عمومی

مالچ بازتابنده چه کاربردی دارد؟

مالچ بازتابنده

اگر از شته‌ها که بیماری‌های های ویروسی را به محصولات تان منتقل می کند، خسته شده‌اید، شاید وقت آن رسیده که دست از کنترل شیمیایی بکشید و کمی روی سایر روش های کنترلی تمرکز کنید. مالچ بازتابنده یکی از جدیدترین روش ها برای کنترل این حشرات مزاحم است. مالچ بازتابنده چیست؟ آیا برای کنترل شته ها موثر است؟ برای اطلاع از نحوه عملکرد مالچ بازتابنده و سایر اطلاعات مالچ بازتابنده به خواندن این مطلب از مقالات فردین کشت  ادامه دهید.

مالچ بازتابنده چیست؟

مالچ های انعکاسی مواد بازتابنده ای مانند مالچ پلی اتیلن آلومینیومی یا نقره ای هستند که نور را بر روی برگ های گیاهان منعکس می کنند. استفاده از این نوع مالچ برای باغبانانی که در شرایط نیمه سایه گیاهان خود را پرورش می دهند، عالی است.

مالچ بازتابنده در رنگ‌هایی مانند نقره‌ای، زرد، نارنجی و قرمز در بازار موجود هستند. محققان گزارش کرده اند که برای مدیریت برخی آفات و در نتیجه کاهش انتقال احتمالی ویروس های گیاهی مؤثر هستند.

مالچ بازتابنده چگونه کار می کند؟

مالچ بازتابنده میزان نور در دسترس گیاهان را افزایش می دهد، دمای هوا و فتوسنتز را نیز افزایش می دهد که به معنای رشد بهتر است.

مالچ های انعکاسی از کل طیف نور استفاده می کنند، مقدار نور و گرمای موجود را برای گیاهان افزایش می دهند و در نتیجه باعث افزایش عملکرد میوه ها و سبزیجات می شوند. علاوه بر این باعث به عقب انداختن رشد علف های هرز و حفظ رطوبت مانند سایر اشکال مالچ می شوند.

مالچ انعکاسی نه تنها باعث افزایش دما و میزان نور موجود برای گیاهان می شود، بلکه نشان داده شده است که آسیب ناشی از برخی آفات حشرات مانند شته ها را که بیماری را منتقل می کنند، کاهش می دهد. همچنین ممکن است از ورود پرندگان به باغ شما جلوگیری کند.

مالچ بازتابنده

مالچ بهاره چگونه مالچی است؟

آیا مالچ بازتابنده برای کنترل آفات موثر است؟

در حالی که برخی از لایه‌های بازتابنده رنگی برای مدیریت آفات مؤثرتر از مالچ‌های پلاستیکی سفید یا سیاه گزارش شده‌اند، اما روی طیف وسیعی از آفات مؤثر نیستند. به نظر می رسد هر رنگ مالچ در دفع یک آفت خاص بهتر عمل می کند در حالی که بقیه رنگ ها حتی ممکن است برخی آفات را افزایش دهند.

حشرات مالچ های بازتابنده را دوست ندارند، زیرا آنها را گیج می کنند. نور خورشید که از بالا می آید قطبی است و این چیزی است که به حشرات اجازه می دهد بدانند چگونه به چپ و راست بپیچند. اما وقتی نور از پایین و همچنین از بالا می‌آید، مثل این است که نور در تمام جهات مختلف به گیاه می تابد. این موضوع کاملا حشرات را گیج می کند و آنها فقط سعی می کنند از گیاه شما دور شوند.

مالچ های بازتابنده سفید و نقره ای در دفع شته ها موثرتر از سایر مالچ ها هستند. به این دلیل که مالچ های نقره ای و سفید نور بیشتری را نسبت به سایر مالچ ها منعکس می کنند.

مالچ پلاستیکی رنگی چه کاربردی دارد؟ این مقاله را با کلیک روی لینک در مقالات فردین کشت مطالعه کنید.

به نظر می‌رسد که اثربخشی مالچ‌های بازتابنده در طول فصل کاهش می‌یابد زیرا بیشترین سطح قابل مشاهده مالچ، توسط گیاه در حال رشد پوشانده می‌شود. با این حال، در بیشتر موارد، مزایای این مالچ بیشتر از مضرات بالقوه است. حتی هزینه هم نباید عاملی برای کاهش استفاده از این نوع مالچ باشد، زیرا می توانید آنها را با قیمت ارزان از فویل آلومینیومی و مقوای سفید رنگ درست کنید.

مالچ بازتابنده

نحوه استفاده

برای استفاده از مالچ بازتابنده، ابتدا علف های هرز را از بستر خاک جدا کنید. سپس روی خاک را با مالچ پلی اتیلن نقره ای که به صورت رول موجود است بپوشانید. لبه های مالچ را در خاک دفن کنید. یا آنها را با چوب، سنگ و … روی زمین فیکس کنید. هنگامی که مالچ در جای خود قرار گرفت، سوراخ هایی به قطر ۸ تا ۱۰ سانتی متر برش دهید و چند بذر یا یک نشا تکی در سوراخ بکارید.

زمانی که دما در طول فصل رشد به بالاترین مقدار خود رسید، حتما مالچ را بردارید تا از گرم شدن بیش از حد و سوختن گیاهان جلوگیری کنید.

نوشته های مشابه