مقالات تخصصی

تمام دانستی ها درباره کشاورزی مدرن

کشاورزی مدرن

کشاورزی مدرن رویکردی دائما در حال تغییر برای نوآوری‌های کشاورزی و شیوه‌های کشاورزی است که به کشاورزان کمک می‌کند تا کارایی محصولات خود را افزایش دهند و میزان منابع طبیعی مورد نیاز برای برآورده کردن نیازهای غذایی جهان را کاهش دهند. شیوه های کشاورزی مدرن به کشاورزان اجازه می دهد تا بهره وری از منابع را افزایش دهند و در عین حال اثرات زیست محیطی ناشی از مصرف نهاده های شیمیایی را به حداقل برسانند. این نوع کشاورزی با بهبود مستمر، با استفاده از فناوری، ابزارهای دیجیتال و داده های حاصل از آن کار می کند.

کشاورزی مدرن چیست؟

مفهوم کشاورزی مدرن در اواسط دهه ۱۹۵۰ در محصول برنج مطرح شد. اما کشاورزی سنتی هنوز در بیشتر مناطق جهان انجام می شود که از کشاورزی، فناوری و علم مدرن اطلاعی ندارند. بر اساس اکثر بررسی ها، انتظار می رود تقاضای غذا تا سال ۲۰۳۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد. این مقدار تا سال ۲۰۵۰ به ۷۰ درصد افزایش می یابد. کشاورزی مدرن بهترین روش برای تامین تقاضای غذای مردم جهان است.

اصطلاح “کشاورزی مدرن” به کاربرد فناوری، شیوه ها و علم مدرن برای افزایش تولیدات کشاورزی اشاره دارد. کشاورزی عبارت است از کشت محصولات زراعی، گیاهان، حیوانات اهلی، ماهی، پرندگان و … برای غذا، پارچه و سایر امکانات زندگی. کشاورزی برای پیشرفت تمدن بشری حیاتی است. قبل از انقلاب صنعتی، اکثریت قریب به اتفاق مردم برای مایحتاج روزمره خود مانند غذا، پوشاک و سرپناه به کشاورزی متکی بودند. آنها تصور کمی از بازار جهانی داشتند و به دلیل استفاده از کشاورزی سنتی، محصولات کمی تولید می کردند.

روش‌های سنتی: نوع نگاه کشاورزان به خود و شغلشان شاید مهم‌ترین تمایز بین گروه‌ها باشد. برای مثال، کشاورزان سنتی اغلب اظهار می‌کنند که تلاش می‌کنند تا با منابعی که در دست دارند، کارآمد عمل کنند.

یعنی از زمین، منابع انرژی، بارندگی، بذر، روش های خاک ورزی در دسترس خود استفاده می کنند تا آنچه را که طبیعت فراهم می کند تولید کنند. تولید محصول در چنین سیستم هایی تا حد زیادی توسط حاصلخیزی ذاتی خاک ها که با مدیریت آب بهبود می یابد تعیین می شود.

کشاورزی مدرن

 

کشاورزی مدرن: در سیستم‌های کشاورزی مدرن، کشاورزان فکر می‌کنند که مسئولیت‌های مرکزی بسیار بیشتری دارند و مایلند از فناوری و اطلاعات برای مدیریت بیشتر اجزای سیستم استفاده کنند، که کاملا با دیدگاه کشاورزان سنتی متفاوت است. برخلاف انزوای موجود در کشاورزی قدیمی، کشاورزی مدرن موفقیت را وابسته به ارتباطات می داند که در آن دسترسی به منابع، فناوری، مدیریت، سرمایه گذاری و بازارها فراهم شده است.

در نتیجه، بسیاری از موفقیت سیستم های مدرن به توسعه روش های کشاورزی بستگی دارد و حاصلخیزی خاک با افزودن مواد مغذی خاص حفظ می شود. استفاده از علم ژنتیک برای بهبود محصولات کشاورزی و دام جهت افزایش عملکرد و کیفیت و حفاظت از محیط زیست در کشاورزی مدرن مرسوم شده است.

