مقالات تخصصی

گیاه هیبرید چگونه گیاهی است؟

هیبرید

یک گیاه هیبرید نتیجه گرده افشانی متقابل دو گونه مختلف گیاهی و رشد بذری است که به صورت مخلوط تولید شده است. گیاهی که از این تلاقی، رشد می کند هیبرید نامیده می شود. احتمالاً شما هم در مورد گیاهان هیبریدی شنیده اید و ممکن است در مورد آنها سؤالاتی داشته باشید. در ادامه بیشتر در مورد گیاهان هیبرید توضیح می دهیم.

گیاه هیبرید چیست؟

گیاه هیبرید گیاهی است که از بذر حاصل از گرده افشانی متقابل دو گیاه والد مجزا از واریته های مختلف رشد می کند. این فرآیند گرده افشانی کنترل شده، گونه جدید و سومی را ایجاد می کند که امیدواریم ترکیبی از صفات مطلوب هر یک از گیاهان والد را داشته باشد.

برخی از نمونه های شناخته شده  از این گیاهان عبارتند از: گوجه فرنگی، بادمجان، ذرت و …

گیاهان هیبریدی چگونه ایجاد می شوند؟

برای ایجاد یک گیاه هیبریدی، یک پرورش دهنده ابتدا دو گیاه مادری را انتخاب می کند که دارای صفات مطلوب هستند. سپس این دو رقم را از طریق گرده افشانی کنترل شده، گرده افشانی متقابل می کنند. این بدان معنی است که آنها با محافظت از گیاه ماده خود در برابر گرده افشانی بیرونی و گرده افشانی دستی گیاه ماده با گرده گیاه نر از گرده افشانی باز و خود گرده افشانی (فرآیندهایی که در طبیعت اتفاق می افتد) جلوگیری می کنند.

سپس پرورش دهنده، بذر تولید شده توسط این گرده افشانی کنترل شده را برداشت کرده و آن را برای رشد واریته جدید می کارد. واریته جدید سپس ارزیابی می‌شود تا ببینیم آیا دارای ویژگی‌های مطلوبی از هر یک از والدین است که پرورش‌دهنده امیدوار بود یا نه؟ برای مثال، پرورش‌دهنده ممکن است یکی از گیاهان مادری را از بین گونه‌ای که مقاوم به بیماری است، اما میوه‌ای کوچک دارد و دیگری گیاه مادری را از واریته‌ای که میوه‌های بزرگ دارد، اما مستعد ابتلا به بیماری است، انتخاب کرده باشد. امید است که واریته جدیدی که ایجاد می کنند دارای ویژگی های مثبت گیاهان مادر باشد. در این صورت، آن گیاهی است که به بیماری مقاوم است و میوه بزرگی تولید می کند.

اگر واریته جدید این صفات را نداشته باشد، پرورش دهنده باید از نو شروع کند و تا رسیدن به صفات مورد نظر به آزمایش ادامه دهد. هنگامی که آنها ترکیب اصلی را پیدا کردند که نتایج مورد نظر را ایجاد می کند، هر سال به انجام این تلاقی ادامه می دهند تا بذرهایی را که صفات مطلوبی دارند را تولید کنند و به فروش برسانند.

F1 Hybrid چیست؟

هیبرید F1 اولین نسل از یک گیاه هیبریدی است که از دو گیاه والد مجزا از واریته های مختلف حاصل می شود. گیاهان مادر از طریق گرده افشانی متقابل کنترل شده برای ایجاد گونه جدید و سوم از گیاه پرورش داده می شوند. این رقم جدید هیبریدی F1 است.

در سایت فردین کشت بذرهای هیبرید مختلفی مانند پاپایا هیبرید، کدو، فلفل دلمه و گوجه فرنگی و … وجود دارد که شما عزیزان می توانید با یک کلیک تمام بذرهای هیبرید و با کیفیت را مشاهده و خریداری نمایید.

آیا گیاهان هیبرید مانند گیاهان اصلاح شده ژنتیکی هستند؟

توجه به این نکته ضروری است که گیاهان هیبرید با گیاهان اصلاح شده ژنتیکی (GM) یکسان نیستند. هیبریداسیون تحت گرده افشانی کنترل شده هنوز یک فرآیند طبیعی است و شبیه به آنچه به طور طبیعی در گیاهان گرده افشانی باز رخ می دهد. گیاهان اصلاح شده ژنتیکی با استفاده از فناوری بسیار پیچیده، مانند انتقال ژن، در آزمایشگاه ایجاد می شوند. این گونه‌های GM با فناوری پیشرفته می‌توانند شامل ژن‌هایی از چندین گونه باشند یعنی پدیده‌ای که تقریباً هرگز در طبیعت رخ نمی‌دهد.

برخی از گیاهان اصلاح شده ژنتیکی حتی حاوی ژن هایی از موجودات کاملاً متفاوت هستند. به عنوان مثال، دانشمندان ممکن است قطعه ای از ژنوم باکتری ها را به منظور ایجاد گیاهی مقاوم تر در برابر یک بیماری یا آفت خاص به گیاه منتقل کنند.

مزایا

این گیاهان در مقایسه با گیاهان گرده افشانی باز ویژگی های یکنواخت تری دارند.

هیبریدها را می توان برای داشتن صفات خاص و مطلوب مانند برداشت بیشتر، مقاومت در برابر بیماری یا دوره گلدهی طولانی تر پرورش داد.

هیبریدهای مقاوم در برابر بیماری ممکن است به معنای نیاز به مواد شیمیایی کمتری باشد.

بذرهای هیبرید به تولیدکنندگان تجاری اجازه می دهد تا گیاهان، گل ها، میوه ها یا سبزیجات یکنواخت تولید کنند که باعث جذابیت بیشتر آنها برای مصرف کنندگان می شود.

باغبان های خانگی اغلب بذرهای هیبریدی را برای یکنواختی در گلدان های خود ترجیح می دهند.

این گیاهان اغلب سریعتر رشد می کنند و قوی تر هستند (به عنوان “نیروی هیبرید” شناخته می شود).

این گیاهان اغلب برای رشد در شرایط نامناسب، مانند شرایط خشکسالی، پرورش داده می شوند.

معایب

رشد گیاهان هیبریدی تنوع زیستی را محدود می کند و به از دست دادن مداوم تنوع کمک می کند.

بذر هیبرید جدید باید هر سال تولید یا خریداری شود.

بر خلاف گیاهان معمولی و سایر گیاهان گرده افشانی باز، بذرهای هیبرید را نمی توان برای کاشت در باغ از یک سال به سال دیگر ذخیره کرد.

تولید بذرهای هیبریدی گرانتر و قیمت نسبتا بالایی دارند.

عملکرد حاصل از فرزندان این گیاهان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، که دلیل دیگری است که باید هر سال بذرهای هیبریدی جدید خریداری کنید.