الماس 0 الماس
الماس 0 الماس
Generic selectors
کاملا مشابه کلمه
جستجو در عناوین
جستجو در محتوا
Post Type Selectors
مقالات
محصولات

دلایل اصلی ریزش گیلاس

ریزش گیلاس

درخت گیلاس یکی از درختان میوه فوق‌العاده برای باغ‌های خانگی است. این درختان که در سرتاسر جهان به دلیل شکوفه های بهاری خیره کننده خود شناخته می شوند، میوه های بسیار خوشمزه ای نیز دارند که سرشار از آنتی اکسیدان های مختلف است. اگرچه درخت گیلاس به طور کلی رشد آسانی دارد، اما مسائل مختلف مانند ریزش گیلاس، ممکن است پرورش دهندگان را به این فکر وادار کند که “چرا گیلاس ها از درخت می ریزد؟”

دلایلی که چرا گیلاس از درخت می ریزد؟

 درختان میوه، میوه های نابالغ را به دلایل مختلف می ریزند و درختان گیلاس نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در حالی که از دست دادن میوه های نابالغ و در حال رشد ممکن است برای باغبانان نگران کننده باشد، حداقل ریزش میوه در اوایل فصل طبیعی است و نشانه ای از وجود مشکل جدی در درخت نیست. به طور کلی دلیلی برای نگرانی نیست، زیرا معمولاً محصول خوب روی درخت باقی می‌ماند. تنک کردن برنامه ریزی شده میوه باید بلافاصله پس از ریزش گیلاس ها انجام شود.

گرده افشانی نامناسب یکی از اصلی ترین دلایل ریزش گیلاس

بسیاری از انواع گیلاس به انواع مختلفی از گیلاس نیاز دارند که به انتقال گرده و تولید محصولات میوه خوب کمک می کند. با این حال گرده افشانی برای تولید محصول و افزایش عملکرد گیلاس اهمیت زیادی دارد. استفاده از ارقامی که نیاز به گرده گیاهان دیگر ندارند یکی از راهای آسان برای تولید بیشتر است.

درختان گیلاس را می توان به دو دسته خود بارده و دگربارور تقسیم کرد. همانطور که از نام آن پیداست، درختانی که خود بارور هستند، نیازی به کاشت درخت گیلاس اضافی برای گرده افشانی ندارند. گیاهان دگربارور به یک درخت «گرده افشان» اضافی برای تولید میوه نیاز دارند. بدون کاشت درختان گیلاس اضافی، تولید گیلاس غیر ممکن خواهد بود.

درخت ممکن است میوه های کوچکی را بدون گرده افشان بسازد، اما میوه ها قبل از بلوغ می ریزند، زیرا شکوفه ها به درستی گرده افشانی نشده اند. اگر تنوع درختی را که دارید می شناسید، می توانید نوع متفاوتی را انتخاب کرده و بکارید.

شکوفه های گیلاس

اگر نوع درخت را نمی شناسید، از رنگ شکوفه استفاده کنید. اگر شکوفه های سفید دارید، درخت دیگری بکارید که شکوفه های صورتی دارد یا برعکس. درخت دوم گرده های زنده ای را فراهم می کند که زنبورهای عسل یا سایر حشرات می توانند به گل های درخت شما بیاورند و آنها را گرده افشانی کنند تا میوه تشکیل شود.

شما عزیزان می توانید بذر گیلاس اورشلیم را از فردین کشت خریداری کنید.

آبیاری کم یا زیاد

درختان گیلاس در طول میوه دهی به آبیاری منظم، کامل و عمیق نیاز دارند. گاهی اوقات، آبیاری کم عمق می تواند میوه را از آب مورد نیاز محروم کند و باعث خشک شدن و ریزش گیلاس شود. از طرف دیگر، مطمئن شوید که درخت گیلاس شما در خاک باتلاقی و بیش از حد مرطوب قرار نمی گیرد. وقتی خاک اشباع می شود، ریشه درخت نمی تواند نفس بکشد و درخت از اکسیژن محروم می شود.

