الماس 0 الماس
الماس 0 الماس
Generic selectors
کاملا مشابه کلمه
جستجو در عناوین
جستجو در محتوا
Post Type Selectors
مقالات
محصولات

فواید استفاده از کمپوست در خاک

فواید کمپوست

کمپوست این توانایی منحصر به فرد را دارد که بر همه این عوامل تأثیر مثبت بگذارد. از فواید کمپوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در افزایش مواد آلی، از جمله هوموس، شاخص CEC را افزایش می‌دهد و احتمال خروج مواد مغذی را کاهش می‌دهد و pH خاک را تثبیت می‌کند (تاثیر شیمیایی). همچنین میکروارگانیسم هایی را اضافه می کند که عملکردهای پیچیده ای را انجام می دهند (تأثیر بیولوژیکی) و ساختار خاک را بهبود می بخشد و مشکلات زهکشی را در خاک های رسی و شنی کاهش می دهد (اثرات فیزیکی). استفاده از کمپوست به عنوان مالچ، در خاک یا گلدان از بسیاری جهات مفید است.

فواید کمپوست

کمپوست حاوی طیف کاملی از مواد مغذی ضروری گیاه است. می توانید سطوح مواد مغذی موجود در کمپوست و خاک خود را آزمایش کنید تا دریابید که چه مکمل های دیگری ممکن است برای گیاهان خاص نیاز داشته باشید.

کمپوست حاوی عناصر ماکرو و ریز مغذی است که اغلب در کودهای مصنوعی وجود ندارد.

کمپوست برخلاف کودهای مصنوعی، مواد مغذی را به آرامی آزاد می کند، در طی ماه ها یا سال ها.

خاک غنی شده با کمپوست کودها را بهتر حفظ می کند، در نتیجه کود کمتری استفاده شده و آلودگی کمتری ایجاد می شود.

یکی دیگر از فواید استفاده از کمپوست این است که تا حدودی مانند بافر عمل می کند، خاک های اسیدی و قلیایی را خنثی می کند و سطح pH را به محدوده بهینه برای دسترسی به مواد مغذی برای گیاهان می رساند.

کمپوست به اتصال خوشه هایی از ذرات خاک به نام سنگدانه ها کمک می کند که ساختار خوبی برای خاک ایجاد می کنند. چنین خاکی مملو از کانال های هوا و منافذ ریز است که هوا، رطوبت و مواد مغذی را در خود نگه می دارد.

کمپوست به خاک شنی کمک می کند تا آب و مواد مغذی را حفظ کند.

این ماده ذرات محکم در خاک رس یا سیلت را شل می کند تا ریشه ها پخش شوند، آب تخلیه شود و هوا نفوذ کند.

از مهمترین فواید کمپوست این است که ساختار خاک را تغییر می‌دهد و احتمال فرسایش آن را کاهش می‌دهد و از پاشیدن خاک روی گیاهان جلوگیری می‌کند و باعث پیشگیری از گسترش بیماری می‌شود.

کمپوست می تواند مواد مغذی را به اندازه کافی محکم نگه دارد تا از شسته شدن آنها جلوگیری کند، اما به اندازه کافی آزاد است تا گیاهان بتوانند در صورت نیاز آنها را جذب کنند.

 

فواید کمپوست

 

کمپوست کار در هر خاک را آسان تر می کند.

زندگی متنوعی را در خاک به ارمغان می آورد و تغذیه می کند و از باکتری ها، قارچ ها، حشرات، کرم ها و … برای رشد رشد سالم تر گیاه حمایت می کنند.

باکتری های کمپوست مواد آلی را به مواد مغذی موجود در گیاه تجزیه می کنند. برخی از باکتری ها نیتروژن هوا را به یک ماده غذایی در دسترس گیاه تبدیل می کنند.

خاک غنی شده با کمپوست دارای تعداد زیادی حشرات، کرم ها و سایر موجودات مفید است که در خاک نفوذ می کنند و آن را به خوبی هوادهی می کنند.

ممکن است بیماری ها و آفات مضری را که می توانند خاک ضعیف و بی جان را تحت تأثیر قرار دهند، سرکوب کند.

خاک سالم عامل مهمی در حفاظت از آب های ما است. کمپوست توانایی خاک برای حفظ آب را افزایش می دهد و رواناب را کاهش می دهد. رواناب با حمل خاک، کود و آفت کش ها به نهرهای مجاور آب را آلوده می کند.

یکی دیگر از فواید کمپوست تقویت سیستم های ریشه ای می باشد و در نتیجه این امر رواناب را کاهش می یابد.

کمپوست می تواند استفاده از کودهای مصنوعی را کاهش یا حذف کند.

می تواند استفاده آفت کش های شیمیایی را کاهش دهد زیرا حاوی میکروارگانیسم های مفیدی است که ممکن است گیاهان را از بیماری ها و آفات محافظت کند.

تنها افزایش 5 درصدی مواد آلی، ظرفیت نگهداری آب خاک را چهار برابر می کند.

وقتی اولین دسته از کمپوست آماده پخش شد، به خاطر تلاش‌هایتان به خودتان تبریک بگویید زیرا به محیط زیست فکر می‌کنید. بهتر است مواد آلی باید به جای ریختن در سطل زباله در خاک بازیافت شوند. با بازیافت مواد آلی، مواد مغذی با ارزش و مواد آلی بازیافت می شوند. با این کار شما به کاهش مشکل زباله جامد نیز کمک کرده اید!

شما عزیزان می توانید مطلب تهیه کمپوست ارگانیک در خانه و نقش ورمی کمپوست در خاک را با یک کلیک مطالعه کنید. در ویکی پدیا نیز می توانید اطلاعاتی در این مورد به دست بیاورید.

0
فردین کشت