عمومی

فیسالیس و مصارف خوراکی آن

فیسالیس

فیسالیس را علاوه بر تازه خوری، در اغلب کشورهای اروپایی به صورت فرآوری شده در شکل های کشمش، میوه خشک، ژله، تهیه سس سالسا، مربا، کمپوت، مارمالاد و بستنی کوکتل میوه استفاده می شود. در مصارف صنعتی از روغن و چربی این میوه برای استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی و تولید لوسیون های بهداشتی استفاده می گردد. اگرچه روغن موجود در ترکیبات استروئیدی آن، ظرفیت ترکیب آن را با روغن های دیگر مانند روغن خرما و نارگیل جهت مصرف خوراکی بالا برده است.

فیسالیس

فیسالیس جذاب

شما عزیزان میتوانید بذر انواع فیسالیس مانند فیسالیس سبز سینسروس، فیسالیس سبز مکزیکی، فیسالیس غول آسیا هندی، فیسالیس قرمز و…. را از سایت فردین کشت خربداری نمایید.

خواص دارویی‌فیسالیس

از آب میوه آن، برای درمان آبسه، سرفه و رفع تب و گلودرد استفاده می شود. همچنین کاسه گل پخته شده آن برای درمان دیابت، جوشانده مناسبی است و از ریشه این گیاه نیز برای درمان مشکلات ادراری و التهابات پوستی و دفع اسیداوریک، نقرس، درمان آرتروز، بواسیر، هپاتیت، برونشیت و تقویت کبد استفاده می شود. این گیاه را در گذشته بیشتر به عنوان یک گیاه دارویی مناسب برای سقط جنین و ضدبارداری می شناختند. فیسالیس به دلیل داشتن موادی مانند فیزالین، آلکالوئید سوالنین و انواع متعددی از استروئیدها و فالونوئیدها دارای خواص جانبی دیگری همچون جلوگیری از فعالیت مایکوباکتریوم توبرکلوسیزکه باعث بیماری سل می شود نیز می باشد. ازجمله خواص دارویی و درمانی این گیاه:

1- سرطان: فیسالیس زرد حاوی مقادیر بالای انتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی هستند که رادیکال های آزاد بدن را کاهش داده و با افرایش اپوپتوز و مرگ سلول های سرطانی خطر ابتلا به انواع سرطان را از بین می برد.

2- ضد التهاب طبیعی: مقادیر بالای انتی اکسیدان های موجود در گلدن بری به عنوان ضد التهاب طبیعی عمل کرده و خطر ابتلا به انواع بیماری های التهابی مانند ارتورز، نقرس، درد مزمن و حتی هموروئید یا بواسیر را کاهش می دهد.

3- لاغری و کاهش وزن: فیسالیس یک میوه کم کالری است و به دلیل مقادیر بالای مواد مغذی که دارد به لاغری و کاهش وزن افراد کمک می کند.

4- فشارخون: ترکیبات ضدالتهابی موجود در فیسالیس به کاهش التهاب شریان ها و عروق خونی کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و اترواسکلروز را از بین می برد.

5- کلسترول خون و قلب: اسیدهای چرب ضروری (اولئیک اسید و لینولئیک اسید) موجود در در فیسالیس به کاهش کلسترول خون بالا کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.

6- دیابت و قند خون: برخی از ترکیبات موجود در فیسالیس می تواند تجزیه و مصرف قندهای ساده از کربوهیدرات ها را کاهش داده و نوسانات قند خون را که یکی از علل اصلی ابتلا به دیابت نوع 2 می باشد را بهبود می بخشد.

7- کبد: برخی تحقیقات نشان می دهد که فیسالیس با سم زدایی و پاک سازی بدن به سلامت کبد کمک کرده و خطر تخریب آن را کاهش می دهد.

8- کلیه: گلدن بری یک دیورتیک طبیعی در طب سنتی است که با افزایش ادرار به دفع سموم سیستم لنفابی از طریق کلیه ها و بهبود سلامت آن ها کمک می کند.

9- چشم: مقادیر بالای کاروتنوئید های موجود در فیسالیس به دلیل تقویت بینایی و بهبود سلامت چشم ها کمک کرده و خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد: شایع ترین علت کوری افراد مسن) را کاهش می دهد.

فیسالیس

فیسالیس پس از برداشت

10- تقویت سیستم ایمنی بدن: مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در گلدن بری به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و با افزایش تولید گلبول های سفید خون خطر ابتلا به بیماری های عفونی را کاهش می دهد.

11-  درمان آسم و مبارزه با آلرژی ها: دم کردهای گیاه برای درمان و تسکین آسم و سایر علائم آلرژیک بسیار مفید بوده و با خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی خود، می تواند در درمان بسیاری از التهاب ها و عفونت ها مورد استفاده قرار گیرد.

12-  طروات بخشی به پوست: این گیاه دارای خواص طروات بخشی و رطوبت دهی به پوست بوده و به همین دلیل در ساخت بسیاری از مواد آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این گیاه می تواند در درمان ضایعات پوستی ناشی از بیماری هایی مانند مالاریا موثر باشد.

مضرات فیسالیس

میوه فیسالیس اثرات جانبی خاصی ندارد. تنها باید به یاد داشته باشید از مصرف میوه های نارس جلوگیری کنید چرا که می تواند به مسمومیت های شدید منجر شود. همچنین گونه های وحشی این گیاه مانند فانوس چینی دارای ساقه ها و برگ هایی حاوی مقادیر بالایی ترکیبات سمی بوده و می تواند به اختلالات مختلفی مانند مسمومیت، آلرژی و التهاب در بدن منجر شود.

گردآوری: حاتمی

نوشته های مشابه