مقالات تخصصی

کمبود عناصر غذایی در لیلیوم

کمبود عناصر غذایی در لیلیوم

لیلیوم یکی از گل‌های پر طرفدار در بین گلهای زینتی است. گیاهانی پیازدار هستند که پیازها از فلس‌های گوشتی روی هم تشکیل شده اند. و ساقه گل دهنده از میان فلس‌ها تشکیل می شود. در برخی ارقام ریشه ها فقط از زیر پیاز رشد می‌کند و در برخی گونه‌ها از روی پیاز و اطراف ساقه نیز رشد می‌کند. در مقالات قبلی به معرفی و کشت لیلیوم پرداخته شد. در این مقاله به علائم و کمبود عناصر غذایی در لیلیوم و کنترل آن می‌پردازیم.

پیاز لیلیوم اورینتال

برای خرید پیاز لیلیوم اورینتال کلیک کنید.

کمبود عناصر غذایی در لیلیوم

اغلب لیلیوم‌ها در خاک‌هایی با زهکشی خوب باید کشت شوند. جنس بستر می‌باید با خاک برگ پوسیده یا ماده ارگانیک کاملا پوسیده (مانند کود حیوانی یا لاشبرگ گیاهی پوسیده همانند پیت ماس) غنی شده باشد. در زمان رشد نیازمند آبیاری خوب و در فصول استراحت آبیاری در حد حفظ رطوبت کاهش می‌یابد. اما گاهی کمبود عناصر غذایی در لیلیوم رشد و گلدهی این گیاه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در زیر به برخی از کمبودهای عناصر غذایی و راه‌های کنترل آن اشاره می‌گردد.

نیتروژن

علائم:

برگ‌های گیاه زرد می‌شود و رشد گیاه نیز کند خواهد بود. این علائم وقتی که گیاه به گل می‌رود بیشتر شایع می‌باشد.

کنترل:

از کودهای نیتروژن دار بویژه نیترات آمونیوم در ۲ یا ۳ مرتبه در طول دوره رشد استفاده شود.

فسفر

علائم:

بدلیل نقش فسفر در انتقال انرژی مورد نیاز رشد، درگیاهانی که در محیط‌های دچار کمبود فسفر رشد می‌کنند، ابتدا رشد متوقف شده و در پی آن رشد اندام‌های هوایی کاهش یافته و بلوغ گیاه به تاخیر می‌افتد. به دلیل کاهش کلی رشد گیاه، علایم برگی کمبود فسفر، کمتر از سایرعناصر غذایی مورد توجه است. برگ‌های سبز، رنگ پریده و نوک برگ‌ها قرمز مایل به قهوه‌ای می‌شوند . علائم سمیت فسفر بخوبی مشخص نشده است و لی موجب کاهش قابلیت جذب عناصر غذایی بویژه عناصر کم مصرف می‌شود.

کنترل:

برای برطرف کردن آن، استفاده از کودهای فسفره مانند سوپر فسفات تریپل، قبل از کشت توصیه می‌شود.

پتاسیم

علائم:

کمبودپتاسیم خیلی زود قدرت رشد گیاه را کاهش داده و حساسیت آنها را به بیماری‌ها افزایش می‌دهد. در بسیاری از گیاهان دارای کمبود پتاسیم نقاط قهوه‌ای کوچک درحاشیه برگ‌ها ایجاد شده و سبب زردی حاشیه و درپی آن قهوه‌ای شدن، تا خوردن لبه برگ‌ها و مرگ بافت می‌شود. گیاهان کوتاه تر از حالت طبیعی بوده و برگ‌های گیاه در نهایت پژمرده می‌شوند.

کنترل:

برای برطرف کردن کمبود پتاسیم، استفاده از کودهای پتاسه مانند سولفات پتاسیم قبل از کشت و نیترات پتاسیم به همراه آب آبیاری و به صورت سرک توصیه می‌شود.

لیلیوم در گلدان

کاشت گل لیلیوم زیبا در گلدان

منیزیم

علائم:

گیاهان کوتاه تر از حالت طبیعی می‌باشند. علایم کمبود دربرگ‌های مسن تر گیاهان، بیشتر مشاهده می‌شود. رگبرگ‌ها سبز تیره بوده ولی بین رگبرگ‌ها زرد می‌شود. در برخی موارد کمبود شدید، برگ‌ها سبز روشن شده و به طرف پایین خم می‌شوند و نقاط سفید مایل به قهوه‌ای در طول برگ مشاهده می‌شود.

کنترل:

برای برطرف کردن کمبود منیزیم، استفاده از کودهای سولفات منیزیم قبل از کشت ، به همراه آب آبیاری یا به صورت سرک توصیه می‌شود.

کلسیم

علائم:

هنگام کمبود کلسیم برگ های بالایی گیاه زرد و سپس قهوه‌ای (نکروزه) می‌شود و در نهایت عمر پس از برداشت گیاه کاهش می‌یابد.

دلیل:

علائم کمبود کلسیم دلایل متفاوتی دارد. رشد سریع تر از حد معمول گیاه، سوخ درشت، رطوبت زیاد و درنتیجه تبخیر و تعرق کم در فضاهای بسته (گلخانه) و نور کم می‌تواند از آن جمله باشد.

کنترل:

برای برطرف کردن این عارضه باید نور را زیاد کرده، رطوبت را کاهش داده و از رشد سریع گیاه جلوگیری نمود. با کاهش مصرف کودهای نیتروژن دار و یا با کنترل شرایط محیطی استفاده از کودهای کلسیمی به میزان ۴-۲ در هزار می‌تواند در رفع این عارضه کمک نماید.

منگنز

علائم:

کمبود منگنز با روشن شدن سبزینگی برگ‌ها و در ادامه زردی برگ‌های جوان شروع می‌شود. با پیشرفت کمبود زردی شدت یافته ولی رگبرگ‌ها سبز می‌مانند. در نتیجه برگ‌ها حالت ابلق پیدا می‌کنند. به تدریج و با تشدید کمبود، نوک برگ زرد تا قهوه‌ای روشن می‌شوند.

کنترل:

استفاده از کودهای کلاته منگنز یا سولفات منگنزبه صورت پایه قبل ازکاشت و یا برگ پاشی هنگام بروز علائم، می‌تواند برای جلوگیری یا  رفع این عارضه کمک کند.

آهن

علائم:

در این نوع کمبود، رگبرگ‌های برگ‌های جوان در ابتدا سبز کم رنگ شده و مایل به زرد می‌شود به خصوص در گیاهانی که سریع رشد می‌کنند و به تدریج این زردی بیشتر می‌شود.

دلیل:

شایعترین عنصر غذایی که کمبود آن  در خاک‌های آهکی و فشرده و خاک‌هایی که زهکشی ضعیف دارند، دیده می‌شود.

کنترل‌

استفاده از کودهای کلاته آهن به مقدار ۵ گرم در هر متر مربع و یا برگ پاشی کودهای محلول دارای این عنصر می‌تواند در رفع این عارضه کمک کند.

برای مطالعه مقاله تمام نکات لازم برای کاشت لیلیوم، کلیک کنید.

نوشته های مشابه