زمان کاشت کلم بروکلی در ایران

راهنمای کاشت کلم بروکلی در ایران

کاشت کلم بروکلی

هر کشت و کاری زمان مناسب خود را می طلبد و برای دریافت بهترین نتیجه از کشاورزی در ایران باید دقیقا بدانیم که هر محصولی را چه زمانی بکاریم و چه زمانی به بازار ارائه کنیم. در این مقاله زمان کاشت کلم بروکلی در ایران را که ازکتاب بروکلی کار میلیونر مهندس فردین برداشت کرده ایم برای شما عزیزان بیان می کنیم.امیدواریم با مطالعه کامل کتاب بروکلی کار میلیونر به صدها نکته کاربردی در خصوص پرورش کلم بروکلی در ایران دست یابید.

چه زمانی از سال می توان بروکلی کاشت ؟

تمامی انواع خانواده کلم ، محصول فصل خنک می باشند یعنی در زمان باردهی باید دما زیر 25 درجه سانتی گراد باشد . بروکلی عاشق دمای 16 درجه سانتی گراد است . بالای 25 درجه حالش خراب می شود ( زود به گل می رود و به زردی می گراید ) و در زیر ده درجه سانتی گراد رشد بوته متوقف می شود . پس تعیین زمان کاشت کلم بروکلی در اینجاست که بسیار اهمیت پیدا می کند بوته های کوچک بروکلی تا دمای منفی بیست ( بستگی به رقم دارد! ) و بوته های بزرگ تا منفی ده درجه را تحمل می کنند اما تحمل کردن هیچگاه به معنای دمای مطلوب نیست . هنر ما در بروکلی کاری باید این باشد که بتوانیم دمای میانگین 16 درجه سانتی گراد را برای بروکلی فراهم کنیم .

پس می توانیم نتیجه بگیریم که بروکلی برای رشد اولیه ایرادی ندارد در گرما یا سرما باشد اما بهتر است در موقع برداشت دما بین 16 تا 20 درجه سانتی گراد باشد .

در مناطق جنوبی کشور ( فارس ، بوشهر ، هرمزگان ، کرمان ، خوزستان ) و اقلیم هایی مشابه این مناطق بهتر است در تابستان در اولین فرصتی که نشای ما تلف نشود و بر اثر گرما و بادهای سوزان از بین نرود اقدام به کاشت نمود . البته این مستلزم تولید نشاء با کیفیت و گلخانه ای است که حجم ریشه ها پر باشد . در ضمن باید نشاها صبح زود یا عصر هوا خنک کاشته شوند و بلافاصله آبیاری شوند تا از اتلاف نشاها جلوگیری شود .پس این می تواند بهترین زمان کاشت کلم بروکلی جهت مناطق جنوبی کشور باشد.

بنابر این در مناطق جنوبی کشور و کلا” مناطقی که آب و هوایی مشابه این مناطق اعلام شده می توان از 15 مرداد تا 15 آبان اقدام به کشت نمود .

برداشت کلم بروکلی

 برداشت کلم بروکلی در گرمای 40درجه بندرعباس توسط استاد علیرضا روز رخ

البته در مناطق جنوبی کشور می توان از 15 آبان تا 15 بهمن ماه هم اقدام به کشت کرد که حتما”     می بایستی بهترین رقم فوق مقاوم به گرما کاشته شود و نیاز به یادگیری اصولی دارد که در آماده سازی زمین ، نحوه آبیاری و نحوه بارگیری محصول بایستی لحاظ شود .

در مناطق سردسیر کشور باید بروکلی را طوری بکاریم که در موقع برداشت به سرما و یخبندان نخوریم . بروکلی می تواند برف را تحمل کند به شرط اینکه زود آب شود  اما اگر در زیر برف مدفون شود ساقه ها یخ می بندد و سر اصلی تیره می شود و بازار پسندی خود را از دست می دهد .

برداشت کلم بروکلی

کاشت کلم بروکلی در بابل توسط جوان خوش ذوق  علی مهدی پور  

خب پس در مناطق سردسیر کشور که به دو دسته سردسیر و فوق سردسیر تقسیم بندی می کنم می توان کلم بروکلی کاشت و این جزو کدام طبقه بندی زمان کاشت کلم بروکلی در ایران قرار می گیرد ؟

در اطراف شهرهای سردسیر معمولا” در اواخر خردادماه تا اواسط مردادماه می توان اقدام به کاشت بروکلی نمود و در مناطق فوق سردسیر مثل کوهپایه ها و ارتفاعاتی چون فیروز کوه و دماوند و یا هر نقطه ای از ایران می توان از اوایل اردیبهشت که یخبندان تمام شده است تا اوایل تیرماه اقدام به کاشت بروکلی نمود .  البته در مناطق سردسیر کشور می توان در فروردین ماه و حتی اواخر اسفندماه هم نسبت به کاشت بروکلی اقدام نمود که روش خاص خود را دارد.

در این مقاله تلاش کردیم زمان کاشت کلم بروکلی در ایران را برای انواع مناطق بیان کنیم .اما ذکر چندنکته هم خالی از لطف نیست:

نکته اول : زمانهایی که اعلام کردم زمان انتقال نشاء به زمین اصلی است و قطعا” می دانید که نشاء بروکلی 25 تا 30 روز طول می کشد تا آماده شود .

نکته دوم : تجربه به من نشان داده است که نشاهای کوچک بروکلی به سرمای سخت هم مقاوم هستند پس نگران کاشت آنها در اواخر دوره یخبندان نباشید اما قطعا” رشد آنها متوقف خواهد ماند تا به هوای مطلوب نزدیک شویم .

نکته سوم : به مقاله 7 راز بروکلی کاران میلیونر ایران در وب سایت  مراجعه کن !

نکته چهارم : اگر نفهمیدی کی باید بروکلی بکاری در  واتس آپ یا سایر شبکه های اجتماعی  به من پیام بده !

(09172020400)

نکته پنجم : پس فرمول کلی زمان کاشت بروکلی در ایران این می شود  که ( سه ماه بعد از انتقال نشا به زمین اصلی دمای هوا زیر 25 درجه سانتی گراد باشد !)

18