در کشاورزی مدرن روش آبیاری بسیار کارآمد شده و حتی از روش های جدیدی برای افزیش بارندگی استفاده می شود.

کشاورزی مدرن در کشورهای توسعه یافته، از جمله ایالات متحده، بیشترین مساحت از مزارع کشاورزان را شامل می شود. این نوع کشاورزی وابسته به سیستم های عظیم و بسیار پیچیده ای است که خروجی تولیدکنندگان را جابجا، ذخیره و پردازش می کند.

کاربرد ربات کشاورزی را در مقالات فردین کشت بخوانید.

روش های نوین کشاورزی

جدا از تکنیک های کشاورزی ذکر شده در بالا، روش های دیگری در مناطق مختلف جهان در کشاورزی مدرن استفاده می شود. بسیاری از این روش ها شامل موارد زیر است:

کشاورزی دقیق

کشاورزی دقیق که به عنوان کشاورزی ماهواره ای نیز شناخته می شود، یک روش کشاورزی مدرن است که از فناوری برای مدیریت تولید محصول استفاده می کند. این روش از تجزیه و تحلیل داده ها، تصاویر ماهواره ای و حسگرها برای درک سلامت محصول، رطوبت خاک و سطوح مواد مغذی استفاده می کند. کشاورزان می توانند از این اطلاعات برای ایجاد برنامه های کشاورزی سفارشی که عملکرد محصول را بهینه می کند و ضایعات را کاهش می دهد، استفاده کنند. کشاورزی دقیق همچنین تضمین می کند که از تجهیزات کشاورزی شما به بهترین شکل برای حداکثر بازده استفاده می شود.

یکی از مزایای کشاورزی دقیق کاهش استفاده از آفت کش ها و کودها است که می تواند به محیط زیست آسیب برساند. این روش همچنین با استفاده از حسگرهایی برای نظارت بر سطح رطوبت خاک، مصرف آب را کاهش می دهد. به طور کلی، کشاورزی دقیق با ارائه بینش های مبتنی بر داده به کشاورزان برای بهبود تولید محصول، صنعت کشاورزی را متحول کرده است.

کشاورزی مدرن

هیدروپونیک

هیدروپونیک یک روش کشاورزی است که گیاهان را به جای خاک در محلول آبی غنی از مواد مغذی پرورش می دهد. این روش امکان تولید محصول در تمام سال را فراهم می کند و می تواند در مناطق شهری که فضا محدود است استفاده شود. هیدروپونیک همچنین مصرف آب را در مقایسه با روش های کشاورزی سنتی کاهش می دهد زیرا آب در سراسر سیستم بازیافت می شود.

از محلول‌ های غذایی رایج در هیدروپونیک بیشتر بدانید.

یکی از مزایای هیدروپونیک این است که به کشاورزان اجازه می دهد تا سطح مواد مغذی گیاهان را کنترل کنند و در نتیجه عملکرد بالاتر و محصولاتی با طعم بهتر به دست می آیند. این روش همچنین نیاز به آفت کش ها و علف کش ها را از بین می برد زیرا گیاهان در یک محیط کنترل شده رشد می کنند.

۱۰ اشتباه رایج در کشت هیدروپونیک را با کلیک روی لینک مطالعه کنید.

آکواپونیک

آکواپونیک یک روش پرورشی است که آبزی پروری (پرورش ماهی) را با هیدروپونیک ترکیب می کند. در این روش از فضولات ماهی برای بارور کردن گیاهان استفاده می شود و گیاهان آب را برای ماهی ها تصفیه می کنند. این روش، یک سیستم حلقه بسته ایجاد می کند که ضایعات را کاهش می دهد و ماهی و محصولات را برای مصرف فراهم می کند.

آکواپونیک یک روش کشاورزی پایدار است که نسبت به روش های سنتی کشاورزی به آب و زمین کمتری نیاز دارد. همچنین دو محصول ماهی و محصولات زراعی تولید می کند که سود بیشتری برای کشاورزان دارد. این روش در مناطق شهری که فضا محدود و دسترسی به محصولات تازه محدود است رواج پیدا می کند.

