میوه بلکبری (Blackberries) از خانواده رُزاسه (Rosaceae) و متعلق به جنس Rubus می باشد. رزاسه­ ها یکی از تیره ­های گیاهی بزرگ محسوب میشوند که حداقل   شامل ۹۵ جنس و ۲۸۳۰ گونه می­باشند.  جنس Rubus  یکی از جنس های پیچیده در خانواده رزاسه است به طوریکه شامل ۳۱ زیرجنس و بیش از ۱۰۰۰ گونه است. در کل عنوان بلک­بری به گونه­ های مختلفی از جنس Rubus  اطلاق می­شود. طبقه بندی گیاهشناسی آنها به دلیل هیبریداسیون و  آپومیکسی (apomixis) تا حدودی دشوار و دارای پیچیدگی خاص خود میباشد. به طوری که اغلب گونه ها در کنار هم گروه بندی شده و از آن به عنوان جمع گونه ها (aggregates) یاد می کنند. به عنوان مثال Rubus fruticosus L. agg .

آنچه که بلک­بری­ها را از اقوام رازبری خود متمایز می کند این است که نهنج میوه در بلک­بری در زمان برداشت با آن باقی میماند، در حالی که در رازبریها نهنج روی میوه نمانده و یک مرکز توخالی در میوه رازبری باقی می­گذارد (شکل زیر).

میوه بلکبریمیوه بلکبری
تفاوت میوه بلکبری و رازبری براساس باقی ماندن (بلک­بری) و نماندن (رازبری) نهنج میوه بعد از برداشت

بلک­بری­ها بومی آسیا، اروپا و آمریکا می­باشد. این گیاهان بیش از ۲۰۰۰ سال است که در اروپا برای اهداف مختلف مانند خوراکی، اهداف دارویی و همچنین به عنوان پرچین مورد استفاده قرار می­گیرد. یکی از قدیمترین سندهای موجود از مصرف میوه بلکبری مربوط با ۲۵۰۰۰ سال پیش میباشد. استفاده از گیاهان بلک­بری برای اهداف دارویی دارای سابقه طولانی است. یونانیان باستان و سایر اقوام اروپایی و بومیان آمریکا از قسمتهای مختلف این گیاهان برای درمان های مختلف استفاده می­ کردند. جویدن برگها یا دمکرده شاخه ­های آن برای درمان بیماریهای دهان مانند خونریزی لثه­ ها و زخم­ های دهانی (آفت) استفاده میشد. همچنین دمکرده برگ، ریشه و پوست این گیاه برای معالجه سیاه سرفه نیز مورد استفاده قرار می­گرفت. از ریشه هایی گیاه برای معالجه مشکلات روده مانند اسهال استفاده شده است. از میوه ­های این گیاهان به دلیل ویتامین C بالایی که دارد برای معالجه اسکوروی استفاده شده است. یک سند در سال ۱۷۷۱ نشان میدهد که دمکرده برگ، ساقه و پوست این گیاه برای زخم معده مورد استفاده بوده است.

گونه­ هایR. allegheniensis ، R. argutus ، R. cuneifolius و R. canadensis در توسعه ارقام زراعی بلک­بری شمالی در امریکا از جمله انواع بدون خار (Thornless) آن نقش مهمی داشتند. در اروپا گونه R. lacinatus  اولین گونه اهلی بلک­بری محسوب می­شود. بلک­بری اروپایی با نام علمی .Rubus fruticosus L  یکی از شناخته شده ­ترین  بلک­بری ها است که دارای واریته ­های مختلفی می باشد. گونه­ های دیگری با نام علمی  Rubus ulmifolius Schott  نیز به عنوان بلک­بری شناخته شده است.

ویژگی­های گیاهشناسی بلک­بری ها:

بلک بری ها گیاهان بوته ­ای و چند ساله راست، نیمه راست و یا خزنده و عموماً تیغدار و گاهی بدون تیغ میباشند که دارای ساقه­ های دو ساله به نام “canes” هستند. این نوع ساقه­ ها در سال اول به سرعت رشد کرده و برگ تولید می­کنند (primocanes) و در سال دوم گل داده و تولید میوه میکنند (floricanes) و سپس از بین می­روند. برگها در این گیاه مرکب شانه­ ای با ۳ تا ۵ برگچه می­باشند. این گیاه دارای گلهای سفید تا مایل به صورتی با گلبرگهای بزرگتر از رازبری هستند. در ارقام زراعی به طور کلی میوه دهی از سال دوم کاشت آغاز می شود و در صورت مدیریت صحیح برای ۱۰ سال ادامه می یابد.

