به طور کلی پرورش کرفس یک چالش بزرگ باغبانی محسوب می‌شود. این گیاه فصل رشد بسیار طولانی‌ای دارد و به سختی می‌تواند گرما را تحمل کند. اما نگران نباشید! اگر خوب از این گیاه زمستانی مراقبت کنید و نیازهای خاص آن را بشناسید، به راحتی می‌توانید محصول خود را داشته باشید. در ادامه این مطلب راهنمایی درباره چگونگی کاشت کرفس و نگهداری از آن برای‌تان آماده کرده‌ایم  بذر این سبزی رو می توانید از سایت سفارش دهید.

کاشت کرفس 

شروع کاشت 

از آن‌جایی که کرفس فصل رشد طولانی دارد، برای دستیابی به نتیجه مطلوب همیشه بهتر است نگهداری این گیاه در منزل شروع شود. اگر نوع کرفسی که برای کاشت انتخاب کرده‌اید، محصولی بهاری است، ۱۰ الی ۱۲ هفته پیش از آخرین نشانه‌های سرما بکارید. اگر کرفس‌تان محصولی پاییزی است نیز به همین ترتیب ۱۰ الی ۱۲ هفته پیش از اولین نشانه‌های سرمای پاییز آن‌ها را بکارید.

پیش از کاشتن بذرها، آن‌ها را یک‌بار با آب گرم خیس کنید تا زمان مورد نیاز برای جوانه زدن کاهش یابد. برای جوانه زنی خوب، بذر را با خاک پوشش ندهید. به سادگی دانه‌ها را داخل خاک گلدانی که برای کاشت کرفس، تهیه شده‌، فرو کنید و سینی یا گلدان را با پوشش پلاستیکی بپوشانید تا مرطوبت نگه داشته شود. جوانه‌زنی طی یک هفته انجام می‌شود. زمانی که گیاهان به دو اینچ رسیدند، آن‌ها را به گلدانی بزرگ‌تر و عمیق‌تر منتقل کنید.

نکاتی دیگر برای پرورش کرفس 

  • اگر قصد دارید کرفس را خارج از محیط منزل بکارید، زمانی این کار را انجام دهید که دمای خاک به ۵۰ درجه فارنهایت (۱۰ درجه سانتی‌گراد) یا بیشتر رسیده باشد. همچنین شب‌ها سردتر از ۴۰ فارنهایت (۴ درجه سانتی‌گراد) نباشد.
  • مقداری کمپوست آلی پیش از کاشت بذرها به خاک اضافه کنید. یا کود (حدود یک پوند ۱۰-۱۰-۱۰ در هر ۳۰ فوت مربع) مخلوط کنید. زمانی که گیاه شما به ۶ اینچ رسید، کوددهی را آغاز کنید.
  • نهال‌های پیوندی را با فاصله ۸ تا ۱۰ اینچ از یک‌دیگر بکارید.

نگهداری از کرفس 

یکی از مهم‌ترین نکات در کاشت کرفس و نگهداری آن، مرطوب نگه داشتن خاکش است. کرفس به مقدار زیادی آب نیاز دارد. اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی از آب را در طول فصل رشد به خصوص در هوای گرم و خشک به گیاه می‌رسانید. اگر کرفس آب کافی نداشته باشد، ساقه‌ها خشک می‌شوند و کوچک می‌مانند.  برای حفظ رطوبت، مقدار زیادی کمپوست و مالچ در اطراف گیاهان اضافه کنید. (در ماه دوم و سوم رشد، از کود ۵-۱۰-۱۰ استفاده کنید.)

پشنهاد برخی انواع کرفس 

  • یوتا ۵۲-۷۰ R(Utah 52-70R Improved)، برای باغبانان با فضای محدود مناسب است. تنها ۱۸ اینچ رشد می‌کند.
  • آلفینا (Alfina)، دارای ساقه‌های باریک با رنگ سبز تیره است و سریع رشد می‌کند (۶۰ روز تا رشد کامل)
  • کنکیستدور (Conquistador)، قابلیت تحمل گرما و کم آبی دارد.

با کاشت کرفس آشنا شدید. راستی برای کنترل آفات، در طول چهار تا شش هفته اول فصل رشد، گیاهان را با پارچه‌های باغی پوشش دهید و همچنین علف‌های هرز را کنترل کنید. امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر در خصوص پرورش کرفس نظر یا تجربه‌ای دارید خوشحال می‌شویم با اشتراک آن در بخش دیدگاه‌ها ما را همراهی نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت کد پیگیری

کاربر محترم:

شما میتوانید با وارد نمودن شماره سفارش در کادر مربوطه کد پیگیری پستی سفارشتان را دریافت نمایید.

سپس کد دریافت شده را در سایت اداره پست وارد نموده و از وضعیت مرسوله باخبر شوید.

آدرس پیگیری مرسوله: http://post.fardinkesht.com

لازم به یادآوریست، پس از تحویل بسته شما به اداره پست، مسئولیت پیگیری مرسوله تا زمان رسیدن به ادرستان، با شماست و از عهده مجموعه فردین کشت خارج می باشد.

چنانچه نهال و نشاء خریداری نموده اید، این بخش برای شما کاربرد نخواهد داشت. زیرا از طریق باربری و تیباکس ارسال میگردند که قابلیت پیگیری الکترونیکی ندارند.

  • ثبت نام
رمزتان را گم کرده اید؟ لطفا ایمیل یا نام کاربری را وارد نمایید، پس از آن ایمیلی حاوی لینک مخصوص تغییر رمز دریافت خواهید نمود.
از اطلاعات شما در این سایت محافظت میگردد.