در این مقاله کوتاه و کاربردی میخواهیم به  اهمیت محلول پاشی در پاییز و نقش کمبود عنصر بُر در گیاهان بپردازیم.

 • عنصر بُر در توسعه‌ سلولی‌، تقسیم‌ سلولی‌، متابولیسم‌ اسید نوکلئیک‌، متابولیسم‌ کربوهیدرات‌ و پروتئین‌، در تکامل‌ بافتی‌ با تأثیر در متابولیسم ‌اکسین‌ و فنل‌، توسعه‌ آوندی‌ و در انتقال‌ مواد فتوسنتزی‌ به‌ محل‌ مصرف‌ و نفوذپذیری‌ غشای‌ سلولی‌ نقش‌ اساسی‌ دارد.
 • همچنین‌ بُر در جوانه‌ زنی‌ دانه‌ گرده‌، رشد لوله‌ گرده‌ و تشکیل‌ دانه‌ و میوه‌ مؤثر می‌باشد.
 • بُر بر ‌مقدار DNA و همچنین بر سنتز آن تاثیر دارد.‌ مقدار RNA نیز در شرایط کمبود عنصر بُر بشدت کاهش‌ می‌یابد.
 • در گیاهان‌ دارای ‌کمبود عنصر بُر دیواره‌های‌ سلولی‌ به‌ شدت‌ تغییر یافته‌ و ضخامت‌ و مقدار عناصر آن‌ نسبت‌ به‌وزن‌ خشک‌ کل‌ در بافتهای‌ دارای‌ کمبود افزایش‌ می‌یابد. در این‌ گیاهان‌ مقدار زیادی‌ مواد پکتیکی‌ و نیز گلوکز وجود داشته‌ که‌ در مجاری‌گیاهی‌ رسوب‌ کرده‌ و انتقال‌ شیره‌ گیاهی‌ را دچار اختلال‌ می‌کند.
 • در شرایط کمبود عنصر بُر فنول‌ در گیاه‌ متراکم‌ شده‌ و‌ سرعت‌ جذب‌ فسفات‌، کلر و نیز گلوکز کاهش‌ می‌یابد. به‌ علت‌ پویایی‌ نسبی‌ کم‌ بُر در گیاه‌، علائم‌ کمبود ابتدا در برگ‌های‌جوان‌ ظاهر می‌شود.
 • اولین‌ علامت‌ کمبود عنصر بُر در گیاه‌ توقف‌ رشد جوانه‌انتهایی‌ است‌ که‌ بلافاصله‌ پس‌ از آن‌ برگ‌های‌ جوان‌ می‌میرند. مرگ‌ منطقه ‌مریستمی‌ و کاهش‌ تشکیل‌ میوه‌، همچنین‌ بد شکل‌شدن‌ وترکیدن‌ میوه‌ها و تنه‌ درخت‌ و ایجاد لکه‌های‌ چوب‌ پنبه‌ای‌ از دیگر علائم‌ کمبود عنصر بُر می‌باشند.
 • یکی‌ از سریعترین‌ واکنش‌ها نسبت‌ به‌ کمبود عنصر بُر توقف‌ رشد طولی‌ ریشه ‌است‌ که‌ باعث‌ می‌شود ریشه‌ به‌ صورت‌ تنک‌ در آمده‌ و کپه‌ای‌ شکل‌ شود.
 •  بُر بر مقدار قند چغندر قند و نیشکر اثر گذاشته، کمبود آن سبب‌ کاهش‌ قند در آن‌ها می‌شود. غلظت‌ کلسیم و منیزیم در گیاهان‌ دارای‌ کمبود عنصر بُر ۳ و ۲ بار کمتر از گیاهان‌ بدون‌ کمبود می‌باشد.
 • بُر در افزایش عملکرد و کاهش بعضی از بیماری ها نظیر آتشک گلابی و در محصولات ریشه‌ای مانند چغندر قند و سیب زمینی، در انتقال مواد فتوسنتزی خیلی موثر است.
 • کمبود عنصر بُر انتقال مواد قندی را در توسعه گل دهی با کاهش میزان قند شهد، کاهش می‌دهد. بُر نقش مهمی‌ در گرده افشانی و جوانه زنی دانه گرده دارد.
 • در اثر کمبود بر ، تعداد دانه گرده، رشد دانه گرده و لوله گرده کاهش می‌یابد. بُر نقش عمده ای در فعالیتهای حیاتی گیاه داشته و در تقسیم سلولی بافتهای مریستمی، تشکیل جوانه‌های برگ و گل، ترمیم بافتهای آوندی، متابولیسم قند و مواد هیدروکربنی و انتقال آن‌ها، تنظیم مقدار آب و هدایت آن در سلول، انتقال کلسیم در گیاه و تنظیم نسبت کلسیم به پتاسیم در انساج گیاهی، سنتز پروتئین، رشد ریشه، متابولیسم چربی و سنتز پکتین، تشکیل دیواره سلولی و نقل و انتقال مواد در بین سلول ها نقش مهمی‌ ایفا می‌کند.
 • این عنصر همچنین مقاومت گیاهان را به سرما و بیماری ها افزایش می‌دهد.
 • بُر یکی از مهمترین عناصری است که در جوانه زدن دانه گرده، تشکیل میوه و انتقال مواد فتوسنتزی به محل مصرف نقش اساسی دارد. بُر در درختان خزان کننده و همچنین در هسته دارها برای افزایش تشکیل میوه و جلوگیری از ریزش میوه و افزایش حرکت دانه گرده در لوله گرده و لقاح با تخمک، ضروری است.
 • در مقالات تخصصی فردین کشت می توانید علائم کمبود نور در گیاهان را نیز مطالعه بفرمایید.

پیشنهاد تصادفی


-60%
-40%
-20%

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت کد پیگیری

کاربر محترم:

شما میتوانید با وارد نمودن شماره سفارش در کادر مربوطه کد پیگیری پستی سفارشتان را دریافت نمایید.

سپس کد دریافت شده را در سایت اداره پست وارد نموده و از وضعیت مرسوله باخبر شوید.

آدرس پیگیری مرسوله: http://post.fardinkesht.com

لازم به یادآوریست، پس از تحویل بسته شما به اداره پست، مسئولیت پیگیری مرسوله تا زمان رسیدن به ادرستان، با شماست و از عهده مجموعه فردین کشت خارج می باشد.

چنانچه نهال و نشاء خریداری نموده اید، این بخش برای شما کاربرد نخواهد داشت. زیرا از طریق باربری و تیباکس ارسال میگردند که قابلیت پیگیری الکترونیکی ندارند.

 • ثبت نام
رمزتان را گم کرده اید؟ لطفا ایمیل یا نام کاربری را وارد نمایید، پس از آن ایمیلی حاوی لینک مخصوص تغییر رمز دریافت خواهید نمود.
از اطلاعات شما در این سایت محافظت میگردد.