کاهو گیاهی یک‌ساله از خانواده Asteraceae است. یکی از بیماری های مهم کاهو بیماری قارچی سفیدک کاهو می باشد. علائم بیماری سفیدک به صورت لکه های زرد و روشن در سطح فوقانی برگ به تدریج توسعه می یابد و سپس قهوه ای و نکروز می شوند.

در سطح زیرین برگ کاهو, کرکهای سفید یا خاکستری رنگی که اسپورانژیفورها و اسپورانژها می باشند دیده می شود. سفیدک کاهو منجر به کاهش رشد بوته ها و یا بطور کامل رشد قطع گردد.

آلودگی اواخر فصل رشد چون به برگهای خارجی حمله می کند باعث وضع نامطلوب جهت فروش و عدم بازار پسندی می شوند. قارچ زمستان و شرایط نامساعد را بصورت اسپور در بذر کاهو، خاک و بقایای گیاه آلوده سپری می کنند مناسبترین درجه حرارت برای تولید اسپورانژ ۱۵-۱۲ درجه سانتیگراد میی باشد.

نفوذ قارچ به گیاه مستقیماً از طریق اپیدرم (نفوذ مکانیکی) و یا از طریق روزنه‌های برگ صورت می گیرد. مناطق معتدل مرطوب یا شبهای مه‌آلود و یا بارانی بیماری را افزایش می دهد.

کنترل بیماری سفیدک کاهو از طریق راهکار های زیر است : ۱- شناسایی و کشت ارقام مقاوم ۲- استفاده از سموم زینب، مانب یا مانکوزب (دیتان ام ۴۵) به نسبت دو در هزار در اولین مشاهده علائم بیماری . و رعایت تناوب زراعی در کاهش بیماری موثر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.