آموزش کاشت و پرورش

چگونگی کاشت گل مینا

گل مینا

گل مینا در اواخر تابستان و اوایل پاییز، زمانی که بسیاری از گل ها در حال پژمرده شدن هستند، باغ را با گل های زیبای خود می آرایند. این گیاهان چند ساله منبع شهد آخر فصل برای گرده افشانان نیز هستند!

درباره گل مینا

گیاهی گلدار است که ارتفاع آن بین ۳۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است و گل های ستاره ای شکل آن از بنفش تا سفید تا آبی متغیر است. این گیاه چند ساله بهتر است در بهار یا پاییز کاشته شود.

این گیاه همه کاره است: بسته به ارتفاع، برای حاشیه ها، باغ های صخره ای یا باغ های کوچک مناسب است. یک گیاه با ارزش برای زنبورها و پروانه ها است.

با وجود اینکه بیش از ۶۰۰ گونه از این گل وجود دارد، دو گونه که معمولاً در دنیای باغبانی خانگی بیشتر از آن ها استفاده می شود:  Symphyotrichum novae-angliaeو S. novi-belgii

چندین سال پیش، جنس Aster به چند جنس تقسیم شد. آستر اکنون بیشتر گل میناهای اروپایی و آسیایی را پوشش می دهد، در حالی که آنهایی که بومی آمریکای شمالی هستند اکنون متعلق به Symphyotrichum هستند.

کاشت گل مینا

کاشت گل مینا

تعدادی از واریته‌های هیبریدی در رنگ‌های زیبا و چشم نواز موجود هستند، با این حال گونه‌های بومی منطقه شما معمولاً انتخاب عاقلانه‌ای برای کاشت است که از نظر زیست‌محیطی سازگار با منطقه شماست.

گل مینا در آفتاب کامل به بهترین وجه رشد می کند و گل می دهد. برخی از گونه‌ها سایه‌های کمی را تحمل می‌کنند اما گل‌های کمتری خواهند داشت. خاک باید مرطوب اما دارای زهکشی خوب و لومی باشد. خاک رس مرطوب منجر به پوسیدگی ریشه و خاک شنی خشک منجر به پژمردگی گیاه می شود. قبل از کاشت ۵ تا ۷ سانتی متر کمپوست را با خاک مخلوط کنید.

چه زمانی باید گل مینا را بکارید؟

گل مینا اغلب به عنوان گیاه گلدانی خریداری می شود. بهترین زمان برای کاشت گل های جوان اواسط تا اواخر بهار است. برای بهترین انتخاب به دنبال کاشت این گل در بخش های چند ساله مرکز باغ خود باشید.

این گل ها را می توان از بذر نیز پرورش داد، اما جوانه زنی کمی دشوار است. بذرها را در پاییز و در بیرون از خانه بکارید، یا آنها را در داخل خانه در زمستان در سینی کشت بکارید. این بذرها برای جوانه زدن نیاز سرمایی دارند. بنابراین قبل از کاشت بذرها را به مدت ۴ تا ۶ هفته در یخچال بگذارید تا نیاز سرمایی سپری شود.

پس از سپری شدن این زمان می توانید بذرها را در بستر کشت مناسب مانند پیت ماس و ورمی کمپوست بکارید. بعد از اینکه نشاها به اندازه کافی بزرگ شدند می توانید آنها را داخل گلدان یا در باغچه بکارید.

 هنگام کاشت گیاهان جوان، بسته به نوع و میزان بزرگی آنها، ۳۰ تا ۹۰ سانتی متر از هم فاصله دهید. گل مینا در مناطقی با تابستان‌های خنک و مرطوب و همچنین شب‌های خنک در مکان‌هایی با آفتاب کامل تا جزئی ترجیح می‌دهند. در آب و هوای گرم، آفتاب گرم ظهر را دوست ندارند.

گل مینا در خاک لومی که کمی اسیدی باشد به خوبی رشد می کند. بهترین pH برای کاشت این گیاه ۵.۸ تا ۶.۵ است. در زمان کاشت به گیاهان آب فراوان بدهید. برای خنک نگه داشتن خاک و جلوگیری از علف های هرز پس از کاشت مالچ اضافه کنید.

شما عزیزان می توانید بذر گل مینا ملکه‌ پاکوتاه رنگارنگ آمریکایی، بذر گل مینای آفریقایی یا استئوسپرموم پاکوتاه رنگارنگ، بذر گل مینا بنفش پرپر ایتالیایی و بذر گل مینا پاکوتاه گلدانی رنگارنگ ایتالیایی را از فردین کشت خریداری کنید.

آبیاری

آبیاری گل مینا

اگر در تابستان کمتر از ۳ سانتی متر  باران در هفته می بارد، به طور منظم گل های مینا را آبیاری کنید. اما مراقب باشید. بسیاری از آنها به رطوبت خیلی زیاد یا خیلی کم حساس هستند و در این صورت شاخ و برگ پایین خود را از دست می دهند یا به خوبی گل نمی دهند. مراقب استرس خشکی و آبیاری زیاد باشید و اگر گیاهانتان گل های خود را از دست می دهند، روش آبیاری متفاوتی را امتحان کنید.

گل مینا نسبت به سفیدک حساس است. بنابراین در هنگام آبیاری از پاشیدن آب روی شاخ و برگ خودداری کنید، زیرا افزایش رطوبت باعث افزایش بیماری های قارچی می گردد.

کوددهی و هرس

هر بهار یک لایه نازک کمپوست (یا یک کود ۲۰-۲۰-۲۰) به همراه یک لایه مالچ ۵ سانتی متری در اطراف گیاهان اضافه کنید تا رشد بهتری داشته باشند.

در اوایل تابستان یک یا دو بار گیاهان خود را هرس کنید به طوریکه اندازه آنها به یک سوم اندازه قبلی برسد. با این کار رشد گیاه و گلدهی را بیشتر می کنید.

در زمستان، پس از خشک شدن شاخ و برگ، ها، گیاهان خود را نزدیک به سطح زمین قطع کنید، یا آنها را در زمستان رها کنید تا کمی جذابیت خارج از فصل را به باغ خود اضافه کنید. هر ۲ تا ۳ سال یکبار در بهار گل های خود را  تقسیم کنید تا قدرت و کیفیت گیاه خود را حفظ کنید.

گل های جذاب

گل مینا

گل های مینا با رنگ های زیبای خود جذابیت زیادی دارند. در فصل پاییز که بسیاری از گل های فصل گلدهی شان پایان یافته است، این گیاه به خوبی در روزهای کوتاه پاییز شکوفا می شود. از شاخه های جانبی این گل زیبا می توانید برای زیبا کردن فضای داخلی خانه خود استفاده کنید. شاخه ها را پس از جدا کردن از ساقه، در آب قرار دهید. این گل را می توانید ۱۵-۱۰ روز در آب نگهداری کنید و از زیبای خاص آن لذت ببرید.

شما عزیزان می توانید در ویکی پدیا راجع به گل مینا مطالبی را مطالعه کنید.