میوه بلکبریمیوه بلکبریمیوه بلکبری
میوه بلکبریمیوه بلکبریمیوه بلکبری

ارزش غذایی میوه بلکبری:

هر ۱۰۰ گرم میوه بلک­بری حاوی ۴۳ کیلوکالری انرژی، ۹.۶۱ گرم کربوهیدرات ( ۴.۸۸ گرم شکر (شامل فروکتوز، گلوگز، گالاکتوز و مالتوز) و ۵.۳ گرم فیبر رژیمی) ۰.۴۹ گرم چربی و ۱.۳۹ گرم پروتئین است. مقادیر ویتامین ها و مواد معدنی موجود در  ۱۰۰ گرم بلک­بری خام در جدول زیر ارائه شده است. مقدار بالای ویتامین A و ویتامین C و مواد معدنی پتاسیم و کلیسم در میوه بلک­بری حائز اهمیت است.

نیاز­های گیاهان بلک­بری:

در کل بلک­بری ها شرایط معتدل را ترجیح می­دهد. هر چند برخی واریته ­ها در شرایط گرمتر و تقریبا در شرایط گرمسیری رشد می کنند. بلک­بری ها مکان های آفتابی و گرم را دوست دارند ولی  در مناطق گرمتر بایستی گیاه را در مکانهایی تا حدودی سایه دار و خنک تر کاشت. اگرچه بلک­بری ها می­تواند تا حدودی گرما و سرما راتحمل کنند  اما اکثر گونه ها قادر به تحمل گرما و سرمای شدید نیستند. بنابراین تابستان های طولانی، گرم و خشک و همچنین زمستان­ های بسیار سخت برای این گیاه مناسب نیست.

 مناسب ترین خاک برای بوته بلک­بری خاک لومی شنی (خاکهای لومی شنی تقریبا شامل ۶۰ درصد ماسه، ۱۰ درصد خاک رس و ۳۰ درصد ذرات سیلت است) و تا حدودی مرطوب می­باشد. بهترین عملکرد و بهترین میوه در زمینهای با زهکشی خوب به همراه مقداری پیت یا هوموس حاصل می­شود. مقدار هوموس خاک باید در حدود ۲-۴٪ باشد، خاک باید کمی اسیدی و pH آن بین ۵.۵ و ۶.۵ باشد.

در مقالات بعد به بررسی پژوهش ­های انجام شده در ارتباط با خواص سلامتی گیاهان بلک­بری خواهیم پرداخت.

نهال انواع گیاهان خانواده بری نظیر بلوبری، لوگان بری، گوجی بری و … در سایت فردین کشت قابل سفارش و تهیه می باشد. برای تهیه این نهال های ارزشمند با شماره ۰۹۱۷۲۰۲۰۴۲۵ در تماس باشبد.

منابع:

de Gomes, M.G., Del Fabbro, L., Rossito Goes, A.T., Souza, L.C., Donato, F., Boeira, S.P., Prigol, M., Jesse, C.R., 2019. Blackberry juice anthocyanidins limit cisplatin-induced renal pathophysiology in mice. Pathophysiology 26, 137–۱۴۳. https://doi.org/10.1016/j.pathophys.2019.04.004

Schulz, M., Seraglio, S.K.T., Della Betta, F., Nehring, P., Valese, A.C., Daguer, H., Gonzaga, L.V., Costa, A.C.O., Fett, R., 2019. Blackberry (Rubus ulmifolius Schott): Chemical composition, phenolic compounds and antioxidant capacity in two edible stages. Food Res. Int. 122, 627–۶۳۴. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2019.01.034

Mad About Berries. How to Grow Blackberries. http://www.madaboutberries.com/blackberries.html

Deborah Harding. “The History of the Blackberry Fruit”. gardenguides.com. Garden Guides, Leaf Group Ltd. Retrieved 20 June 2019.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت کد پیگیری

کاربر محترم:

شما میتوانید با وارد نمودن شماره سفارش در کادر مربوطه کد پیگیری پستی سفارشتان را دریافت نمایید.

سپس کد دریافت شده را در سایت اداره پست وارد نموده و از وضعیت مرسوله باخبر شوید.

آدرس پیگیری مرسوله: http://post.fardinkesht.com

لازم به یادآوریست، پس از تحویل بسته شما به اداره پست، مسئولیت پیگیری مرسوله تا زمان رسیدن به ادرستان، با شماست و از عهده مجموعه فردین کشت خارج می باشد.

چنانچه نهال و نشاء خریداری نموده اید، این بخش برای شما کاربرد نخواهد داشت. زیرا از طریق باربری و تیباکس ارسال میگردند که قابلیت پیگیری الکترونیکی ندارند.

  • ثبت نام
رمزتان را گم کرده اید؟ لطفا ایمیل یا نام کاربری را وارد نمایید، پس از آن ایمیلی حاوی لینک مخصوص تغییر رمز دریافت خواهید نمود.
از اطلاعات شما در این سایت محافظت میگردد.