نقش گیاهان آپارتمانی در برطرف نمودن آلودگی هوای خانه

محیط خانه نیز ممکن است همانند هوای خارج از خانه آلودگی داشته باشد. اما تا کنون برای رفع آلودگی های احتمالی چاره ای اندیشیده اید؟؟ با ما همراه باشید تا با معرفی چند نمونه از گیاهان آپارتمانی که قادر به برطرف کردن آلودگی ها هستند، بیشتر آشنا شوید.

سه نمونه از شایع ترین آلاینده های داخل خانه عبارتند از:

 

بنزن (Benzene)

گیاهان آپارتمانی

یک مایع بی رنگ با بوی شیرین که می توان آن را در برخی از محصولات چسب، رنگ، پلاستیک و پاک کننده ها مشاهده کرد. تنفس در هوایی با سطح بالا از بنزن میتواند به خواب آلودگی، سردرد و سرگیجه منجر شود.

فرمالدهید (Formaldehyde)

گیاهان آپارتمانی

که یکی از رایج ترین ترکیبات آلی فرار است. قرار گرفتن در معرض آن ممکن است باعث سوزش چشم و گلو، سرفه و آسم شود. فرمالدئید می تواند در چوب فشرده مانند مبلمان، دود شومینه و اجاق چوب، رنگ، لاک الکل، چسب و خوشبو کننده های هوا یافت شود.

تری کلرواتیلن (trichloroethylene)

گیاهان آپارتمانی

آخرین آنها، تری کلرواتیلن، عنصری که در تعدادی از محصولات خانگی از جمله چسب، لاک، انواع رنگها و جوهرها موجود است. قرار گرفتن در معرض این ترکیب می تواند مجموعه ای مهم از تاثیرات را بر سلامتی از جمله تهوع، آسیب کبدی، سردرد، سوزش چشم و مشکلات قلبی داشته باشد. اگر روزانه با این دسته از آلاینده ها درگیرید، دید فقط تزئینی بودن را از گیاهان بردارید و ببینید که چگونه می توانند برای سلامت شما مفید باشند و هوای خانه شما را تصفیه کنند:

آلوئه ورا (Aloevera)

گیاهان آپارتمانی

نه تنها گیاه آلوئه ورا درمانی برای بریدگی و سوختگی است، بلکه می تواند کیفیت هوای منزل شما را مانیتور کند. این گیاه می تواند آلاینده های هوا که در محصولات تمیز کننده شیمیایی موجودند را آشکار کند. اگر سطح سم در خانه شما بیش از حد شود، لکه های قهوه ای بر روی برگهای گیاه ظاهر خواهد شد. فقط اطمینان حاصل کنید که محل گیاه خانگی تان در نقطه ایست که مقدار زیادی از نور خورشید به آن می تابد.

گیاه ماری – Snake plant :

گیاهان آپارتمانی

این گیاه تصفیه کننده فرمالدئید، تری کلرواتیلن، زایلن، تولوئن، دی اکسیدکربن و بنزن موجود در هوا می باشد. همچنین در طول شب اکسیژن ترشح خواهد کرد. بنابراین اگر شما مشکل خواب دارید، یک گیاه ماری ممکن است دقیقا آنچه شما برای بستن با کیفیت چشمتان نیاز دارید باشد. این گیاه سمی است پس باید به دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه داشته شود. آن را در یک منطقه با نور خورشید کم تا متوسط نگهداری کنید.

گیاه عنکبوتی – Spider plant :

گیاهان آپارتمانی

گیاه عنکبوتی از گیاهان آپارتمانی است که در مبارزه با آلاینده هایی همچون: بنزن، فرمالدئید، مونوکسید کربن و زایلن بسیار موثراست. برای کسب بهترین نتایج، آن را در آشپزخانه و یا در نزدیکی شومینه، نگه دارید چون این ها مکان هایی هستند که در آن مونوکسید کربن می تواند انباشته شود.

گل داودی – Chrysanthemum Morifolium :

گیاهان آپارتمانی

گل داودی فقط برای روشن کردن اتاق نیست، بلکه این گل ها نیز می فرمالدئید، زایلن، آمونیاک می توانند مواد سمی مانند بنزن، و تولوئن را تصفیه کنند. در حالی که این ها گل هایی به ظاهرشاد هستند، اما سمی نیز می باشند بنابراین مطمئن شوید که هیچ کودک یا حیوان خانگی بیش از حد به آن ها نزدیک نمی شود. این گیاه به نور مستقیم خورشید نیاز دارد.

 دراسنای لبه قرمز (خون سیاوشان لبه قرمز)- Red-edged dracaena :

گیاهان آپارتمانی

این گیاهان آپارتمانی برای از بین بردن مواد سمی مانند زایلن، تری کلرواتیلن و فرمالدئید موجود در هوا مفید است. گیاهی است با حداقل نیاز برای نگهداری و مراقبت و یک منطقه با نور خورشید غیر مستقیم برایش کافیست. با این حال، به خاطر داشته باشید که اگر توسط حیوانات خورده شود سمی است.

