آموزش کاشت و پرورش

کاشت بامیه

کاشت بامیه قرمز

بامیه با  نام علمی Hibiscus esculentus از خانواده پنیرک می باشد که گیاهی یکساله بوده وساقه آن علفی است و به تدریج چوبی می گردد. این گیاه بومی آفریقا یا آسیا است و استفاده از آن در قرن ۱۲ توسط مصریها گزارش شده است. کشت آن در آمریکا به سال ۱۷۰۰ میلادی بر می گردد. امروزه استفاده از سبزی های با رنگ های مختلف و متفاوت طرفداران زیادی پیدا کرده است مانند کلم گل های رنگی؛ اسفناج رنگی و همچنین بامیه قرمز. اما از طرفی این محصولات در بازار کمتر در دسترس می باشند و کشت خانگی می تواند یک راهکار مناسب برای داشتن این محصولات زیبا و جذاب باشد. در مقاله زیر روش کاشت بامیه قرمز را به طور کامل آموزش می دهیم. می توانید با خرید بذر از فروشگاه اقدام به کشت بامیه در فصل مناسب در منزل خود نمایید.

شرایط آب و هوایی مناسب کاشت بامیه قرمز

بامیه همانند خیار و گوجه فرنگی محصول فصل گرم است و مقاومت به هوای خنک و یخبندان ندارد . در نقاطی که دوره رشد کوتاه بوده و شب های آن نسبتاً سرد باشد ، بخوبی رشد نمی کند و میوه خوبی نمی دهد بنابراین آن را در اوایل فصل نمی کارند . همچنین در آخر فصل که روزها کوتاه بوده و شب ها سرد باشد میزان محصول آن کاملاً پایین می آید . بامیه تحمل رطوبت را ندارد . دمای مناسب برای رشد آن بین ۲۱ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است . در طول مدت رشد دما نباید از ۱۸ درجه سانتی گراد کمتر و از ۳۵ درجه سانتی گراد بیشتر باشد.

 

کاشت بامیه قرمز

خاک و کود

برای بامیه خاکهای عمیق و حاصلخیز مناسب بوده و خاک‌هاى شنى‌رسى هوموس‌دار بسیار مناسب براى کاشت بامیه مى‌باشند اما تقریباً در هر خاکی رشد می کند. اگر خاک کمی اسیدی یا خنثی باشد برای گیاه مناسب و بهترین PH بین ۶ تا ۷ است. این گیاه قبل از کاشت به عناصر غذایی بویژه فسفر نیاز دارد . از آنجایی که دارای طول رویش طولانی است دادن کود در زمان بستن و فرم گرفتن میوه ها توصیه می شود . از دادن کودهای نیتروژنه که باعث افزایش رشد رویشی و همچنین کاهش میوه دهی می شود باید اجتنااب کرد . چنانچه بوته گیاه بیش از اندازه رشد کرد می توان گیاه را به حد معینی سرزنی نمود . کودهای آلی برای کشت این گیاه توصیه می شود. در پاییز قبل از شخم عمیق، کود دامی به اندازه ۲۰تن در هکتار برای نگهداری آب و مقدار kg200 کود سوپر فسفات تریبل ۴۶ درصد و kg ۱۵۰ کود سولفات پتاسیم ۵۲ درصد یا کود شیمیایی به فرمول نسبی ۵ (نیتروژن)- ۱۰ (فسفر) -۵ (پتاسیم) به مقدار ۵۰۰ کیلو گرم تا یک تن در هکتار به محصول داده می شود.

بذر بامیه قرمز

کاشت بامیه قرمز

زمان مناسب کاشت بامیه قرمز پس از گرم شدن هوا می باشد. نشاء کاری در این گیاه معمول نیست اما می توان آن را هم بصورت نشا و هم بطور مستقیم در زمین اصلی کشت نمود. قبل از کاشت ، بذرها به مدت ۲۴ ساعت در آب قرار می گیرند تا عمل جوانه زنی تسهیل شود . بذر بامیه در ردیف هایی که ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی متر از یکدیگر فاصله دارند ، کاشته می شوند . فاصله دو بوته روی ردیف های کشت بین ۳۰ تا ۹۰ سانتی متر متغیر است که آن به نوع رقم ( پاکوتاه و پابلند بودن ) بوته بستگی دارد . بذور در عمق ۱ تا ۱٫۵ سانتی متری خاک قرار می گیرد. بذور بامیه بخوبی و براحتی جوانه نمی زنند ، لذا تعداد بذر بیشتری در فاصله کمتری کاشته می شوند ، سپس بوته های اضافی تنک می شوند. طول دوره جوانه زنی ۲۰-۱۲ روز تعیین شده است. مصرف بذر در هکتار بین ۳-۵/۱ کیلوگرم می باشد.

کاشت بامیه قرمز

مراقبت های بعد از کاشت بامیه قرمز

سله شکنی ، آبیاری و مبارزه با علف های هرز از کارهای اصلی و اساسی مزرعه بامیه است. اگر به گیاه اجازه رشد دهند به بیش از ۲ متر می رسد اما بهتر است جوانه انتهایی آن را پیش از رشد یکمتری قطع کنند تا شاخه های جانبی و درنتیجه میوه بیشتری تولید کند و گیاه حالت چنبره ای به خود بگیرد.

آبیاری: این گیاه احتیاج به آبیاری زیاد و عمیق دارد. مخصوصاً آبیاری مرتب در اوایل جوانه زنی و نمو بوته و حداقل هفته‌اى یک‌بار آبیارى براى تولید حداکثر محصول ضرورى است.

 

برداشت بامیه قرمز

هنگام برداشت طول میوه بین ۵ تا ۷ سانتی متر متغیر است . از ظهور گل تا برداشت میوه بین ۴ تا ۶ روز طول می کشد. در بامیه برداشت میوه مرتب انجام می گیرد . توصیه می شود برداشت میوه هر روز یا دو روز یکبار انجام شود. زمان برداشت گیاه۵۵-۵۰ روز پس از کاشت گیاه فرا می رسد. دوره برداشت این گیاه معمولاً از خرداد تا مهرماه ادامه می یابد. چنانچه میوه خم شود و دراین صورت شکاف بردارد زمان برداشت آن فرا رسیده است. اگر میوه فقط خم شود و شکافته نگردد از موقع برداشت آن گذشته است. که در این صورت غلافها چوبی شده و از کیفیت آنها کاسته می گردد

اطلاعات تکمیلی کاشت در منازل

برای کاشت بامیه در هر ۱۰ متر مربع میزان حدود ۳۰ کیلوگرم کود دامی پوسیده توصیه می گردد.

کود سرک مورد نیاز این گیاه در طی فصل رشد یک یا دو بار به صورت سولفات آمونیوم و هر ۱۰ متر مربع یک کیلوگرم است.

نوشته های مشابه