آموزش کاشت و پرورش

کاشت آویشن در گلدان

اگر اهل خوردن پیتزا باشید احتمالاً بارها طعم دلنشین آویشن را چشیده اید. آنقدر این طعم آشناست که اگر کمی از پودر آویشن را روی تکه نانی بپاشید و در دهان فردی که چشمانش بسته است قرار دهید، گمان میبرد که تکه ای پیتزا به وی داده اید. بعبارت دیگر پیتزا بدون آویشن هیچ لطفی ندارد! البته در این مطلب قصد نداریم طرز پخت پیتزا را به شما آموزش بدهیم. بلکه قصد داریم شما را با نحوه کاشت آویشن در گلدان به روش اصولی آشنا نماییم. و در نهایت میتوانید برگهای آن را خشک کرده و جهت استفاده از غذها در منزل استفاده نمایید.

اصول کاشت آویشن و پیش نیازها

کاشت آویشن به دو صورت کاشت بذر و یا با استفاده از نهال آن در خانه و یا غیر از خانه مانند مزارع و… صورت میگیرد. البته آویشن برای رشد و تکثیر نیاز به شرایط خاصی دارد مانند آب و هوای معتدل، خاک حاصلخیز ، نور خورشید، آب مناسب.

با کاشت گیاه آویشن در گلدان میتوان یک تیر و دو نشان زد. این گیاه دارای شکل ظاهری جذاب و زیبایی می باشد و بعد از کاشت در گلدان می توان آن را در فضای داخلی خانه قرار داد که هم زیبایی خانه را دو چندان کند و هم بتوان از خواص این گیاه بهره مند شد. عمر گیاه آویشن با توجه به کتب نوشته شده در این باب چند ساله می باشد و از نژاد نعناعیان معرفی شده است و همچنین این گیاه دارای گل های سفید، صورتی و ارغوانی می باشد که می توان از گل های آن نیز در مصارف مختلف استفاده نمود.


روش نگهداری آویشن در گلدان

پس از کاشت آویشن بهترین کار برای نگهداری این گیاه قرار دادن آن در معرض نور آفتاب می باشد که این عمل باعث می شود تا به خوبی تکثیر یابد و البته شما می توانید با استفاده از کود های میکرو که دارای اسید آمینه های خوبی می باشند، به رشد آن کمک کنید. البته باید توجه داشت به دلیل این که این گیاه در شرایط آفتابی و فضای باز بیش ترین بازدهی را از خود نشان می دهد بهتر است از آب زیاد برای پرورش آن استفاده شود و در محلی که آفتاب مستقیم به آن می تابد دور شود.

روش تهیه بذر آویشن

اگر دور و برتان از قبل گیاه آویشن دارید، می توانید با استفاده از میوه ی انتهای شکوفه ها که حاوی دانه های آویشن است برای کاشت مجدد استفاده نمایید. یا ساقه ای از آن را در لیوانی از آّب مقابل نور خورشید قرار داده و پس از ریشه دادن آن را در خاک بکارید. البته این روش ها بدلیل عدم اصطلاح پذیری بذر گاهاً با شکست مواجه شده یا گیاه با ضعف ها و آفات مختلفی روبرو خواهد شد. پیشنهاد می کنیم سری به فروشگاه ما زده از برای خرید بذر اصلاح شده آویشن بوته ای زیبا و کامل تحویل بگیرید.

نوشته های مشابه