آبیاری زیاد به اندازه کمبود آب مضر است. اطمینان حاصل کنید که درخت گیلاس شما در خاک باتلاقی و بسیار مرطوب رشد نمی کند.

کوددهی

درخت گیلاس شما، مانند اکثر گیاهان، از کوددهی منظم در طول سال باید بهره مند شود.

چگونه می توان گیلاس کاشت؟ این مطلب را در مقالات فردین کشت بخوانید.

سایر علل ریزش گیلاس

ریزش گیلاس

ریزش گیلاس در برخی فصول اتفاق می افتد و راهی برای کنترل باردهی آن است. ریزش گیلاس به دلیل یک عامل بیماری زا نیست. درختی که منابع لازم برای تولید میوه بیشتر را ندارد این کار را انجام می دهد. گاهی ریزش میوه خود عاملی برای افزایش عملکرد گیلاس است. بدین صورت که اگر تمام محصول روی درخت باقی بماند به دلیل اینکه گیاه انرژی برای بلوغ میوه ها را ندارد، در پایان فصل میوه های مطلوبی از نظر اندازه و طعم تولید نمی کند.

درختان میوه تنها به یک گل از بیست گل نیاز دارند تا یک محصول خوب تولید کنند. این بدان معناست که وقتی آنها بیش از حد گل می دهند، اکثر آنها به طور طبیعی از درخت می افتند تا بر اساس انرژی درخت محصول تولید کنند.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که در گیلاس، ترکیبی از عوامل آب و هوایی باعث ریزش میوه ها می شود. این عوامل عبارتند از:

آب و هوای بد (و شدت نور کم) در زمان گلدهی

دمای پایین در مراحل اولیه رشد میوه

عملکرد درختان پس از سپری کردن پاییز و زمستان بسیار سرد به شدت کاهش می یابد. احتمالاً به این دلیل است که درختان ذخایر انرژی کمتری برای حمایت از رشد میوه در اوایل بهار (قبل از اینکه برگ‌های جدید منابع کافی را تامین کنند) جمع‌آوری می‌کنند.

تحقیقات بیشتر نشان می‌دهد که وقتی برگ‌ها غذای ناکافی (محصولات فتوسنتزی) را به میوه ارسال می‌کنند، منجر به عدم تعادل در هورمون‌های درون میوه می‌شود و این موضوع منجر به ریزش گیلاس می‌شود.

شما عزیزان می توانید مطلب همه چیز درباره پرورش نهال گیلاس ستاره ای (گیلاس سورینام) را در مقالات فردین کشت مطالعه کنید.

کنترل ریزش گیلاس

ریزش گیلاس

هرس

ریزش گیلاس را می توان با اطمینان از اینکه همه برگ ها به خوبی فتوسنتزی می کنند، جلوگیری کرد. این میوه به نور خورشید مناسب نیاز دارد و می توان با اطمینان از دریافت نور کافی تولید محصول را افزایش داد.

هرس درختان برای دریافت نور یک راه حل بالقوه است. این کار رسیدن نور به برگ ها به حداکثر می رساند و در نتیجه سرعت فتوسنتز را افزایش می دهد، بنابراین احتمالا ریزش گیلاس را به حداقل می رساند. در مواردی می توان طوری هرس کرد که فضای بیشتری بین شاخه ها ایجاد شود.

تنک شدن میوه

در صورت وجود بیش از 10 میوه در هر شاخه کوچک، تعدادی از میوه ها را کاهش دهید. این کار را زمانی انجام دهید که قطر میوه‌ها کمتر از 5 میلی‌متر است. تنک کردن گیلاس باعث ایجاد تعادل بین سطح برگ و میوه می شود و ماندگاری میوه را افزایش می دهد. با این حال، در حال حاضر نمی توان راهنمایی روشنی در مورد چگونگی ایجاد این تعادل ارائه داد زیرا تحقیقات بیشتری نیاز است.

شما عزیزان می توانید در ویکی پدیا راجع به گیلاس مطالبی را مطالعه کنید. در مقالات فردین کشت نیز فواید میوه گیلاس برای حفظ سلامتی را می توانید مطالعه کنید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

20 + 3 =