مقالات تخصصی

۱۵ دلیلی که باعث برتری روغن چریش از سایر آفت کش ها می شود.

روغن چریش

روغن درخت چریش از درخت چریش (Azadirachta indica) به دست می آید. ماده موثره این حشره کش آزادیراکتین است که خاصیت آفت کشی دارد. این آفت کش طیف وسیعی از حشرات را کنترل می کند و برای انسان، موجودات غیر هدف و محیط زیست بی خطر است. در این مطلب ما به مهمترین دلایلی که شما را قانع می کند تا از آزادیراکتین استفاده کنید را شرح می دهیم.

۱۵ دلیلی که شما را قانع می کند تا از روغن چریش در باغتان استفاده کنید.

۱. استفاده از آن در اطراف حیوانات خانگی و حیات وحش بی خطر است.

آفت‌کش‌های مصنوعی که به صورت تماسی هستند، اغلب در محیط اطراف تجمع می یابند و باقیمانده‌های سمی از خود برجای می‌گذارند که می‌تواند به حیوانات خانگی و دیگر حیوانات منطقه آسیب برساند و حتی آن‌ها را بکشد.

روغن چریش، زیست تخریب پذیر و غیر سمی است. در صورت استفاده برای پرندگان، حیوانات خانگی، ماهی ها، دام ها یا سایر حیات وحش منطقه ایمن است. محصولات آفت کش چریش نیز به سرعت در طول بارندگی و زیر اشعه ماوراء بنفش تخریب می شوند.

۲. ارگانیک و زیست تخریب پذیر است.

روغن چریش

روغن چریش یک مشتق طبیعی از درخت چریش (Azadirachta indica)، یک گونه همیشه سبز بومی هند است. طبیعی بودن آن باعث ارگانیک و زیست تخریب پذیر بودن سم آزادیراکتین است. در واقع، آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA)  به این نتیجه رسیده است که روغن چریش « اثرات نامطلوب» نداشته و آن را برای جمعیت ایالات متحده و محیط زیست ایمن می داند.

برای استخراج روغن چریش، دانه های درخت را خرد می کنند. سپس آب یا یک حلال برای تکمیل فرآیند اضافه می شود. روغن چریش بسته به نحوه فرآوری آن می تواند مواد شیمیایی فعال متفاوتی داشته باشد. برخی از محصولات از دانه های چریش با فشار سرد یا با پردازش بیشتر روغن چریش تهیه می شوند.

۳. می توانید از آن برای کنترل حشرات در تمام مراحل رشد استفاده کنید.

روغن چریش حشرات را در تمام مراحل رشد مانند بالغ، لارو و تخم می کشد. ماده شیمیایی فعال روغن چریش، آزادیراکتین، حشرات را به چند روش مختلف از بین می برد:

به عنوان یک ضد تغذیه

به عنوان یک مختل کننده هورمون

با خفه کردن

Azadirachtin حشره یا آفت را مجبور به توقف خوردن برگ ها می کند.

هنگامی که حشرات با روغن چریش تماس می گیرند، با ایجاد اختلال در هورمون های تنظیمی، از تبدیل حشره به مرحله بعدی رشد جلوگیری می کند.

۴. طیف وسیعی از حشرات را کنترل می کند.

روغن چریش یک آفت کش موثر است که بیش از ۲۰۰ گونه حشره را کنترل می کند. برخی از رایج ترین آنها عبارتند از

شته ها

کنه ها

مینوز برگ

سفیدبالک

لارو پروانه ها

شپشک آرد آلود

تریپس

۵. در کنترل نماتدها موثر است.

نماتد گره ریشه

کنترل نماتدها دشوار است و برای گیاهان بسیار مخرب اند. برخی از عصاره‌های هسته‌های چریش کنترل خوبی بر نماتدهای گره ریشه (یکی از مخرب‌ترین انواع نماتدهای بیمارگر گیاهان) دارند. روغن چریش با جلوگیری از بیرون آمدن نماتدها از تخم باعث از بین رفتن آنها می شود.

۶. کرم های خاکی مفید آسیبی نخواهند دید.

در حالی که آفت‌کش‌های شیمیایی معمول می‌توانند به کرم‌های خاکی آسیب برسانند، روغن چریش باعث افزایش فعالیت کرم‌های خاکی می شود.

اما چرا این مسئله مهم است؟ کرم های خاکی برای خاک باغچه مفید هستند. همانطور که از میان خاک تونل می زنند، مسیرهایی ایجاد می کنند که به هوا و آب باران اجازه می دهد به ریشه گیاهان برسد. این کرم های کوچک همچنین مدفوعی به جا می‌گذارند که حاوی مواد مغذی برای خاک از جمله پتاسیم، نیتروژن و فسفر است.

۷. می توان در فصل خواب درختان از آن استفاده کرد.

از آنجایی که روغن چریش می تواند حشرات را در مراحل مختلف از بین ببرد، می توانید از آن به عنوان یک سم کاربردی در فصل خواب برای از بین بردن آفات و تخم های زمستانی یا به عنوان محلول پاشی برای دفع و از بین بردن حشرات استفاده کنید.

۸. می توانید با خیال راحت از آن برای کنترل آفات گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

استفاده از روغن چریش در داخل خانه برای کنترل آفات و بیماری ها بی خطر است. فقط برگها را اسپری کنید تا آفات را از بین ببرید و نگران آسیب زدن به بچه ها یا حیوانات خانگی خود نباشید.

۹. برای استفاده در گلخانه ایمن است.

روغن چریش در گلخانه

شرایط یک گلخانه محیط مناسبی را برای کنه ها، شته ها و سفیدبالک ها فراهم می کند. به این آفات فرصت ندهید! از روغن چریش برای کنترل این حشرات مخرب استفاده کنید.

۱۰. روغن چریش یک قارچ کش عالی است.

می توانید از روغن چریش برای جلوگیری یا حتی از بین بردن قارچ روی گیاهان خود استفاده کنید. از روغن چریش برای سفیدک و سایر بیماری های قارچی رایج از جمله لکه سیاه، زنگ، لکه برگی و آنتراکنوز استفاده کنید.

برای جلوگیری از قارچ، گیاهان حساس را هر هفت تا ۱۴ روز یکبار سمپاشی کنید تا قارچ ها از بین بروند و سپس هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا دوباره گسترش پیدا نکنند.

۱۱. فرمول های مختلفی دارد.

روغن چریش

روغن چریش در فرمول‌ها و غلظت‌های مختلف موجود است، بنابراین می‌توانید بهترین مورد را برای نیاز خود پیدا کنید. روغن چریش گاهی با صابون حشره کش مخلوط می شود تا به تقویت چریش کمک کند

۱۲. حشرات در برابر روغن چریش مقاوم نمی شوند.

معمولا در اثر سم پاشی مداوم با یک سم پدیده مقاومت بروز می کند اما در مورد آزادیراکتین اینطور نیست. این بدان معنی است که روغن چریش حتی پس از استفاده مکرر نیز باعث بروز مقاومت در حشرات نمی شود.

۱۳. آب را آلوده نمی کند.

از آنجایی که روغن چریش زیست تخریب پذیر و غیر سمی است، آب های زیرزمینی را آلوده نمی کند و باعث سمی شدن رواناب و آلودگی رودخانه های مجاور نمی شود. می توانید با اطمینان کامل از آن استفاده کنید.

۱۴. استفاده آسان تا روز برداشت.

مهم نیست از چه غلظتی از روغن چریش استفاده می کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را با آب مخلوط کرده و مستقیماً روی برگ های گیاه اسپری کنید. دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید تا مطمئن شوید که نسبت های مناسب روغن و آب را با هم مخلوط می کنید.

بسیاری از آفت کش ها را نمی توان در مراحل خاصی از رشد گیاه استفاده کرد. با این حال، آزادیراکتین را می توان در طول فصل کاشت تا روز برداشت استفاده کرد، بنابراین گیاهان شما صدمه ای نمی بینند.

۱۵. استفاده مناسب از روغن چریش به زنبورها، پروانه ها و کفشدوزک ها آسیبی نمی رساند.

روغن چریش امن برای گرده افشان هاروغن چریش امن برای کفشدوزک

بسیاری از گرده افشان ها در اثر سم پاشی با سموم شیمیایی از بین می روند این حشره کش ها توانایی زنبورها در جمع آوری غذا را کاهش داده و در نهایت منجر به مرگ آنها می شود. با این حال، روغن چریش زمانی که در مقادیر کمتر استفاده شود به کندوهای زنبورهای عسل آسیبی نمی رساند، بنابراین می توانید گرده افشان ها و گیاهان خود را زنده نگه دارید.

از آنجایی که روغن چریش فقط حشراتی را هدف قرار می دهد که از برگ ها تغذیه می کنند، استفاده از این حشره کش در اطراف پروانه ها، کفشدوزک ها و بیشتر حشرات مفید دیگر بی خطر است.

شما عزیزان می توانید در بخش مقالات سایت فردین کشت مطالب آموزشی متنوع و مفیدی درباره کشاورزی مطالعه کنید. در ویکی پدیا نیز مطالب دیگری درباره درخت چریش وجود دارد که می توانید آن را مطالعه کنید.