آموزش کاشت و پرورش

تاج خروس

تاج خروس

تاج خروس گياهي پهن برگ است كه در ابتداي رشد به گياه سويا شباهت دارد. خاستگاه اين گياه قاره آمريكا است. تاج‌ خروس به خاطر داشتن گل‌هایی با رنگ‌های زیبا طرفداران بسیاری دارد. با ما همراه باشید تا شما را با مهمترین عوامل رشدی و نحوه کاشت تاج‌ خروس بیشتر آشنا کنیم.

گیاهشناسی 

داراي يك ساقه اصلي است كه به يك گل آذين منشعب و چند شاخه ختم مي‌شود. گل‌ها تك جنسي و به رنگ بنفش، پرتقالي، قرمز يا طلايي هستند و بر روي خوشه‌هاي گل منشعب ايجاد مي‌شوند. گل آذين بصورت گل آذين گرزن دو سويه به صورت پانيكول بزرگ در آمده‌اند. برگ‌هاي نرم با عادت رشد نامحدودي و ساقه‌هاي جانبي گوشتي آبدار دارد.

جوانه‌هاي گل مستقيما از كنار برگ‌ها توليد مي‌شوند. بذور تاج ‌خروس در يك غلاف يا كيسه چه بوجود مي‌آيند. بذر تاج ‌خروس كاملا ريز است و رنگ آن طلايي و صورتي تا سياه متغییر است. ارتفاع تاج ‌خروس به مقدار زيادي تحت تأثير گونه و محيط است.

تاج ‌خروس يك گياه C4 است كه اولين فرآورده فتوسنتز آن يك ترکیب 4 کربنه است. تركيب خصوصيات آناتوميكي در تاج‌ خروس و متابوليسم C4 منجر به افزايش سازگاري و كارآيي آن در اکثر اقلیم‌ها شده است.

بذر گل تاج خروس رنگارنگ

گل تاج خروس رنگارنگ با رنگ های جذاب، برای خرید بذر کلیک کنید.

شرایط محیطی مناسب برای رشد تاج‌ خروس

نور

تاج ‌خروس گیاهی است که نور آفتاب تاثیر بسزایی در رشد آن دارد و قرار گرفتن در مکان سایه سبب رنگ پریدگی برگ‌ها و گل‌ها، کاهش رشد و کم شدن گل‌ها می‌گردد. اگر شدت تابش خورشید به تاج‌ خروس زیاد است به آبیاری گیاه خود بیشتر توجه کنید.

خاک

تاج ‌خروس نسبت به به ماندگاری آب در بستر کاشت بسیار حساس است، بنابراین خاک باید زهکش خوبی داشته باشد تا این گیاه به خوبی رشد کند. تاج ‌خروس pH بالای 6 را می‌پسندد. خاک قبل از کشت باید آماده شده و کاملا کوبیده شود. استفاده از شن، کود پوسیده دامی که بافت خاک را سبک می‌کند، برای رشد گیاه مناسب است.

اگر خاکی که در آن تاج ‌خروس می‌کارید از نظر مواد غذایی غنی نیست می‌توانید با اضافه کردن کودهای شیمیایی حاوی نیتروژن، فسفر و  پتاسیم باعث افزایش گلدهی تاج‌ خروس شوید. استفاده بیش از حد کودهای نیتروژن دار به دلیل کاهش درخشانی گل‌ها توصیه نم‌یشود بنابراین از کودهای حاوی فسفر و پتاسیم در بهار استفاده کنید.

دما

تاج‌ خروس نسبت به گرما حساس بود و عمدتا دمای زیر 15 درجه سانتی گراد را نمی‌پسندد. اگر دمای هوا بیش از 31 درجه سانتی گراد شد، بهتر است گلدان خود را به محل نیمه سایه منتقل کنید. توجه داشته باشید که سرما بیشتر از گرمای هوا به گیاه صدمه می‌زند.

آبیاری

تاج‌ خروس نسبت به خشکی مقاوم است اما آبیاری منظم باعث رشد بهتر و افزایش تعداد گل‌ها می‌شود. رطوبت بیش از اندازه خاک سبب افزایش آلودگی به قارچ و پوسیدگی گیاه می‌شود بنابراین بهتر است صبح آبیاری انجام دهید تا رطوبت اضافی تا غروب آفتاب تبخیر شود.

تکثیر تاج خروس

تکثیر تاج‌ خروس به وسیله بذر انجام می‌شود. بهترین دما برای جوانه زنی بذرها 25-20 درجه سانتی گراد است. اگر بذرها را مستقیما در فضای آزاد می کارید، پس از سپری شدن سرمای زمستانه اقدام به کاشت کنید اما اگر بذرها را در گلدان و یا گلخانه داخل خانه می‌کارید می‌توانید 8-6 هفته قبل از آخرین یخبندان اقدام به کاشت بذرها کنید.زمانیکه هوا گرم شد می‌توانید به فضای آزاد انتقال دهید و با فاصله مناسبی از هم کشت کنید تا فضای کافی برای رشد داشته باشند.

تاج خروس چتری قرمز

جهت خرید بذر تاج خروس چتری قرمز کلیک کنید.

هرس

با جدا کردن گل‌های خشک شده گیاه را وادار به گلدهی کنید. اگر ارتفاع گیاه بیش از حد باشد با قطع کردن شاخه اصلی، شاخه‌های جانبی فرصتی برای رشد پیدا می‌کنند.

آفات و بیماری‌های تاج خروس

از جمله آفات تاج‌ خروس شته سبز است که سبب کاهش رشد و گلدهی می‌شود. بیماری‌های پوسیدگی ریشه و لکه‌ برگی از بیماری‌هایی هستند که با کاهش رطوبت می‌توان آنها را کنترل نمود.

نوشته های مشابه