انبه – mango

انبه یک گونه‌ از گیاهان دارای گل است که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌کند. از نظر تاریخی، قدمت این گیاه به بیش از ۴۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد. ‌این گیاه از نظر بوم‌شناسی متعلق به شبه قاره‌ی هند می‌باشد و به عنوان یک میوه‌ یا درخت ملی در هند، پاکستان، فیلیپین و بنگلادش شهرت دارد. صدها واریته از میوه انبه به دیگر مناطق دنیا معرفی شده است.

گیاه(درخت):

گیاه انبه خود گرده‌افشان است و گل‌های نر و ماده‌ی آن در یک پایه شکل می‌گیرند. ارتفاع درخت انبه می‌تواند به ۳۰ متر و محیط تنه‌ی درخت می‌تواند به بیش از ۳۷۰ سانتی‌متر برسد. درخت انبه به همراه برگ‌هایش می‌تواند شعاع ۱۰ متری را در بر گیرد. برخی از واریته‌های انبه پس از ۳۰۰ سال، همچنان باردهی خواهند داشت.

 

برگ:

برگ‌های انبه همیشه سبز بوده و شکلی ساده دارند. طول آن‌ها به ۱۵ تا ۳۵ سانتی‌متر می‌رسد. برگ‌های جوان انبه در ابتدا نارنجی_صورتی رنگ بوده، سپس تیره شده و به قرمز براق تبدیل می‌شوند. پس از مدتی رنگ آن‌ها به سبز پر رنگ تغییر می‌کند.

گل:

گل‌های انبه به صورت شاخه شاخه‌ و انشعاب‌های ۱۰ تا ۴۰ سانتی‌متری می‌باشند و هر گل ۵ گلبرگ سفیدرنگ دارد. آن‌ها عطری ملایم و شیرین دارند. باید دقت کرد که رطوبت زیاد و بارش باران در زمان گلدهی برای گیاه مضر است و مانع گرده افشانی مناسب گل‌ها می‌شود. همچنین هوای ابری و مه‌آلود در زمان گلدهی، باعث آفت‌زدگی و بیماری در گیاه انبه می‌شود.

میوه:

میوه‌های انبه ۴ تا ۵ ماه پس از گلدهی می‌رسند.
حدود ۵۰۰ نوع انبه در دنیا شناخته شده است که میوه‌های هر واریته از نظر اندازه (طول ۵ تا ۲۵ سانتی‌متر)، وزن (۱۴۰ تا ۲۰۰۰ گرم) شکل (کروی و بیضی)، رنگ (زرد، نارنجی، قرمز و سبز) و طعم متفاوت می‌باشند. برخی از انبه‌ها پوستی چرم مانند داشته و برخی دیگر پوستشان دارای کرک است. بسیاری از واریته‌های جدید از گرده‌افشانی‌های اتفاقی میان دو واریته‌ی متفاوت به وجود آمده‌اند و تعداد کمی از واریته‌ها در سطح تجاری پرورش می‌یابند.

ارزش غذایی و دارویی:

میوه انبه سرشار از فیبر، ویتامین C، بتاکاروتن و ویتامین A می‌باشد و برای دستگاه گوارش و کلیه مفید است. میوه انبه به دلیل وجود آهن، برای بیماری کم خونی (آنمی) نیز مفید است. همچنین انبه دارای آنتی‌اکسیدان بوده و ضد سرطان است. از انبه در انواع دسر، غذا، ترشی‌ و مربا استفاده می‌شود. این میوه به صورت گسترده در انواع غذاهای هندی به کار می‌رود.
مواد استخراج شده از پوسته‌ی تنه‌ی درخت، برگ‌ها، ساقه و میوه‌های کال انبه، خاصیت آنتی‌بیوتیکی داشته و از آن‌ها در طب سنتی برخی از کشورها استفاده می‌شود.

چوب:

شهرت این گیاه بیشتر به دلیل میوه‌ی آن است تا دیگر بخش‌های آن؛ اما چوب درخت انبه، پس از گذشت دوران باردهی مطلوب، در ساخت سازهایی مثل Ukulele (یوکللی)، تخته‌های چندلا و مبلمان ارزان قیمت کاربرد دارد. از چوب انبه برای تولید مواد دارای فنول که برای درمان التهاب پوست به کار می‌روند نیز استفاده می‌شود.

