آموزش کاشت و پرورش

9 نکته مهم در کاشت تربچه در گلدان

کاشت تربچه در گلدان

تربچه یکی از سریع ترین رشد را در سبزیجات دارد. این محصول مناسب برای کسانی که دارای فضای کمی برای کاشت دارند. از آنجا که تربچه حتی در گلدان نیز به خوبی رشد می کند، برای کسانی که حیاط ندارند نیز انتخاب بسیار خوبی است. پس در ادامه با ما همراه باشید تا کاشت تربچه در گلدان را برای شما همراهان همیشگی فردین کشت شرح دهیم.

کدام رقم تربچه در گلدان خوب رشد می کند؟

حقیقت این است که شما می توانید اغلب رقم های تربچه را در گلدان ها بکارید. اما انتخاب رقم های مناسب با ویژگی هایی های کاشت در گلدان کار را ساده تر می کند.

در هنگام خرید انواع تربچه برای کاشت در گلدان به چند نکته توجه کنید.

شکل و اندازه

تربچه ها به دو شکل گرد و مستطیل هستند. برخی از انواع بزرگتر به فضای زیادی برای رشد مناسب نیاز دارند. شما می توانید این گونه ها را در گلدان هایی با عمق زیاد بکارید و آنها را به خوبی پرورش دهید. در عوض، تربچه های گرد کوچک را در نظر بگیرید که می تواند در گلدان های کم عمق و نزدیک به هم کاشته شود.

 

بذر تربچه هیبرید

برای خرید بذر تربچه انگشتی قرمز ایتالیایی، بذر تربچه گرد دو رنگ ایتالیایی پاکت اورجینال و بذر تربچه نقلی ایتالیایی پاکت اورجینال کلیک کنید.

زمان بلوغ

تربچه هایی که سریع ترین رشد را دارند فقط در 25 روز پس از جوانه زنی به سبزیجات خوراکی بسیار خوشمزه تبدیل می شوند. کندترین انواع رشد کمی بیش از دو ماه طول می کشد. اگر تربچه را در هوای سرد برداشت کنید، طعم بهتری دارد، بهتر است که قبل از انتخاب رقم مناسب، طول فصل بهار یا پاییز در منطقه خود را هم در نظر بگیرید.

رنگ و طعم

چه در حال کاشت این گیاه در باغچه و چه در گلدان باشید ، بهتر است رقمی را انتخاب کنید که واقعا می خواهید بخورید. برخی از ارقام خوش طعم هستند. برخی از ارقام دیگران ملایم و شیرین هستند. تربچه نیز در رنگ های مختلف از سفید تا زرد تا بنفش وجود دارد.

توصیه ما به شما این است که چند نوع مختلف را انتخاب کرده و بکارید. به احتمال زیاد، بیش از یک گزینه در آب و هوای شما به خوبی رشد می کند و این کار تنوع بیشتری را برای بشقاب سبزیجات شما فراهم می کند.

9 نکته برای پرورش تربچه در گلدان

تربچه یکی از ساده ترین سبزیجات ریشه ای برای رشد است. اما چند نکته را باید در نظر داشت، مخصوصا هنگام کاشت در گلدان. در اینجا ما 9 توصیه برای موفقیت در کاشت تربچه را برای شما شرح می دهیم.

1. یک محل آفتابی با هوای نسبتا خنک را انتخاب کنید.

تربچه یک سبزی فصل سرد است. این بدان معناست که آنها ترجیح می دهند در هوای خنک رشد کنند. دمای متوسط برای رشد تربچه 15 درجه سانتی گراد است. این گیاه یخبندانهای ملایم را تحمل می کند، اما اگر گیاهان جوان خیلی زود در اثر سرما از بین می روند.

هنگام انخاب محل کاشت تربچه، به دنبال مکانی باشید که نور خورشید (حداقل 6 ساعت) به آن محل بتابد. اما در زیر نور مستقیم بعد از ظهر قرار نگیرد.

2. یک گلدان پهن و عمیق انتخاب کنید.

برای به حداکثر رساندن بازده، به دنبال گلدانی باشید که پهن باشد (بلند یا گرد با قطر بزرگ) و حداقل 15 سانتی متر عمق داشته باشد. از گلدان های ساخته شده از هر ماده ای می توان استفاده کرد، اما هر نوع مزایای خود را دارد.

گلدان پلاستیکی سبک است و در صورت نیاز به راحتی می توان جابجا کرد. همچنین در صورت بروز مشکلات زهکشی، سوراخ کردن آن آسان است.

گلدان های سرامیکی دوستدار زمین هستند و کمتر احتمال دارد در اثر باد به زمین بیفتند. به دنبال گلدان های سرامیکی با زهکشی مناسب باشید. در آب و هوای مرطوب از گلدان های سرامیکی متخلخل (بدون لعاب) می توان استفاده کرد. این گلدان ها جریان هوا را افزایش داده و به مدیریت رطوبت اضافی در خاک کمک می کنند.

3. خاک گلدان مناسب برای تربچه

خاک گلدان با کیفیت خوب برای همه گیاهان گلدانی ضروری است، اما زمانی که شما در حال پرورش سبزیجات ریشه دار هستید از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

خاک متراکم می تواند منجر به مشکلاتی در رشد تربچه و حتی توقف رشد آن شود. به جای بازیافت خاک قدیمی، خاک تازه ای را انتخاب کنید که به اندازه کافی شل و شنی باشد تا تربچه بتواند رشد مناسبی داشته باشد.