با کلیک روی لینک مطالب جالب و کاربردی درباره  آکواپونیک ” تولید ماهی و گیاه در یک رابطه همزیستی” بخوانید.

کشاورزی عمودی

کشاورزی عمودی یک روش کشاورزی مدرن است که محصولات را به صورت عمودی رشد می دهد. این روش امکان تولید محصول در تمام سال را فراهم می کند و می تواند در مناطق شهری که فضا محدود است استفاده شود. کشاورزی عمودی همچنین مصرف آب را در مقایسه با روش های کشاورزی سنتی کاهش می دهد زیرا آب در سراسر سیستم بازیافت می شود.

کشاورزی مدرن

یکی از مزایای کشاورزی عمودی این است که به کشاورزان اجازه می‌دهد تا محیطی را که گیاهان در آن رشد می‌کنند کنترل کنند و در نتیجه بازدهی بالاتر و محصولاتی با طعم بهتر به دست می‌آیند. این روش همچنین نیاز به آفت کش ها و علف کش ها را از بین می برد، زیرا گیاهان در یک محیط کنترل شده رشد می کنند. کشاورزی عمودی نیز از نظر انرژی کارآمد است زیرا از چراغ های LED می توان برای تامین نور به جای نور خورشید استفاده کرد.

اهمیت کشاورزی مدرن

به دلیل غذای بیشتری که سیستم های مدرن عرضه می کنند، صدها میلیون نفر توانسته اند به پتانسیل بیشتری دست یابند.

زندگی بهتر، در نتیجه افزایش دستاوردهای همه، از بچه ها تا سالمندان، باعث افزایش بهره وری نیروی کار و به طور کلی توسعه و پیشرفت انسانی می شود. سطح فعلی گرسنگی و سوء تغذیه که یک میلیارد نفر را تحت تأثیر قرار می دهد، نتیجه بهره وری پایین و درآمد کم است. عدم تداوم استفاده از فناوری نوآورانه برای افزایش بهره وری در مزرعه و در سراسر سیستم غذایی همه جنبه های این مسائل را تشدید می کند.

محدودیت‌های فیزیکی محیطی، که به مسائل عمومی مهم‌تر تبدیل شده‌اند، به‌طور قابل‌توجهی توسط کشاورزی مدرن کاهش یافته است.

نیاز به افزایش سطح زمین سبب استفاده از زمین های جنگلی برای تولید محصولات کشاورزی می شود. اما با استفاده از کشاورزی مدرن، ضمن افزایش تولید در سطح، باعث کاهش کود و سموم مصرفی می شود و  اثرات منفی زیست‌محیطی کشاورزی نیز کاهش می یابد.

پیشرفت در فناوری پردازش و جابجایی مواد غذایی در کشاورزی مدرن به طور قابل توجهی به افزایش ایمنی مواد غذایی از طریق کاهش عوامل بیماری زا و کاهش قابل توجه تلفات پس از برداشت کمک می کند که باعث افزایش عرضه غذا می شود.

کشاورزی مدرن

مصرف کنندگان از کشاورزی مدرن، چه از نظر اقتصادی و چه از نظر اجتماعی سود بسیار زیادی می برند.

کاهش قیمت مواد غذایی باعث افزایش قدرت خرید مصرف کنندگان شده که در نتیجه سبب افزایش کیفیت زندگی و استانداردهای زندگی می شود.

کشاورزی مدرن با افزایش در دسترس بودن مواد غذایی، بهبود کیفیت غذا و در دسترس قرار دادن آن برای افراد بیشتری به ثبات غذا در جهان کمک می کند.

روش‌های کشاورزی مدرن با ارائه بینش‌های مبتنی بر داده‌ها و گزینه‌های کشاورزی پایدار، صنعت کشاورزی را متحول می‌کند. کشاورزی دقیق، هیدروپونیک، آکواپونیک و کشاورزی عمودی تنها چند نمونه از روش های کشاورزی مدرن هستند که در بین کشاورزان محبوبیت پیدا می کنند. این روش ها باعث افزایش کارایی، کاهش ضایعات و ارائه محصولات تازه و پایدار برای مصرف کنندگان می شود.