عمومی

6 اشتباه در هرس درختان

هرس درختان

هرس یک فرآیند حذف انتخابی شاخه های مرده یا ناخواسته یک گیاه، درخت یا درختچه جهت افزایش رشد آن و جلوگیری از گسترس بیماری است. با این حال، هرس کار آسانی نیست و برای هر گیاه به تکنیک های متفاوتی نیاز دارید، بنابراین تحقیق در مورد روش صحیح هرس، بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت. دفعه بعد که هرس می کنید، از این اشتباهات رایج در هرس درختان اجتناب کنید.

6 اشتباه رایج در هرس درختان

هرس درختان و درختچه ها به دلایل مختلفی مانند کاهش اندازه گیاه، باز کردن تاج پوشش، رفع موانع، افزایش شکل آن و حذف رشد مرده یا آسیب دیده انجام می شود. بدون توجه به دلیل، هرس باید به درستی انجام شود تا از سلامت درخت یا درختچه اطمینان حاصل شود.

1. زمان نامناسب هرس درختان

ابتدا باید بدانید که آیا در زمان مناسبی از سال هرس می کنید یا خیر. هرس زمستانی فواید زیادی دارد. زمستان فصل خواب گیاهان و درختان است و زمان بسیار خوبی برای هرس بیشتر درختان و درختچه ها است. نه تنها استرس کمتری برای گیاه دارد، بلکه دیدن ساختار شاخه برای شما آسان تر است و احتمال انتشار پاتوژن های مضر کمتر است. درختان نیز هنگام هرس قبل از شکستن جوانه های بهاری سریعتر بهبود می یابند.

از هرس در پاییز خودداری کنید. برش های هرس می تواند رشد شاخه های جدیدی را تحریک کند که متأسفانه با کاهش دما تا انجماد از بین می رود. درختان و درختچه ها تولید انرژی خود را با پایان فصل رشد کاهش می دهند، بنابراین رشد جدید در پاییز از ذخایر انرژی ذخیره شده گیاه استفاده می کند. مرگ ناشی از یخ زدگی به این معنی است که انرژی مصرف شده برای این رشد هدر رفته است.

جوانه های برگ و گل را قطع نکنید. هرس پاییزی ممکن است جوانه های برگ و گلی را که درخت قبلاً در طول رشد تابستانی ایجاد کرده است از بین ببرد. این جوانه ها در طول ماه های زمستان نهفته می مانند و در بهار بعد شکوفا می شوند. اگر این جوانه های خفته را حذف کنید، خطر از دست دادن گل های بهاری را دارید و گیاه مجبور می شود انرژی بیشتری برای تولید جوانه های جایگزین برای شاخ و برگ مصرف کند.

اگر درختان و درختچه های بهاری را در اواخر زمستان یا اوایل بهار هرس کنید، با کمبود شکوفه های مشابه مواجه خواهید شد. در عوض، قبل از اینکه برش های هرس خود را انجام دهید، صبر کنید تا زمانی که آنها شکوفا شوند.

2. هرس بیش از حد

هنگام هرس مواظب باشید زیاده روی نکنید. حذف بیش از حد ساقه و برگ به طور همزمان می تواند منجر به بیماری گیاه شود یا ممکن است مرحله باردهی و گلدهی رشد درختان را کند. در برخی از موارد در هرس درختان ممکن است سالها طول بکشد تا شاخه ها دوباره مانند قبل پربار شوند.

مضرات هرس بیش از حد:

شاخ و برگ های بیش از حد را حذف می کند (که درخت برای فتوسنتز به آن نیاز دارد)

ساختار درخت را با توزیع مجدد وزن به انتهای شاخه ها به خطر می اندازد.

تاج را در برابر آسیب باد و آفتاب سوختگی باز می گذارد.

باعث افزایش واکنش، یا پاسخ به استرس، جوانه های رشد در امتداد تنه و شاخه ها می شود. این جوانه های واکنش نشانه ای از هرس بیش از حد هستند .درخت در تلاش برای تولید انرژی از طریق فتوسنتز به سرعت رشد جدیدی را ایجاد می کند.

در سایت فردین کشت مقالات متعددی درباره نحوه صحیح هرس وجود دارد که شما عزیزان می توانید با یک کلیک مقالات تخصصی فردین کشت را مطالعه کنید. همچنین می توانید اطلاعاتی هم از ویکی پدیا در این مورد به دست بیاورید.

3. انتخاب محل مناسب برای هرس درختان

 

محل مناسب هرس

 

یک روش مناسب برای هرس بریدن شاخه در بالای گره هایی است که برگ ها، جوانه ها و شاخه ها به هم می رسند. اگر محل مناسبی را برای هرس انتخاب نکنید ممکن است با تضعیف گیاه و افزایش برخی بیماری های قارچی مواجه شوید. با این حال، بالای گره ها را خیلی نزدیک به جوانه ها هرس نکنید. سعی کنید بیش از یک سانتی متر در بالای گره فاصله نگذارید، زیرا ممکن است منجر به رشد ناموفق شود.

4. ضدعفونی نکردن ابزار هرس

وسایلی مانند قیچی باغبانی که در هرس درختان از آن استفاده می کنید باید قبل از استفاده به خوبی ضدعفونی شوند تا از گسترش بیماری ها در بین گیاهان جلوگیری کنیئ. ابزارهایی که تیز نیستند با یک برش نامرتب زمان بهبودی گیاهان را طولانی می کند و به طور بالقوه گیاه را در معرض خطرات بیشتری قرار می دهد. برای استفاده ایمن تر و طولانی تر، ابزارهای برش خود را به طور مرتب ضد عفونی و تیز کنید.

5. زاویه هرس 

برش شاخه ها باید در زاویه رو به پایین باشد تا آب باران زیادی را از طریق زخم جذب نکنند. این کار به کاهش خطر ابتلا به عفونت های قارچی نیز کمک می کند.

6. هرس شانکر

اگر شانکرباکتریایی هرس نشده رها شود، خطر ابتلای سایر گیاهان بیشتر است. هرس و ضدعفونی ابزار هرس می تواند به طولانی شدن عمر درخت یا گیاه کمک کند و آنها را از مرگ نجات دهد.

نوشته های مشابه