آموزش کاشت و پرورش

کاشت سورل

سورل

سورل یکی از سبزیجات برگی است که به دلیل طعم دلپذیر ترشی که دارد برای استفاده در سالاد و غذاهایی مانند سوپ مناسب است. سورل در آب و هوای خنک رشد بهتری داشته و بهار و پاییز بهترین زمان برای کاشت سورل است.

مشخصات گیاهشناسی

سورل دارای برگ هایی صاف و پیکانی شکل هستند که از قسمت مرکزی گیاه رشد می کنند. این گیاه با گرم شدن هوا یک ساقه گل دهنده نسبتا بلندی تولید می کند اما بهتر است این ساقه را حذف کنید تا رشد برگ های کاهش پیدا نکند. گل ها به رنگ قرمز هستند.

گل سورل

گل های قرمز سورل

ارتفاع سورل حدود 30 تا 45 سانتی متر است،. سورل به طور معمول در بهار کاشته می شود و سرعت رشد متوسطی دارد. برگهای جوان تقریبا یک ماه پس از کاشت آماده برداشت هستند.

کاشت سورل

ترشک را می توانید با استفاده از بذر بکارید. سورل را می توان در گلدان در داخل خانه و یا در باغچه خود بکارید. پس از سپری شدن سرمای هوا، در بهار بذرها را در عمق 5 سانتی متری خاک و با فاصله 7 تا 10 سانتی متر از یکدیگر بکارید. به طور معمول و بسته به نیاز خانواده خود حدودا 10 بوته سورل می تواند برای شما کافی باشد.

کاشت سورل در گلدان

سورل یک گیاه عالی برای کاشت در گلدان است. شما باید حداقل از گلدانی که قطر 15 سانتی متری دارد استفاده کنید، گلدان هایی با قطر  20 تا 30 سانتی متر ایده آل است. یکی از مزایای کاشت در گلدان این است می توانید در روزهای آفتابی گلدان را در خارج از خانه قرار دهید.

سورل سبز

سورل سبز دارای طعم مطلوب و ترشی است. برای خرید بذر کلیک کنید.

نیازهای محیطی سورل

نور

سورل در آفتاب کامل بهترین رشد را دارد، اگرچه کمی سایه جزئی باعث کند شدن رشد و تولید برگ های جدید می شود.

خاک

خاکی با زهکشی مناسب انتخاب کنید. خاکشیر pH کمی اسیدی را دوست دارد. بهترین pH در محدوده بین 5/5 تا 6/8 است. خاک غنی و حاصلخیز سبب رشد هر چه بهتر سورل شده و برگ های سبز و تازه ای تولید می کند

آبیاری

به سورل های خود به صورت منظم آب بدهید. آبیاری باید به گونه ای باشد که رطوبت به عمق 2/5 سانتی متری زیر خاک برسد. مالچ به حفظ رطوبت و تمیز نگه داشتن برگ کمک می کند.

کوددهی

برای افزایش حاصلخیزی و داشتن سورل های سبز و پر برگ می توانید مقداری کمپوست به خاک بیفزایید. کود دامی پوسیده نیز برای تقویت خاک گزینه مناسبی است.

برداشت سورل

35 تا 40 روز پس از کاشت می توانید سورل های خوش عطر و تازه ای را که کاشته اید برداشت کنید. زمانی که برگ ها تقریبا به اندازه 10 سانتی متر شدند آماده برداشت هستند.

می توانید از سورل، در سالاد و ساندویچ استفاده کنید و می توانید با آن غذا نیز بپزید. با پختن طولانی مدت برگها  طعم لیمویی به خوبی احساس می شود. برگ های سورل را می توان حدود یک هفته در یخچال نگهداری کرد اما طعم آن در مقایسه با برگ های تازه تغییر می کند. می توانید برگ ها را مانند سایر گیاهان منجمد یا خشک کنید، اما عطر و طعم آن با برگ های تازه کمی متفاوت است.

آفات و بیماری ها

سورل آفت و بیماری خاصی ندارد مگر اینکه شته ها مشکل ساز باشند که می توانید با پاشیدن آب به برگ های سورل شته ها را روی گیاه حذف کنید. توجه داشته باشید که چون برگ های سورل مصرف تازه خوری دارند از به کار بردن سموم شیمیایی خودداری کنید تا محصول سالم و ارگانیکی داشته باشید.

نوشته های مشابه