با کاشت پسته آشنا شوید

رشد پسته یک پروسه طولانی مدت است و نیاز به صبر دارد. درختان پسته زمانی شروع به میوه دادن می‌کنند که ۸ ساله شوند و برای برداشت کامل باید پانزده ساله باشند. اگر صبر داشته باشید قطعا می‌توانید محصول پسته خود را داشته باشید. پیش از برداشت محصول باید منتظر جوانه زدن و رشد کامل درخت باشید. این درختان در هوای گرم و خشک رشد می‌کنند. شما همچنین می‌توانید نهال پیوندی این درخت را تهیه کنید تا در زمان خود صرفه جویی کنید. در ادامه مراحل کاشت پسته را برای‌تان توضیح می‌دهم.

کمک به جوانه زدن دانه‌ها 

تهیه دانه پسته 

ابتدا دانه خام پسته را تهیه کنید. برای کاشت پسته باکیفیت، بهتر است که به صورت مستقیم از گلخانه‌ها این دانه را تهیه کنید. اگر از جای دیگری پسته را می‌خرید اطمینان حاصل کنید که پسته بو داده یا نمک زده شده نباشد. در غیر این صورت پسته شما جوانه نخواهد زد.

توجه داشته باشید که درختان پسته جنسیت دارند. درختان پسته ماده آن‌هایی هستند که میوه می‌دهند و نیاز به یک درخت نر دارند. اما جنسیت آن‌ها پیش از جوانه زدن مشخص نمی‌شوند. بنابراین شما باید درختان متعددی بکار ببرید تا شانس خود را برای داشتن هر دو به حداکثر برسانید. اگر نهال پیوندی تهیه می‌کنید به سادگی می‌توانید جنسیت آن را از روی درخت اصلی تشخیص دهید.

حوله کاغذی و دانه‌ها

یک حوله کاغذی مرطوب را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. توجه کنید که یک حوله کاغذی استاندارد را بردارید تا آنقدر کوچک باشد که بتواند در کیسه ساندویچ قرار بگیرد. سپس آن را درون کیسه به دو قسمت تقسیم کنید. سپس مقداری آب تنها به منظور خیس شدن حوله کاغذی اضافه کنید.

سپس دانه‌های پسته را داخل کیسه قرار دهید. توجه کنید که نباید دانه‌های زیادی را داخل یک کیسه بریزید تنها ۵ دانه برای هر کیسه کافیست.کیسه را در دمای اتاق قرار دهید و دور از دسترس حیوانات یا کودکان نگه دارید. هنگامی که دانه‌ها را داخل کیسه قرار دادید باید یک هفته منتظر باشید تا دانه‌ها جوانه بزنند.

هنگامی که جوانه زدند، زمان کاشت پسته است

زمانی که جوانه‌های کوچک که مانند رشته‌های سبز بیرون آمده‌اند را مشاهده کردید باید آن‌ها را به یک لیوان پلاستیکی و پر از خاک انتقال دهید. از مناسب بودن سوراخ پایین لیوان جهت زهکشی اطمینان حاصل کنید. سپس طوری به آن آب دهید که تنها آب مرطوب شود. آب زیاد مانع رشد پسته می‌شود.  همان‌طور که گیاه رشد می‌کند، شما باید آن را به گلدان‌های بزرگ‌تر منتقل کنید تا زمان کاشت آن در باغچه برسد.

کاشت پسته 

یک چاله برای کاشت درخت بکنید

چاله باید دو برابر اندازه ریشه‌ای باشد که در انتهای درخت پسته شما شکل گرفته است. پیش از کاشت درخت باید اطمینان حاصل کنید که شرایط آب و هوایی منطقه شما برای درخت مناسب است. پسته نیاز به تابستان‌های گرم و خشک دارد و با رطوبت به خوبی کنار نمی‌آید.

پسته را بکارید و چاله را پر کنید

با احتیاط آن را به همراه خاک خود از گلدان در بیاورید و در خاک قرار دهید. پیش از پر کردن سوراخ سنگ‌ها، علف‌های و گیاهان هرز را بیرون بیاورید. برای جلوگیری از باقی ماندن هر گونه راه هوایی درون خاک پس از پرکردن چاله به خوبی به خاک آب دهید.

با چگونگی کاشت پسته آشنا شدید. توجه داشته باشید که آبیاری این درخت باید به صورت ماهانه انجام شود. امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر نظری دارید خوشحال می‌شویم با اشتراک آن در بخش دیدگاه‌ها ما را همراهی کنید.

طاعتی زاده
خرداد ۲۰, ۱۳۹۸