گریه انجیر یا بنجامین – Weeping fig :

گیاهان آپارتمانی

گیاه بومی هند و آسیای جنوب شرقی است که می تواند بر سمومی مانند فرمالدئید، زایلن و آمونیاک نظارت داشته باشد. این گیاه برای حیوانات سمی است. آن را در یک منطقه روشن، با نور خورشید غیر مستقیم نگه دارید.

پیچک انگلیسی – English ivy :

گیاهان آپارتمانی

به گفته ناسا، گیاه پیچک انگلیسی گیاهی عالی برای نگهداری در خانه است، اگر شما صاحب یک حیوان خانگی هستید این گیاه می تواند به کاهش میزان مواد مدفوعی موجود در هوا کمک کند. همچنین فرمالدئید، که می تواند در محصولات پاک کننده خانگی یافت شود را جذب می کند. پیچک انگلیسیبرای کسانی که از آسم و یا آلرژی رنج می برند مفید است.پیچک در دماهای بالا عملکرد خوبی ندارد بنابراین بهتر است تا آن را در یک منطقه با نور خورشید متوسط تا کم نگهداری کنید.

همیشه سبز چینی یا آگلونما – Chinese evergreen :

گیاهان آپارتمانی

همیشه سبز چینی توت هایی به رنگ قرمز تولید میکند که میتواند به از بین بردن سموم در هوا کمک کند. این گیاه دارای عمر مفید طولانی ایست که با گذشت زمان موثرتر نیز خواهد شد. و هرچه بیشتر شما آن را نگه دارید، سموم بیشتری را حذف خواهدکرد. این گیاهان به نورخورشید زیادی نیاز ندارند.

نخل بامبو – Bamboo palm :

گیاهان آپارتمانی

نخل بامبو مرطوب کننده محیط زیست است که می تواند در مناطق با هوای خشک مفید باشد. این نیز در پاکسازی بنزن، تری کلرواتیلن، مونوکسیدکربن، کلروفرم و زایلن موثر است. نخل بامبو خود را در جایی با نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید.

لیلی صلح – Peace lily :

گیاهان آپارتمانی

لیلی صلح فقط برای این نیست که زیبا به نظر رسد. گیاهی جنگنده با آلودگی و تصفیه کننده عالی هوا است. ناسا آن را در صدر فهرست مطالعات هوایی قرار داده است. زیرا می تواند برای از بین بردن هر سه ترکیب متداول آلی فرار فرمالدئید، بنزن و تری کلرواتیلن به کار رود. همچنین می تواند به مبارزه با تولوئن و زایلن بپردازد. مراقبت از آن آسان است و از گیاهان آپارتمانی است که نیاز به نور خورشید متوسط و غیر مستقیم دارد اما به عنوان یک نقطه منفی برای آن می توان به سمی بودنش برای انسان و حیوانات خانگی اشاره کرد.

گل شیپوری گوش فیلی یا کالادیوم – Elephant ear philodendron :

گیاهان آپارتمانی

این گل خنده دار به عنوان خوشبو کننده هوا عمل می کند. این گل هر گاز ناامن و سم خطرناک موجود در هوا را می خورد که باعث بهبود کیفیت هوا در منزل شما خواهد شد. این گیاه سمی است و باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شود. محل آن را در یک منطقه از خانه خود که دارای نور کم است، انتخاب کنید.

اکالیپتوس – Eucalyptus :

 

 

گیاهان آپارتمانی

 

اکالیپتوس، که بومی استرالیاست، دارای طیف وسیعی از خواص مفید است. برگ های این گیاه حاوی تانن، که می تواند التهاب در راه های هوایی بدن را کاهش دهد. تنفس در اوکالیپتوس می تواند مشکلات جمع شدن خون یا اخلاط را کاهش داده و جلوی سرماخوردگی را بگیرد. این گیاه نیاز به آفتاب کامل برای رشد دارد.

خون سیاوشان مارگیناتا – Dracaena marginata :

گیاهان آپارتمانی

دراسینا مارگیناتا به عنوان یک تصفیه کننده هوا در داخل خانه عمل می کند. آن می تواند خانه شما را از بنزن، فرمالدئید، تولوئن، زایلن و تری کلرواتیلن پاکسازی کند. محل آن را در یک منطقه از خانه که خورشید کمتر می تابد انتخاب کنید.

گل آفتاب گردان ژربرا – Gerbera daisy :

گیاهان آپارتمانی

اگر شما به گیاهان سبز ساکن علاقه ندارید و یک گل پر از رنگ را ترجیح می دهید به سراغ گل آفتاب گردان ژربرا بروید. این گیاهان آپارتمانی می تواند خانه شما را روشن کند و فرمالدئید، تری کلرواتیلن و بنزن را از بین ببرد. گل آفتاب گردان ژربرا نیاز به مقدار زیادی از نور خورشید دارد.

گردآوری: حاتمی

طاعتی زاده
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