین وقت خواهید داشت. خاک غنی و اصلاح شده و سایه جزئی برای کاشت کاهو مناسب است.

کاهو

برای خرید بذر کاهوهای بی نظیر و متنوع اینجا کلیک کنید.

نخود فرنگی

خوشبختانه، نخود فرنگی در هر اندازه باغی یا در زمین و یا در ظروف به راحتی قابل پرورش است. رعایت دو نکته برای پرورش نخود فرنگی ضروری است. نکته اول اجتناب از گرمای تابستان که با گرم شدن تولید آنها متوقف می شود و نکته دوم تأمین آب فراوان است اگر این دو مورد را مدیریت کنید و در جای مناسب کاشته باشید، در بهار نخود تازه ای خواهید داشت.

ریواس

ریواس از جمله است که می توانید مانند یک میوه آنرا بکارید. ریواس به صورت طبیعی و دیمی رشد می‌کند و در مناطقی که گل لاله وجود دارد این گیاه نیز رشد می‌کند. بیشتر در مناطق کوهپایه و سردسیر رشد می‌کند و به آبیاری نیاز ندارد. فصل برداشت ریواس در بیشتر مناطق ایران فروردین ماه است. تاج های ریواس را در فصل بهار بکارید. ریواس بهترین رشد را از تاج ها، دارد نه از بذر، زیرا برای تولید بذر زمان بیشتری نیاز می باشدو هیچ تضمینی وجود ندارد که بذرها همیشه جوانه بزنند. برگ ریواس برای انسان و سایر حیوانات سمی است.

اسفناج

اسفناج

اسفناج حاوی مقادیر زیادی ویتامین K، آهن و کلسیم می باشد. برای مشاهده و خرید بذر این سبزی پر خاصیت کلیک کنید.

اسفناج نیز یکی دیگر از گیاهان مناسب برای کاشت در اوایل بهار است. اسفناج باید در هوای خنک کشت شود، در غیر این صورت برگ های آن به سرعت پیچ می خورد. اسفناج به سرعت رشد می کند و برای لذت بردن از حاصل دسترنج خود نیازی به انتظار طولانی نیست. برای چندین دوره برداشت، می توانید اسفناج جدید را هر هفته یا دو هفته یکبار مستقیما بذرها را تا رسیدن آخرین سرما در خاک بکارید. اسفناج به خاک حاصلخیز و زهکشی خوب با pH خنثی و آفتاب کامل تا سایه جزئی نیاز دارد.

چغندر

می توانید بذر چغندر را حدود یک ماه قبل از آخرین سرما در بهار بکارید. چغندر گیاه نیمه مقاومی است، به این معنی که می تواند از یخبندان های مکرر در محدوده 1-  تا 0 درجه سانتی گراد را تحمل کند 7 تا 10 هفته بعد از کاشت بذر می توانید چغندرها را برداشت کنید. خاک لومی، ماسه ای با زهکشی مناسب و آفتاب کامل تا سایه جزئی مناسب برای کاشت چغندر است. سعی کنید تراکم گیاهان به گونه ای باشد تا گردش هوا امکان پذیر شود.

نوشته های مشابه