4. انواع مختلف تربچه را انتخاب کنید.

تربچه هایی که از رقم باشند، همگی به طور همزمان می رسند. اگر تربچه زیادی می کارید، این می تواند مشکل ساز باشد (مگر اینکه واقعا از خوردن تربچه در هر وعده غذایی لذت ببرید).

با انتخاب گونه های متعدد که در زمان های مختلف بالغ می شوند، می توانید اطمینان حاصل کنید که برداشت شما به صورت موج انجام می شود و نه به طور همزمان.

 

بذر تربچه گرد دو رنگ

برای مشاهده بذر انواع تربچه با تنوع بسیار بالا کلیک کنید.

5. وقتی هوا سرد است بذر بکارید.

در اوایل بهار بذر تربچه را مستقیما در گلدان بکارید. در بیشتر مناطق، این کار را می توان تا یک ماه قبل از آخرین یخبندان انجام داد. اگر یک روز خیلی سرد است، می توانید گلدان های خود را به فضای داخلی بیاورید یا آنها را برای شب بپوشانید تا از گیاهان جوان محافظت کنید.

بذرهای های این گیاه ریز هستند، که کاشت آنها را در سوراخ های جداگانه کمی چالش برانگیز می کند. بذرهای خود را به طور مساوی روی خاک بپاشید. سپس آنها را با حدود 2 سانتی متر خاک بپوشانید. هنگامی که جوانه ها به اندازه 3 سانتی متری رسیدند، بوته های ضعیف را تنک کنید تا هر گیاه حداقل 2 سانتی متر از هم فاصله داشته باشد. بذر را می توان پس از تغییر فصل در پایان تابستان، برای برداشت در اواخر پاییز نیز کاشت.

6. به طور مداوم به تربچه های کاشته شده آب دهید.

به محض اینکه بذرها در گلدان قرار گرفتند، آبیاری را شروع کنید تا خاک مرطوب اما نه بیش از حد اشباع شود. تا زمانی که گلدان شما دارای زهکشی کافی است، نباید نگران خیس شدن بیش از حد خاک باشید.

گلدانهای کم عمق نسبت به گلدان هایی که حجم خاک بیشتری دارند، بیشتر در معرض خشک شدن هستند. مطمئن شوید که خاک را روزانه چک کرده و در صورت نیاز آبیاری می کنید.

کوددهی برای تربچه ضروری نیست.

این سبزیجات ریشه ای به سرعت بالغ می شوند، بنابراین به مقدار زیادی مواد مغذی اضافی نیاز ندارند. افزودن کود اضافی حتی می تواند با تحریک رشد برگ نسبت به رشد تربچه، مانع روند رشد محصول شود.

7. حذف علف های هرز

وجین علف های هرز می تواند یک فرآیند بسیار دشوار در هنگام رشد سبزیجات ریشه باشد، زیرا هرگونه اختلال در خاک می تواند باعث بدشکلی ریشه های محصول شود. برای جلوگیری از این امر، باید علف های هرز را به محض جوانه زنی، قبل از ایجاد سیستم ریشه ای عمیق، حذف کنید.

همین امر در مورد وجین علف های اطراف تربچه در گلدان نیز صادق است، اما به احتمال زیاد مجبور نیستید با رشد زیاد علف های هرز مقابله کنید. تا زمانی که علف های هرز را به صورت دوره ای بررسی می کنید و آنها را در حالی که کوچک هستند حذف می کنید، نباید مشکلی داشته باشید.

یک چیز دیگر که باید مراقب آن باشید، تربچه است!!!

هر ماده ریشه ای که در معرض هوا قرار گیرد، احتمالا چوبی و سفت می شود. اگر تربچه ها را در بالای خاک مشاهده می کنید، آنها را با مقداری خاک بپوشانید تا در برابر هوا و آفتاب محافظت شود.

8. تربچه ها را برداشت کنید.

به تاریخ برداشت مورد انتظار بر اساس دستورالعمل های موجود در بسته های بذر توجه کنید. هنگامی که به آن تاریخ نزدیک شدید، خاک را با دقت از پایه برخی از سبزی تربچه دور کنید. اگر به نظر می رسد قسمت بالای تربچه اندازه مورد انتظار است، زمان برداشت فرا رسیده است!

ترب هایی که زود برداشت می شوند، بهترین طعم و بافت را خواهند داشت. تربچه های بزرگتر و بالغ تر شیرین تر می شوند اما می توانند به سرعت چوبی و سفت شوند.

9. بیشتر بکارید!

پس از برداشتن اولین تربچه، کاشت دور دیگری از بذرها را در نظر بگیرید.

تربچه هایی که رشد سریعی دارند در کمتر از یک ماه بالغ می شوند. در بیشتر مناطق، این بدان معناست که می توانید دو یا سه بار قبل از گرم شدن هوا این محصول را کشت کنید.

اگر آب و هوای منطقه شما قبل از برداشت محصول تغییر می کند، گلدان های خود را به مکان خنک تری ببرید که آفتاب صبحگاهی زیادی دریافت می کند اما از گرمای بعد از ظهر محافظت می شود.

 

برای مطالعه مزایای سلامتی گیاه تربچه، کلیک کنید.