برخی از گیاهان مثل انواع گوجه،بادمجان ،فلفل ،کاهو،کلم و خیلی از گل هارا بهتر است مستقیم نکاشته و ابتدا اقدام به خزانه کردن و تولید نشا کنیم .

یک گلدان کوچک معمولی را در نظر بگیرید. در آن ترکیبی از خاک باغچه بعلاوه حالا یا (ورمی کمپوست یا پیت ماس یا کود حیوانی حتما پوسیده) میریزیم و ترکیب می کنیم. بر روی سطح اصلی و بالای بستر کاشتمون اگه پیت ماس یا ورمی کمپوست یا خاک برگ یا کمپوست گیاهی اگه باشه خیلی بهتره. ۱۰ عدد از بذرها در یه گلدون میریزیم. روی بذرها لایه نازکی از خاک بستر میریزیم. و ملایم آب میدیم. مرتب چک می کنیم که بستر ما رطوبتش را از دست ندهد.
بعد از یه هفته تا ده روز شاهد جوانه زدن بذرها خواهیم بود. بهشون رسیدگی می کنیم از جمله موارد مهم اینه که نور فراوانی داشته باشه محیط کشت ما چرا که اگه نور نداشته باشه نشاهای ما علفی میشن و خیلی نازک و بد فرم‌میشن. بعد از اینکه نشاها ۵ برگی شدن (حدود یه ماه بعد)هر نشا را به یه گلدون یا فاصله مورد نظر در باغچه انتقال میدیم.
به جای گلدون از سینی نشا هم میتونیم استفاده کنیم. مستقیم در گوشه ای از باغچه هم میتونیم خزانه کردن رو انجام بدیم.

اما نکات مهمش اینه که :

رطوبت بستر حفظ شود.
بذرها رو عمیق نکاریم که خفه بشن
از کود حیوانی تازه استفاده نشه.
نور محیط کافی باشه.
در خزانه هم بهتره از هیچ کود تقویتی استفاده نکنیم.‌

تولید نشا

نکات مهم در تولید نشا در گلخانه:

خب اگه بخوایم در گلخانه خودمون اقدام به تولید نشا کنیم چکارهایی باید انجام بدیم؟

۱-ضد عفونی و قارچ کشی بستر خیلی مهمه و زمانی که قارچ کش می دهیم بهتره تا ۲۴ ساعت بذر را نکاریم اما اگر به دلایلی مجبور به کاشت بذر بودیم یک روز بستر را آبیاری نکنیم.

۲- در مورد کاشت بذرهایی مثل خیار یا کدو بهتره بذر بصورت افقی روی خاک قرار بگیره اگر بذر رو عمودی در خاک قرار بدیم ممکنه سر و ته بذر رو اولا اشتباه بگیریم که باعث دیر تر جوانه زدن و تمام شدن ذخیره بذر و چروکی برگ های لپه ای می شه.

۳- بعد از کاشت بذر حتما باید هر روز آب بخوره و بعد از جوانه زنی یک روز در میان قارچ کش می دیم که قارچ نگیرند. در گلخانه ای که دمای آن بالاست گاهی مجبور به سه بار آبیاری هم میشیم.

۴- محلول دهی تا قبل از تشکلیل اولین برگ حقیقی داده نمی شود.

۵- شدت نور مناسب در خزانه ۲۵ هزار لوکس است که حداقل آن ۲۰ هزار و حداکثر ۳۰ هزار است.

 

۶- زمان انتقال نشا: اگر در سینی کاشتیم در خیار یک برگ حقیقی، در گوجه و فلفل و بادمجان ۲ تا ۳ برگ حقیقی باید تشکیل شده باشه و حتما ریشه باید پر شده باشه و گرنه بستر در حین انتقال می ریزه و به ریشه شوک وارد می شه. اگه نشا دیر هم منتقل بشه رشد متوقف می شه و گیاه شوک میبینه.

اگر در گلدان کاشتیم: در خیار ۲ تا ۳ برگ حقیقی و در گوجه و فلفل و بادمجان ۴ تا ۵ برگ حقیقی تشکیل بشه برای انتقال مناسبه.

۶- طول روز باید بین ۱۲ تا ۱۶ ساعت باشه و در زمستان از لامپ رشد باید استفاده بشه و گرنه نشاها علفی و بد فرم می شن.

۷- دمای جوانه زنی: دمای شب و روز قبل از جانه زنی باید برابر باشه و بعد از جوانه زنی ۲ درجه از دمای روز کمتر باشه.

۸- هر چی شدت نور پایین تر بود دما هم باید کم بشه و اگه شدت نور بالاست دما رو باید بالاتر نگهداریم.

۹- در هوای ابری هم دما باید پایین تر بیاد.

۱۰- در تابستان دمای مناسب خزانه برای توت فرنگی ۲۲-۲۴ درجه و برای صیفی جات ۲۴-۲۸ مناسبه و در زمستان ۱۹-۲۱ درجه و در صیفی جات ۲۱-۲۴ درجه.

با رعایت کردن نکات فوق می تونیم در گلخانه نشاهای خوب و قوی تولید کنیم. تولید نشای خوب اصل مهمی در یک دوره تولید موفقه که با رعایت این نکات می تونیم بهش دست پیدا کنیم.