مقالات تخصصی

عوامل ایجاد لکه برگی

لکه برگی

درختان و درختچه ها، به ویژه در درختچه های زینتی، دائماً قربانی “لکه های قهوه ای برگ ” می شوند. این لکه ها با قطع فتوسنتز باعث تضعیف گیاهان می شوند. خبر خوب این است که بیماری های لکه برگی معمولاً به طور مستقیم به گیاهان شما آسیب جدی نمی رسانند. بیماری های لکه برگی درصورتی باید جدی گرفته شوند که منجر به از بین رفتن برگ ها برای بیش از دو سال متوالی شوند.

لکه برگی درختان

دلایل زیادی برای بیماری های لکه برگی وجود دارد، اما اغلب آنها قارچی هستند.  از آنجا که آنها مشابه هستند، اغلب می توان آنها را به شیوه یکسانی مدیریت کرد. اغلب فقط کمی برنامه ریزی آسان قبل از کاشت و برخی از مراقبت های پیشگیرانه سالانه نیاز است. در پایان درخت شما، بدون هیچ نقطه قهوه ای نجات پیدا می کنند.

لکه های قهوه ای روی برگ ها چیست؟

لکه های قهوه ای روی برگ ها در اثر بسیاری از بیماری ها ایجاد می شود. معمولاً برای طبقه بندی و مدیریت آنها واژه “بیماری های لکه برگی” نامیده می شوند، اما انواع زیادی از آنها وجود دارد و آنها متنوع هستند.

وقتی به درخت یا درختچه ای نگاه می کنید و هر گونه لکه ای روی گیاه مشاهده می کنید، مقصر اصلی قارچ است. لکه های می توانند از رنگ مشکی، قهوه ای، قرمز، نارنجی، زرد تا سفید متغیر بوده و در اشکال و اندازه های مختلف وجود داشته باشد.

اغلب عفونت در شاخه های پایینی یا داخلی مشاهده می شود و شکل لکه ها می تواند از دایره تا زاویه ای متفاوت باشد. گاهی اوقات، در مرکز نقطه، ممکن است علائم پاتوژن تولید کننده هاگ را مشاهده کنید.

گاهی اوقات گیاه شما ممکن است دچار قارچ نشود، اما لکه باکتریایی بگیرد. علائم عبارتند از لکه های قهوه ای تیره کوچک با یک دایره زرد که اطراف آن را احاطه کرده اند، که در نهایت خشک می شوند و سوراخی در برگ ایجاد می شود. این لکه ها در نهایت با هم ادغام می شوند و کل برگ سیاه و قهوه ای تیره می شود.

برای مطالعه مطالب متنوع و کاربردی در مورد بیماری های گیاهی اینجا کلیک کنید.

بیماری های شایع لکه برگی

برخی از شایع ترین بیماری های لکه برگی در زیر شرح داده شده است:

سپتوریا

سپتوریا

 

لکه های سپتوریا گرد، با حاشیه های سیاه هستند. به نظر می رسد کپک روی برگ رشد می کند. برگ ها در نهایت خرد و سیاه می شوند، سپس روی زمین می افتند که در آنجا هاگ ها زمستان را می گذرانند.

ونتوریا

ونتوریا، لکه های قهوه ای و سیاه در اوایل بهار ایجاد می شود و باعث نامنظم شدن برگ ها می شود. شاخه های آلوده سیاه و ضعیف می شوند. ساقه ها می پیچند و می چرخند و کج می شوند. فقط شاخه ها و برگ های جوان مستعد هستند. با ادامه بهار و تابستان بافت بالغ می شود و مقاوم می شود.

 

ونتوریا لکه برگی

 

این بیماری باعث کاهش ارتفاع می شود و با خم کردن ساقه ها می تواند درختان کوچک را تغییر شکل دهد. عفونت های درمان نشده ونتوریا می تواند درختان را ضعیف کرده و آنها را مستعد حمله سایر ارگانیسم ها کند.

لکه های قارچ زنگ اندکی پس از ظاهر شدن برگ ها دیده می شوند. در اواخر تابستان، لکه های قهوه ای در زیر یا روی میوه ها و شاخه ها ظاهر می شود. همچنین در هوای مرطوب و گرم آن را در شاخه های درخت خواهید یافت.

آنتراکنوز

برای توصیف گروهی از بیماری های قارچی استفاده می شود که معمولاً باعث ایجاد لکه های تیره در برگ درختان مختلف می شود. تعداد درختانی که توسط آنتراکنوز آلوده می شوند بسیار زیاد است، اما گونه های مقاوم در اکثر درختان وجود دارند.

علائم آنتراکنوز شامل لکه های کوچک بژ، قهوه ای یا سیاه است. نواحی مرده روی برگ ها در درختانی مانند  افرا نامنظم تر است در حالی که لکه های چنار و بلوط در امتداد رگبرگ نمایان می شود.

 

بیماری لکه برگی آنتراکنوز

برای مطالعه مطلب آنتراکنوز گوجه فرنگی، کلیک کنید.

دانستن علل ایجاد لکه برگی، ایجاد یک برنامه کنترلی را بسیار ساده تر می کند. شایع ترین علل ایجاد نقاط قهوه ای روی برگ ها عبارتند از:

1. جمع نکردن برگ های آلوده در انتهای فصل رشدی

2. شلوغی بیش از حد باغ و رعایت نکردن فاصله استاندارد بین درختان

3. کمبود نور و جریان هوا

4. شرایط مرطوب

نکاتی برای درمان و پیشگیری 

اگر در درختان بزرگ مشکلات قابل توجهی دارید، سعی کنید از یک کارشناس کمک بگیرید. با این حال، بسیاری از مراحل پیشگیری و درمان لکه برگی وجود دارد که می توانید خودتان از آنها استفاده کنید.

قارچ کش و کود

این دو ماده  باید قبل از ظاهر شدن علائم روی برگ ها استفاده شوند. این دو ماده معمولا زمانی که درختان چندین سال برگ های خود را در اثر لکه برگی از دست بدهند و ضعیف شوند، استفاده می شوند.

کنترل رطوبت روی برگ ها

سعی کنیدریشه ها را آبیاری کنید نه برگ ها را و اجازه دهید خاک قبل از آبیاری مجدد خشک شود. استفاده سالانه از مالچ مفید است، اما مطمئن شوید که مالچ به صورت لایه ای روی تنه درخت انباشته نشده و منجر به پوسیدگی ریشه نمی شود.

فاصله و هرس

 اندازه درخت یا درختچه خود را در زمان بلوغ در نظر بگیرید و در هنگام کاشت درختان این فاصله را رعایت کنید تا برای هرس کردن مشکلی پیش نیاید و همچنین نور و جریان هوا به شاخه های داخلی افزایش یابد.

حذف برگ های آلوده

برگ های افتاده یا شاخه های هرس شده را به سرعت از بین ببرید. برگ ها باید مطابق قوانین محلی سوزانده یا دفن شوند.

نوشته های مشابه