آفت تریپس یکی از آفت­های مهم محصولات گیاهی اعم از محصولات زراعی و گلخانه­ ای در سطح دنیا به شمار می­رود که خسارت­های زیادی به اندام­های رویشی و زایشی گیاه وارد می کنند. یکی از مهمترین گونه­ های این نوع آفت، تریپس خربزه (Melon thrips) با نام علمی Thrips palmi می­باشد. Thrips palmi یک آفات چند غذایی و یا اصطلاحاً پلی فاگوس(polyphagous) است بطوریکه از بیش از ۵۰ گونه گیاهی متعلق به ۲۰ تیره گیاهی تغذیه می­کند.

این آفت در محصولات مانند خیار، فلفل، بادمجان، سیب زمینی و لوبیا بیشتر دیده می­شود که سبب  برنزه شدن و ریزش زودرس اندام­های رویشی گیاه می­شود و در آلودگی ­های سنگین ممکن است سبب دفرمه شدن میوه ­ها  و کاهش مطلوبیت محصول شود. همچنین این آفت ناقل بیش از ۶ نوع توسپوویروس (tospoviruse) می­باشد که سبب ایجاد خسارت­های متعددی در  محصولات زراعی می­شود.  این حشره در سال­ های اخیر تبدیل یکی از آفت­های اصلی محصول خیار شده و تهدیدی جدی برای پرورش دهندگان خیار ایجاد کرده است.

استفاده از آفت ­کش­ های شیمیایی روش معمول در سطح جهان برای کنترل این آفت می­باشد در حالی که برخی از گزارش­های اخیر حاکی از کاهش حساسیت این حشره به این آفت­ کش ­ها دارد. مشخص شده است که حشره کش­های متداول استفاده شده به تنهایی قادر به کنترل این آفت نیست. علاوه بر این که این آفت­ کش­ ها اثرات منفی بر سلامتی انسان و حیوانات داشته و به دلیل تکرار استفاده سبب از بین رفتن حشرات گرده افشان و سایر حشرات مفید می­گردد. از طرفی فرهنگ عمومی در دنیا به سمت استفاده از محصولات ارگانیک سوق یافته و همین امر کنترل بیولوژیکی این آفت را بیش از پیش مورد توجه قرار داده است.

یکی از مهمترین روش­های کنترل بیولوژیکی در آفت تریپس استفاده از حشره شکارگر Amblyseius swirskii است. در یک مطالعه اخیر که در سال ۲۰۱۶ صورت گرفت مشخص شد که این شکارگر به طور معنی ­داری سبب کاهش جمعیت Thrips palmi در محصول خیار در ایالت فلوریدا گردید. در این مطالعه و همچنین مطالعات متعددی بیان شد که این شکارگر از شکارگرهای متداول تجاری مورد استفاده مانند Neoseiulus cucumeris و Amblyseius degenerans  در کاهش جمعیت ترپیس­ها کارایی بالاتری دارد.

رها سازی ۲۰ تا ۲۵ عدد از شکارگر Amblyseius swirskii در هر مترمربع به طور موثری سبب کنترل آفت تریپس می­گردد. در مطالعه­ای در سال ۲۰۱۹ که در ارتباط با محصولاتی سیفی مانند خیار  صورت گرفت بهترین کارایی در کنترل جمعیت تریپس­ها ۱۵ روز پس از کشت عنوان شد.

یکی دیگر از روش­های کنترل بیولوژیکی تریپس­ها استفاده از مالچ­های پلاستیکی (Plastic mulches) می­باشد. مالچ­های پلاستیکی با رنگ­های خاص و خاصیت بازتابندگی -که در مالچ­های پلاستیکی با روکش نقره و یا آلومینیوم وجود دارد -پتانسیل پراکنده سازی و یا جذب حشرات را دارند. در پژوهشی که اخیرا صورت گرفته مشخص شد که استفاده از مالچ­های پلاستیکی با روکش فلزی به طور قابل توجهی سبب کاهش جمعیت تریپس­ها در مزارع خیار می­گردد.

بنابراین استفاده همزمان از شکارگر ها و مالچ­های پلاستیکی می­تواند به عنوان روش جایگزین پایدار در جهت کاهش استفاده از آفت­کش­های شیمیایی در کنترل تریپس­ها بکار گرفته شود.

آفت تریپس
                       چرخه زندگی آفت تریپس

 

آفت تریپس
اثر آفت تریپس در خیار

 

آفت تریپس

 

آفت تریپس
تصویری از تغذیه شکارگر Amblyseius swirskiijw از یک تریپس بالغ

 

برخی از منابع مورد استفاده:

Kakkar, G., Kumar, V., Seal, D.R., Liburd, O.E., Stansly, P.A., 2016. Predation by Neoseiulus cucumeris and Amblyseius swirskii on Thrips palmi and Frankliniella schultzei on cucumber. Biological Control 92, 85–۹۱. https://doi.org/10.1016/j.biocontrol.2015.10.004

Razzak, Mohammad A., Seal, D.R., Stansly, P.A., Liburd, O.E., Schaffer, B., 2019. Host preference and plastic mulches for managing melon thrips (Thysanoptera: Thripidae) on field-grown vegetable crops. Environmental Entomology 48, 434–۴۴۳. https://doi.org/10.1093/ee/nvz010

Razzak, Mohammad A, Seal, D.R., Stansly, P.A., Schaffer, B., Liburd, O.E., 2019. A predatory mite , Amblyseius swirskii , and plastic mulch for managing melon thrips , Thrips palmi , in vegetable crops. Crop Protection 126, 104916. https://doi.org/10.1016/j.cropro.2019.104916

پیشنهاد تصادفی


-60%
-40%
-20%

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت کد پیگیری

کاربر محترم:

شما میتوانید با وارد نمودن شماره سفارش در کادر مربوطه کد پیگیری پستی سفارشتان را دریافت نمایید.

سپس کد دریافت شده را در سایت اداره پست وارد نموده و از وضعیت مرسوله باخبر شوید.

آدرس پیگیری مرسوله: http://post.fardinkesht.com

لازم به یادآوریست، پس از تحویل بسته شما به اداره پست، مسئولیت پیگیری مرسوله تا زمان رسیدن به ادرستان، با شماست و از عهده مجموعه فردین کشت خارج می باشد.

چنانچه نهال و نشاء خریداری نموده اید، این بخش برای شما کاربرد نخواهد داشت. زیرا از طریق باربری و تیباکس ارسال میگردند که قابلیت پیگیری الکترونیکی ندارند.

  • ثبت نام
رمزتان را گم کرده اید؟ لطفا ایمیل یا نام کاربری را وارد نمایید، پس از آن ایمیلی حاوی لینک مخصوص تغییر رمز دریافت خواهید نمود.
از اطلاعات شما در این سایت محافظت میگردد.
با عضویت در تلگرام و اینستاگرام ما، از امکانات ویژه مانند تخفیف ، آموزش ، کتاب رایگان و... برخوردار شوید