شرایط کاشت:

انبه یک گیاه گرمسیری است؛ اما باید توجه داشت رشد مناسب این گیاه، در ارتفاع بالای ۱۱۰۰ متر نسبت به دریا خواهد بود. بهترین زمان برای کاشت انبه، فصل بهار می‌باشد. جدا از کاشت انبه در زمین، می‌توان آن را در گلدان نیز کاشت. این روش برای مناطق سردسیر مناسب است. بهتر است از یک گلدان بزرگ با رنگ تیره استفاده کنید؛ زیرا رنگ تیره گرما را جذب می‌کند و درخت انبه نیز گرمادوست است. برای رد کردن آب و زهکشی مناسب خاک، زیر گلدان حتما باید سوراخ‌ باشد. زمانی که هوا شروع به سرد شدن می‌کند، باید گیاه را با کیسه پوشاند. در زمستان و دمای زیر صفر نیز بهترین کار انتقال گلدان به گلخانه یا داخل خانه است.

تکثیر:

تکثیر انبه از طریق دانه و پیوند صورت می‌گیرد. تکثیر این گیاه از دانه‌های میوه‌های کاملا رسیده، دارای درصد موفقیت بیشتری خواهد بود.

هرس:

انبه زیاد به هرس کردن نیازی ندارد. تنها کافیست شاخ و برگ‌های خشک را از آن جدا کنید. هرس زیاد انبه باعث کاهش باردهی آن خواهد شد.

آب:

در صورت کاشت انبه در زمین، نیاز آبی آن بسیار کم است؛ اما اگر انبه را در گلدان کاشته‌اید نیاز به آب آن بیشتر خواهد بود؛ به این صورت که در سال اول کاشت، باید به صورت منظم آبیاری شود و در سال‌های بعد هر گاه فاصله‌ی ۳ تا ۵ سانتی‌متری خاک خشک شد، آبیاری صورت گیرد. گیاه انبه در مناطقی با بارندگی ۲۵ تا ۲۵۰ سانتی‌متر در سال رشد بهتری خواهد داشت. بارندگی زیاد به ویژه در زمان گلدهی و باردهی، برای گیاه انبه مناسب نیست.

خاک:

انبه در انواع وسیعی از خاک‌ها از جمله خاک‌های لاتریت (خاک سرخ حاوی مقدار زیادی آهن و آلومینیوم)، آبرفتی، لومی-ماسه‌ای و ماسه‌ای رشد می‌کند. بهترین خاک برای این گیاه خاک آبرفتی و لومی، با pH (اسیدیته‌) ۵/۵ تا ۷/۵ می‌باشد. خاک باید عمیق بوده و زهکشی مناسبی داشته باشد. اگر قصد کاشت انبه در گلدان را دارید، باید از یک خاک غنی و مناسب استفاده نمایید.

کود:

سالانه به خاک انبه کود گیاهی اضافه کنید که اسید خاک را بالا ببرد. از کودهای شیمیایی یا کودهای حاوی نمک اجتناب کنید.

نور:

مناطق دارای نور زیاد در روز و رطوبت کم در زمان گلدهی، برای انبه مناسب هستند. انبه به نور کامل (۸ تا ۱۰ و حداقل ۶ ساعت در روز) نیاز دارد. در کل باید گیاه را در جایی که بیشترین نورگیری را دارد، قرار داد.

دما:

دمای ایده‌آل برای رشد انبه، بین ۲۴ تا ۲۷ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌باشد. پس از باردهی، دمای بالاتر باعث کیفیت بهتر میوه خواهد شد.

آفات و بیماری:

به طور کلی گیاه انبه در زمان گلدهی و باردهی، نسبت به رطوبت حساس خواهد بود و در صورت بالا بودن رطوبت، دچار آفت‌زدگی و بیماری خواهد شد. آفت‌های رایج در انبه، حشرات جهنده، شپشک‌ها و کنه‌های تار عنکبوتی هستند که برای مقابله با آن‌ها می‌توان از آفت‌کش‌های ارگانیک استفاده کرد.

تولید تجاری:

کشور هند با تولید بیش از ۱۹ میلیون تن در سال انبه در صدر تولید کنندگان این میوه به شمار می‌رود.

ترجمه و گردآوری: محمد صادق جواهری

طاعتی زاده
خرداد ۶, ۱۳۹۸