عمومی

چگونگی انتخاب گلدان مناسب

گلدان مناسب

آیا در باغبانی و پرورش گل و  گیاه تازه کار هستید و عاشق گیاهان گلدانی هستید؟ اگر چنین است، حتما به این فکر کرده اید که در برخی مواقع از کدام گلدان برای گیاهان خود استفاده کنید. آیا می دانید انتخاب گلدان مناسب برای گیاهانتان به اندازه انتخاب خاک مناسب اهمیت دارد؟ گلدان مناسب نه تنها به شکوفایی گیاهان شما کمک می کند، بلکه به دکوراسیون کلی شما نیز روح تازه ای می بخشد.

دلایل انتخاب گلدان مناسب

گرفتن گلدان مناسب تنها به معنای انتخاب گلدانی نیست که زیبا به نظر برسد و دارای سیستم زهکشی مناسب باشد. باید اندازه مناسبی نیز داشته باشد تا گیاهان شما به راحتی رشد کنند.

اگر گلدان برای گیاهان شما خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد، ممکن است به ریشه ها آسیب برساند و مانع رشد آنها شود. گلدان بزرگ می تواند منجر به مشکلات زیادی مانند پژمردگی، زردی، محدودیت رشد و … شود. اگر در انتخاب گلدان مناسب برای گیاه خود مشکل دارید، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مزایای باغبانی و کاشت در گلدان را در مقالات تخصصی فردین کشت بخوانید.

بیایید نگاهی دقیق به چگونگی تأثیر اندازه گلدان بر گیاهان و رشد آنها داشته باشیم:

خاک منبع ضروری مواد مغذی برای گیاهان است. انتخاب یک گلدان کوچکتر به معنی خاک کمتر است و به این معنی است که گیاهان شما ممکن است مواد مغذی کافی برای رشد را دریافت نکنند. گلدان‌های کوچک نیز رشد ریشه‌های گیاه را محدود می‌کنند و به آن‌ها فضای کافی برای گسترش نمی‌دهند. در نتیجه رشد خود گیاه را کند می کند.

اگر گیاه برای گلدان خیلی بزرگ است، باید به موقع آن را عوض کرد، در غیر این صورت وزن اضافی ممکن است باعث واژگونی آن شود. این کار ممکن است گلدان را بشکند، به گیاه آسیب برساند و به گلدان های اطراف نیز آسیب برساند.

بعد از خواندن همه اینها ممکن است فکر کنید که گلدان بزرگ بهتر است اما معایب خاص خود را دارد. اگر گلدان خیلی بزرگ باشد، آب زیادی را در خود نگه می‌دارد، بنابراین خاک زمان زیادی برای خشک شدن نیاز دارد و آن را مستعد پوسیدگی ریشه می‌کند.

علاوه بر این، یک گلدان بزرگ، بسته شدن محکم خاک در اطراف ریشه ها را دشوار می کند که از جریان هوا و آب به ریشه گیاه جلوگیری می کند.

چه گلدان هایی برای کاشت بذر و قلمه مناسبند؟ این مطلب را در مقالات فردین کشت مطالعه کنید.

گلدان مناسب

در نهایت، یک گلدان خیلی کوچک یا خیلی بزرگ بسیار نامتناسب با گیاه به نظر می رسد و برای چشم چندان خوشایند نخواهد بود. اکنون که می دانید چگونه یک گلدان کوچک یا بزرگ می تواند روی گیاهان شما تأثیر بگذارد، به اندازه گیاه خود دقت کنید تا بتوانید گلدان مناسب را انتخاب کنید.

شما عزیزان می توانید بذر گل اطلسی بنفش هیبرید آمریکایی، بذر گل شاهپسند صورتی معطر فوق پرگل ایتالیایی، بذر گل لیسیانتوس شاخه بریده لبه آبی گل درشت آمریکایی  و بذر گل میخک سفید دورنگ صد پر معطر گل درشت آمریکایی را از فردین کشت خریداری کنید.

زمان تعویض گلدان

از آنجایی که اگر گلدان خیلی کوچک باشد فضای زیادی برای رشد ریشه ها باقی نمی ماند، آنها شروع به بیرون زدن از سوراخ زهکشی در پایین گلدان می کنند. این یکی از راه‌هایی است که می‌توان فهمید که گلدان خیلی کوچک است یا خیر و گلدان مناسب رشد نیست و باید تعویض کنید.

راه دیگر این است که ببینید آیا خاک به سرعت خشک می شود یا نه؟ زیرا گلدان های کوچکتر نمی توانند آب کافی برای حمایت از گیاه را در خود نگه دارند.

علاوه بر این، اگر گیاه شما شروع به واژگونی کرد، به این معنی است که گلدان مناسب نیست و زمان انتقال آن به گلدان بزرگتر فرا رسیده است.

تعویض گلدان

با این اوصاف، هنگام تعویض گلدان باید بسیار محتاط باشید تا به گیاه آسیب نرسانید. مطمئن شوید که خاک به اندازه مرطوب شده است تا بتوانید به راحتی گیاه را از گلدان بیرون بیاورید. همیشه گلدان را به طرف خود بچرخانید و با انگشتان گیاه را با احتیاط بیرون بیاورید. از هیچ چیز تیز برای شل کردن توپ ریشه استفاده نکنید.

شما عزیزان می توانید اطلاعات جالب و مفیدی را با مطالعه مطلب چگونگی تعویض گلدان و ضدعفونی کردن گلدان ها در مقالات تخصصی فردین کشت، کسب کنید.

انتخاب گلدان مناسب

ریشه هر گیاهی نسبت به گیاه دیگر متفاوت است، بنابراین هر گیاهی نیازهای متفاوتی دارد. بنابراین اندازه گلدان باید بر اساس آن تعیین شود. گلدان مناسب گلدانی است که فضای کافی برای گسترش گیاه داشته باشد و همچنین باید سیستم زهکشی مناسبی داشته باشد. ترجیحا اندازه گلدان با اندازه گیاه یکسان باشد. وقتی گیاه نسبت به گلدانش خیلی بزرگ باشد، باید آن را به گلدانی کوچکتر منتقل کنید. اگر گیاهی دارید که سریع رشد می کند، باید گلدان بزرگتری انتخاب کنید.

ارتفاع و قطر گلدان نیز جنبه های مهمی هستند که هنگام تهیه گلدان مناسب باید به خاطر داشته باشید. در حالت ایده آل، باید به سراغ گلدان های پهن و کوتاه بروید، زیرا آنها بهتر از گلدان های باریک و عمیق آب را در خود نگه می دارند.

گلدان مناسب

اکنون که می دانید انتخاب گلدان مناسب چقدر مهم است باید با انتخاب گلدان مناسب فضای لازم برای رشد گیاهان خود را فراهم کنید. بنابراین اندازه گیاه و گلدان خود را ارزیابی کنید تا ببینید که آیا هر دو برای یکدیگر مناسب هستند یا وقت آن است که اقدام به تعویض گلدان کنید، زیرا نمی خواهید گیاهان شما آسیب ببینند!

شما می توانید در ویکی پدیا درباره گلدان مطالبی را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه