آموزش کاشت و پرورش

10 نکته برای کاشت درخت زیتون در گلدان

کاشت درخت زیتون

کاشت درخت زیتون در گلدان یک راه عالی برای نگهداری درختان زیتون در خانه است! حتی کوچکترین باغ یا بالکن نیز می تواند درخت زیتون گلدانی را در خود جای دهد. توانایی قرار دادن گیاه در بهترین مکان ممکن بدون توجه به شرایط خاک، شاید بزرگترین مزیت کاشت در گلدان باشد. با فرض اینکه آب و هوای شما با زیتون سازگار است، باید یک نهال را از یک نهالستان معتبر تهیه کنید یا آن را به صورت آنلاین خریداری کنید.

نکاتی برای کاشت درخت زیتون در گلدان

1) انتخاب محل مناسب

وقتی صحبت از کاشت درخت زیتون در گلدان می شود، انتخاب مناسب ترین مکان مهمترین کار است. درخت زیتون به آفتابی ترین نقطه موجود در باغ شما نیاز دارد. این درخت قادر است با کمی سایه کنار بیاید. درخت زیتون مکانی را که در معرض نسیم باشد را نیز تحمل می کند، اما اگر در معرض بادهای شمالی یا شرقی قرار گیرد، رشد نمی کند.

2) انتخاب رقم مناسب

انتخاب رقم مناسب

ارقام مختلفی از درخت زیتون وجود دارد. بسته به نیاز خود، شاید بهتر باشد یکی از گونه های کوتاه را برای رشد انتخاب کنید. در صورت لزوم جابجایی آنها آسانتر خواهد بود و ممکن است برای فضای کوچکتر مناسب باشد فقط توجه داشته باشید که برای حفظ شکل درخت خود، باید هر از گاهی هرس کنید.

شما عزیزان می توانید نهال زیتون میشن آمریکایی پر بار دوساله را از نهالستان فردین کشت خریداری کنید.

3) به آن کمپوست مناسب بدهید

وقتی نوبت به نیاز خاک می رسد، درختان زیتون شرایط اسیدی یا قلیایی را تحمل می کنند. زهکشی خوب خاگ گلدان نیز بسیار مهم است. در واقع، زهکشی خوب مهمترین چیزی است که باید در هنگام پرورش درختان زیتون چه در گلدان و چه در زمین در نظر گرفت! استفاده از کمپوست بهترین گزینه است و افزودن حدود 20 درصد شن به زهکشی آن کمک زیادی می کند.

هنگام کاشت درخت زیتون در گلدان، می توان ریشه ها را به آرامی از خاک جدا کرد تا به استقرار آنها کمک کند. باید مراقب باشید که به آنها آسیب نرسانید زیرا این امر می تواند از گلدهی و میوه دهی بعدی جلوگیری کند.

4) یک گلدان خوب برای کاشت درخت زیتون خود انتخاب کنید.

کاشت درخت زیتون

وقتی درختان زیتون را در گلدان یا ظروف پرورش می دهید، گلدان سفالی یا چوب انتخابی مناسبی است. به این دلیل که آنها قابلیت تبادل هوا را دارند و به زهکشی کمک می کنند. با این حال، یک گلدان پلاستیکی با کیفیت خوب، این مزیت را دارد که سبک‌تر است و احتمال شکستگی ندارد.

درختان زیتون مانند بیشتر گیاهان گلدانی، دوست ندارند ریشه هایشان یخ بزند، ایده خوبی است که قبل از کاشت، داخل گلدان را عایق بندی کنید.

5) تعویض گلدان

بهار بهترین زمان برای تعویض گلدان مجدد نهال در ظرف دائمی آن است. بهتر است پس از تمام شدن خطر یخبندان، درخت را به گلدان جدید منتقل کنید. زده شود. هنگامی که درجه حرارت به زیر 10 درجه سانتیگراد می رسد، درخت باید به داخل خانه آورده شود.

شما عزیزان می توانید بذر دراگون فروت زرد، بذر پاپایا VNR پاکوتاه هیبریدفوق پربار، بذر دراگون فروت بنفش غول پیکر تو سرخ، بذر پاپایا رداستار و بذر استار فروت تایلندی پربار را از سایت فردین کشت خریداری کنید.

6) در زمستان مراقب باشید

درختان زیتون بسیار مقاوم و تقریباً نابود نشدنی هستند، درختان زیتون باید برای زندگی در آب و هوای مناطق سردتر آماده باشند. کاشت درخت زیتون در بهار به شما زمان زیادی برای استقرار قبل از زمستان آینده را می دهد. می توانید درخت را در طول دوره های سرمای طولانی به داخل خانه بیاورید.

فقط به یاد داشته باشید که گیاه را دوباره در بهار با شرایط بیرونی سازگار کنید. همچنین، اگر در بیرون رها می‌شود، توصیه می‌کنیم عایق حباب‌دار اضافی را دور گلدان بپیچید. همچنین می توان از پشم شیشه برای محافظت از این درختان استفاده کرد.

۷) خاک را مرطوب نگه دارید.

درخت زیتون

اگرچه درخت زیتون به خشکی مقاوم است، اما محدودیت رشد ریشه در گلدان به این معنی است که پس از کاشت درخت زیتون باید به طور منظم آبیاری شوند. همچنین نباید اجازه دهید خاک خشک شود. تغذیه دو هفته‌ای با عصاره مایع جلبک دریایی به سلامت درخت زیتون شما کمک می‌کند.

کوددهی سالانه بهاری با کود آهسته رهش نیز به این امر کمک می کند. سطح کمپوست را عاری از علف های هرز نگه دارید تا از رقابت برای آب و مواد مغذی جلوگیری کنید.

8) نور کامل خورشید

 آفتابی ترین منطقه را در پاسیو یا ایوان خود برای کاشت درخت زیتون خود پیدا کنید. این درختان در نور کامل خورشید (6+ ساعت در روز) رشد می کنند و می توانند حتی گرم ترین و مستقیم ترین نور خورشید را تحمل کنند. بیشتر گیاهان باغ در گرمای شدید پژمرده می شوند، اما درخت زیتون اینطور نیست.

9) هرس

پس از کاشت درخت زیتون از هرس درخت زیتون خود در سال اول خودداری کنید. پس از آن درخت زیتون را در فصل بهار هرس کنید. نوک شاخه های در حال رشد را قطع کنید تا شاخ و برگ ها بیش از حد سفت نشوند. به هر اندازه که فکر می کنید در گلدان شما زیبا به نظر می رسد، هرس دهید.

برای میوه دهی انواع زیتون، گیاه را هرس کنید تا سه تا پنج شاخه اصلی داشته باشد. این کار باعث می شود تا زمانی که زیتون شروع به سفت شدن می کند آنها را پربار نگه می دارد.

10) گرده افشانی

گرده افشانی درخت زیتون

درختان زیتون خود بارور هستند، اما گرده افشانی بادی دارند، بنابراین اگر می‌خواهید کاشت درخت زیتون شما نتیجه داده و  میوه بدهد، باید در بیرون از خانه باشند. تکان دادن شاخه ها در طول گلدهی به آزاد شدن گرده کمک می کند. افزایش رطوبت در زمان گلدهی نیز به فرم گرفتن میوه کمک می کند.

لازم به ذکر است که درختان زیتون مانند بسیاری از گیاهان به نوسان بین دمای روز و شب و یک دوره 2 ماهه دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد (50 درجه فارنهایت) برای تولید گل و میوه نیاز دارند. این امر باعث می‌شود که گلدهی گیاهان داخل خانه بعید باشد اما همچنان بسیار تزئینی و زیبا هستند.