عمومی

آیا وجود نرک برای درختان مفید است؟

نرک درختان

احتمالا شما هم تاکنون روی تنه درختان شاخه های مزاحمی که به سرعت می کنند را دیده اید. این شاخه ها که از اطراف تنه درخت رشد می کنند، نرک یا Water sprout نام دارند. این شاخه ها برای درخت مفید هستند یا مضرند؟

نرک چیست؟

گاهی اوقات مشکلی ایجاد نمی کنند، می تواند ناشی از هرس، استرس یا آب و هوا باشد و مهمتر اینکه باید به سرعت حذف شود. نرک ها شاخه‌های قوی و عمودی هستند که از جوانه‌های خفته روی تنه یا شاخه‌های بزرگ درخت رشد می‌کنند. به عنوان مثال، بسیاری از نرک ها پس از هرس، آسیب‌های شدید، حمله آفات، یا به بیان دیگر در درختانی که تحت فشار قرار می‌گیرد، ظاهر می‌شوند. نرک ها اغلب به عنوان پیوندک های مورد استفاده در پیوند مفید هستند.

تفاوت بین پاجوش و نرک چیست؟

پاجوش و نرک ها اصطلاحاتی هستند که در باغبانی به کار می روند و به جوانه های جدیدی اطلاق می شود که از ریشه یا بافت جوانه در شاخه ها و تنه رشد می کنند. آنها را در اوایل بهار، درست قبل از شروع ظاهر شدن برگها، روی درختان و درختچه ها خواهید دید. به دلیل فعال شدن دوباره درختان بر خلاف حالت خواب آنها در زمستان است. نرک ها بیشتر در درختان میوه وجود دارند و در برخی از درختان فضای سبز نیز مشکل ایجاد می کنند.

اگرچه هر دو دارای ویژگی های بسیار مشابهی هستند، اما در واقع تفاوت جزئی بین آنها وجود دارد. این تمایز را می توان به راحتی با نگاه کردن به موقعیت شاخه ها، یعنی از پایه یا تنه و شاخه های درخت، تشخیص داد.

پاجوش به شاخه هایی اطلاق می شود که از زیر سطح و از کنار ریشه بیرون می آیند. اساسا پاجوش ها تکثیر جدیدی از یک درخت هستند که به جای بذرهای گیاهی از سطح ریشه رشد می کنند. معمولاً از زیر سطح زمین رشد می کند، اما می تواند در نزدیکی سطح خاک نیز ظاهر شود. مهم نیست که پاجوش ها از کجا آمده اند، باز هم امتداد همان سیستم ریشه هستند.

نرک ها نامی است که به شاخه هایی که از جوانه های نهفته ای که هم روی تنه و هم در شاخه ها قرار دارند به وجود می آیند.آنها شاخه های رشد جدید هستند و ضعیف تر از رشد طبیعی می باشند. و همین موضوع باعث می شود که آنها بسیار مستعد ابتلا به آفات و بیماری ها باشند. نرک ها اغلب روی پوست قابل مشاهده باشند یا در زیر پوست به صورت جوانه های اپیکورمیک قرار گیرند و تمایل دارند مستقیماً از تنه و به سمت بالا و عمودی از شاخه ها رشد کنند.

 

نرک های روی درخت میوه

چرایی عدم باردهی درختان میوه را با یک کلیک مطالعه کنید.

چرا برای درختان مشکل ساز هستند؟

دلایل زیادی وجود دارد. نکته اصلی این است که نرک ها (شاخه هایی که از پایه رشد می کنند) به معنای واقعی کلمه زندگی را از درخت شما می گیرند. نرک ها اغلب ضعیف هستند، به این معنی که بیشتر در برابر حشرات و بیماری ها حساس هستند. همچنین، رشد ناخواسته می تواند مانع از رسیدن نور خورشید و هوای تازه به تاج درخت شما باشد. بنابراین حذف آنها به بهبود سلامت کلی درخت شما کمک می کند.

پس اگر متوجه شدید که این شاخه های مزاحم روی درخت شما رشد کرده اند، چه باید بکنید؟

اول، پیشگیری همیشه بهترین کار است. هرس بیش از حد درخت در سال های اولیه رشد، یکی از دلایل مهم رشد نرک هاست، مراقب باشید که بیش از حد هرس نکنید.

همچنین، به یاد داشته باشید که کمک گرفتن از یک متخصص اغلب در مراقبت از درختان شما مفید است. کارشناسان در هرس سبک برای درختان جوان و کوتاه کردن شاخه ها برای درختان بالغ ماهر هستند. شما می توانید هرس درختان را به یک هنر تشبیه کنید. درست همانطور که یک هنرمند مجسمه‌ای را شکل می‌دهد یا با دقت یک اثر هنری را می‌سازد، درخت‌کاران متخصص نیز در شکل‌دهی به درخت شما بسیار دقت می‌کنند. نه تنها نتیجه نهایی یک شاهکار زیبایی شناسی خواهد بود، بلکه سلامت و رشد درخت شما را نیز بهتر می کند.

 

حذف نرک ها

 

نرک ها باید در اسرع وقت هرس شوند. باقی ماندن آنها می تواند مواد مغذی و انرژی بقیه درخت را از بین ببرد و درخت را در برابر عوامل محیطی و آفات آسیب پذیرتر کند. بهترین زمان برای هرس نرک، فصل بهار است، اما اگر بعد از دوره رشد، دوباره آنها را مشاهده کردید، فورا آنها را هرس کنید.

یک قسمت محلول سفید کننده و ۱۰ قسمت آب را در یک سطل مخلوط کنید.

ابزار هرس دستی خود را در محلول سفید کننده فرو کنید تا تیغه ها استریل شوند.

نرک ها در زاویه ۴۵ تا ۶۰ درجه، تا حد امکان به تنه، شاخه درخت یا پایه درخت جدا کنید. مراقب باشید که به تنه یا شاخه اصلی آسیب نرسانید.

در حالی که نرک ها منظره ناخوشایندی ایجاد می کنند که از درخت بیرون می آیند، اما قابل پیشگیری هستند. معمولاً در اثر آسیب های محیطی یا مراقبت نادرست ایجاد می شوند. بهتر است دلیل اصلی به وجود آمدن نرک ها را بیابید و اگر به دلیل تنش های ناشی از عملیات کشاورزی بود، سعی کنید تا حد امکان از این امر جلوگیری کنید تا درختان سالمی داشته باشید.

شما عزیزان می توانید عوامل موثر در مقاومت به سرما در درختان میوه را با یک کلیک در مقالات تخصصی فردین کشت مطالعه کنید.