مقالات تخصصی

چرا تربچه هایی که کاشته اید رشد نمی کند؟

رشد نکردن تربچه

تربچه از نظر بسیاری از افراد یکی از ساده ترین محصولات برای کاشت است، این گیاه پر خاصیت را می توانید در باغچه و گلدان بکارید. این سبزی ریشه ای شگفت انگیز طعم بی نظیری به هر غذایی می بخشد. با این حال، گاهی اوقات تربچه به طور کامل آنطور که باید رشد نمی کند. به جای برداشت تربچه های رسیده و کامل، ممکن است موقع برداشت با تربچه های کوچک مواجه شوید. در این مطلب، ما به 6 دلیل اصلی رشد نکردن تربچه و چگونگی حل این مشکل می پردازیم.

6 دلیل رشد نکردن تربچه ها

خاک فشرده

مانند سایر سبزیجات ریشه ای، تربچه برای رشد بهتر، نیاز به خاک سست دارد. به عنوان مثال، اگر خاک به دلیل وجود خاک رس زیاد، متراکم باشد، ریشه ها برای رشد تلاش می کنند. علاوه بر این، سنگ‌ها، خرده‌های چوب و سایر بقایای خاک می‌توانند موانعی را برای توسعه ریشه ایجاد کنند.

خاک نامناسب برای کاشت تربچه

 

برای حل این مشکل رشد نکردن تربچه، مطمئن شوید که خاک محل کاشت شما سست و عاری از سنگ، خرده چوب و سایر مواد است. بهتر ایت تربچه را در گلدان بکارید تا بتوانید محیط رشد و خاک را به راحتی کنترل کنید. از مخلوط گلدان ارگانیک تازه به جای خاک متراکم استفاده کنید تا مطمئن شوید که این ریشه ای بهترین رشد را خواهند داشت.

هوای خیلی گرم یا خیلی سرد

وقتی تربچه را آب و هوای خیلی گرم بکارید، به احتمال زیاد رشدش متوقف می شود. این محصولات در دمای بین 10 و 18 درجه سانتی گراد بهترین رشد را دارند. به طور کلی، دمای بالای 24 درجه سانتی گراد یکی از دلایل رشد نکردن تربچه است. اگر در آب و هوای گرم تری زندگی می کنید و باغ شما موج گرمای غیرمنتظره ای را تجربه می کند، سعی کنید مکان سایه داری را برای کاشت تربچه انتخاب کنید و گیاهان را به خوبی آبیاری کنید.

هوای بیش از حد سرد نیز می تواند مشکل ساز باشد. تربچه می تواند سرمای خفیف را تحمل کند، با این حال، یخ زدگی طولانی مدت فرآیند رشد را متوقف می کند و در نهایت گیاه را می کشد.

برای حل مشکل دما، تربچه را در اوایل بهار یا پاییز بکارید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب کافی

پرورش تربچه در دماهای سردتر به معنای رشد آن ها بدون نور کافی نیست. اگر قرار باشد تربچه به درستی رشد کند، حداقل به شش ساعت نور کامل خورشید نیاز دارند. قبل از کاشت بذر، در نظر بگیرید که آیا گیاهان نزدیک (الان یا زمانی که بالغ می شوند) روی تربچه ها سایه می اندازند یا خیر. اگر چنین است، چیدمان باغ خود را طوری تنظیم کنید تا تربچه ها بتوانند مقدار مناسبی از آفتاب کامل را که برای رشد به آن نیاز دارند دریافت کنند.

فاصله کاشت نامناسب

یکی از شایع‌ترین دلایل رشد نکردن تربچه، فاصله کاشت نامناسب است. بسته به ارقام مختلف تربچه، بذر این محصول ریشه ای را باید با فاصله حدود 5 سانتی متر از هم بکارید تا فضای کافی برای رشد را داشته باشند. تنک کردن تربچه های جوان هم بسیار مهم است و به درشت و قوی شدن گیاهانتان کمک می کند.

همچنین باید بذرها را در عمق مناسب بکارید، مناسب ترین عمق کاشت حدود 1.5 سانتی متری است. اگر آن را خیلی عمیق بکارید، جوانه ها برای رسیدن به سطح خاک دچار مشکل می شود.

 

بذر تربچه گرد دو رنگ

در سایت فردین کشت ارقام متنوعی از تربچه مانند بذر تربچه انگشتی قرمز ایتالیایی پاکت اورجینال، بذر تربچه انگشتی قرمز ایتالیایی، بذر تربچه هیبرید Crunchy King آمریکایی، بذر تربچه تخم مرغی مخلوط رنگی و بذر تربچه نقلی ایتالیایی پاکت اورجینال موجود است که شما علاقمندان به این گیاه پرخاصیت می توانید بذر آن را تهیه کنید.

نیتروژن بیش از حد در خاک و رابطه آن با رشد نکردن تربچه

شاید شما هم باور نکنید اما نیتروژن زیاد در خاک می تواند باعث رشد نکردن تربچه شود. نیتروژن عنصری است که برای همه گیاهان مهم است. اما نیتروژن بیش از حد می تواند برای گیاهان ریشه مانند تربچه و هویج مشکل ایجاد کند. به این دلیل که نیتروژن رشد برگ را تحریک می کند و مقدار اضافی باعث می شود گیاه تمام انرژی خود را صرف رشد برگ ها کند و ریشه ها ضعیف بمانند.

با انجام آزمایش خاک با استفاده از کیت آزمایشی، می‌توانید مقدار نیتروژن  خاک را تخمین بزنید. با کیت های تشخیصی می توانید مقدار فسفر و پتاسیم و همچنین pH خاک را آزمایش کنید. این روش سریع و آسان است و نتایج آزمایش تنها در چند دقیقه آماده می شود.

اگر متوجه شدید که نیتروژن خاک شما بیش از حد است و این عاملی برای رشد نکردن تربچه است، سعی کنید خاک را کاملاً آبیاری کنید تا نیتروژن را از خاک بشویید.

 

رشد نکردن تربچه

برای مشاهده و خرید ارقام مختلف تربچه موجود در سایت فردین کشت اینجا کلیک کنید.

آفات و بیماری ها

تربچه ها مانند سایر گیاهان باغ شما هستند. آنها در برابر انواع آفات و بیماری ها حساس هستند. حشرات، قارچ ها و باکتری ها می توانند بر رشد تربچه تأثیر بگذارند.

دلایلی که برای رشد نکردن تربچه در این مطلب ذکر شد از جمله مهمترین عوامل تاثیرگذار هستند. اگر خاک و هوای منطقه شما برای کاشت تربچه مناسب نیست، بهتر است به فکر کاشت تربچه در گلدان باشید که به راحتی می توانید بر این مشکلات غلبه کنید و محصول خوبی نیز برداشت کنید.

شما عزیزان می توانید در ویکی پدیا نیز درباره این گیاه پرخاصیت مطالعه کنید.

نوشته های مشابه