آموزش کاشت و پرورش

فواید شگفت انگیز باغبانی برای بدن

فواید باغبانی

مطالعات نشان می دهد که باغبانی می تواند هم روی ذهن و هم بر بدن اثر جادویی داشته باشد. باغبانی می تواند با قرار دادن شما در محیط ها و فعالیت هایی که به عملکرد بهتر ذهن و بدن شما کمک می کند، سلامت شما را بهبود بخشد. مطالعات در سرتاسر جهان فواید باغبانی را بر کیفیت زندگی را بررسی و تاثیر مثبت آن را به اثبات رسانده اند. باغبانی برای همه از کودکان تا سالمندان مفید است. در این مطلب به مهمترین فواید باغبانی و تاثیر آن بر بدن انسان ها اشاره می کنیم. در ادامه با این مطلب جذاب و متفاوت با فردین کشت همراه باشید.

فواید باغبانی

1. باغبانی استرس را از بین می برد.

در یک مطالعه هلندی محققان فواید باغبانی بر کورتیزول را آزمایش کردند، کورتیزول یک استروئید طبیعی است که به بدن شما کمک می کند به استرس واکنش نشان دهد. در این مطالعه تاثیر باغبانی بر سطح کورتیزول بدن بررسی شد. محققان گزارش کردند افرادی که عملیات مختلف باغی انجام داده بودند نسبت به سایر گروه ها استرس کمتری داشتند.

صرف نظر از نوع یا میزان فعالیت باغبانی، باکتری های موجود در خاک نیز ممکن است به مبارزه با استرس کمک کنند. مشخص شده است که همین باکتری مانند یک ضد افسردگی عمل می کند و یک سیستم ایمنی قوی برای بدن ایجاد می کنند.

با کلیک روی لینک با اصول باغبانی آشنا شوید!

2. باغبانی به عنوان ورزش

فعالیت‌هایی مانند حمل وسایل سبک، کاشت، حفر چاله، کشیدن علف‌های هرز، و هل دادن ماشین چمن‌زنی می‌توانند به طور گسترده همه ماهیچه‌های بدن شما را درگیر کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، باغبانی را به عنوان فعالیت بدنی متوسط ​​طبقه بندی می کند و خاطرنشان می کند که می تواند بیش از 300 کالری در ساعت بسوزاند. به عبارتی می توان گفت که کاهش وزن و مصرف کالری های اضافه یکی دیگر از فواید باغبانی به حساب می آید.

فواید باغبانی

3. باغبانی مانع آلزایمر می شود.

باغبانی فقط یک تمرین فیزیکی نیست، باغبانی برای مغز شما نیز مفید است، به ویژه به عنوان محافظت در برابر بیماری هایی مانند آلزایمر. باغبانی عملکرد شناختی را تقویت می کند. یک مطالعه نشان داد که باغبانی می تواند 36٪ خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد. علاوه بر کاهش ابتلا به آلزایمر از فواید باغبانی می توان به کاهش احتمال ابتلا به سایر بیماری های عصبی اشاره کرد.

نحوه ضد عفونی کردن وسایل باغبانی را با کلیک روی لینک در مقالات فردین کشت بخوانید.

4. مبارزه با بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی و دیابت

شما می دانید که گیاهان به نور خورشید نیاز دارند، اما آیا می دانستید که بدن شما نیز به نور خورشید نیاز دارد؟ مانند سایر فعالیت های اوقات فراغت در فضای باز، از فواید باغبانی می توان به افزایش ساعات حضور شما در زیر نور خورشید اشاره کرد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید موثرترین راه برای دریافت ویتامین D است که بر بیش از 1000 ژن مختلف و تقریباً هر بافت بدن شما تأثیر می گذارد و همه چیز از متابولیسم گرفته تا سیستم ایمنی تحت تأثیر قرار می دهد. ویتامین D با اثرات مثبت بر دیابت نوع 2، بیماری قلبی، سلامت استخوان و افسردگی مرتبط است.

5. داشتن رژیم غذایی سالم تر

فواید باغبانی

از شناخته شده ترین فواید باغبانی، پرورش غذای خودتان است. مردم عاشق پرورش گوجه فرنگی، سیب زمینی، سبزی، پیاز، مارچوبه و رنگین کمانی از سبزیجات و میوه های دیگر در خانه هستند. اگر انتخاب می کنید که غذای خود را پرورش دهید، دقیقاً می دانید که چه کودها، آفت کش ها و قارچ کش ها در غذای شما استفاده شده یا نشده اند. با این کار میزان ورود مواد شیمیایی به بدن خود را کاهش می دهید و از کیفیت مواد مصرفی اطمینان دارید. بنابراین سالم می مانید.

پرورش غذای خود به این معنی است که حمل و نقل و جابجایی کاهش می یابد. هنگامی که نیزه های مارچوبه را از تکه های خود جدا می کنید، تنها حمل و نقل از باغ شما به خانه شما بود. ناگفته نماند که طعم تازه سبزیجات باغچه خانگی مانند گوجه فرنگی قابل توصیف نیست و غذاهای شما طعم بهتری دارند.

6. بهبود خلق و خو و عزت نفس

بودن در طبیعت تنها فواید باغبانی نیست و تاثیر آن درگیر شدن با چالش های کار و  تقویت کننده های خلق و خوی شماست. باغبانان باتجربه به شما خواهند گفت که در تلاش های باغبانی خود شکست های زیادی را تجربه کرده اند و همچنین داستان های موفقیت زیادی را تجربه کرده اند. اگرچه ممکن است کلیشه ای به نظر برسد، اما بدون شکست، موفقیت به دست نمی آید.

فواید باغبانی

هر پیاز گلی که کاشته اید و رشد نکرده است به شما کمک می کند تا از 10 پیاز گلی که دارید و در حال رشد هستند به خوبی نگهداری کنید. ممکن است غیرقابل تصور به نظر برسد که شکست ها می توانند عزت نفس شما را تقویت کنند، اما این کار را می کنند. اگر به تلاش خود ادامه دهید، به موفقیت دست خواهید یافت که به بهبود اعتماد به نفس و عزت نفس شما کمک می کند. شکست و موفقیت به شما کمک می کند تا بیاموزید که پروژه باغبانی شما چه اشتباهی داشته است و موفقیت به شما احساس شادی و غرور می بخشد.

مزایای باغبانی و کاشت در گلدان را در مقالات فردین کشت بخوانید.