آموزش کاشت و پرورش

درخت لیچی

درخت لیچی

درخت لیچی بومی چین و درختی همیشه سبز، برگ پهن است که اکثرا در مناطق گرمسیری و مرطوب رشد می کند. اگرچه میوه های این درخت اهمیت تجاری دارد اما در برخی مناطق از لیچی به عنوان یک درخت سایه اندازه استفاده می کنند.

لیچی میوه ای کوچک، گودی و گوشتی با عطر و طعم معطر دارد. قسمت بیرونی میوه دارای پوستی سخت و قرمز- صورتی است که قابل خوردن نیست و گوشت داخل آن سفید و شیرین است. بذر قهوه ای داخل میوه سمی است و باید دور ریخته شود (یا کاشته شود). این میوه معمولا به صورت تازه یا یخ زده خورده می شود و می توان آن را به صورت سس، مربا، پوره درآورد.

مانند بسیاری از میوه های گرمسیری دیگر مانند آووکادو، لیچی برای کاشت در داخل منزل مناسب نیست. این گیاه بیشتر در فضای آزاد رشد می کند و در صورت نگهداری در داخل منزل، بعید به نظر می رسد که به ثمر بنشیند. اما در گلخانه ای که شرایط رشد مناسب باشد، امکان رشد لیچی وجود دارد. لیچی درختی با رشد کند است و حدود 5 سال طول می کشد تا میوه بدهد.

نحوه کاشت درخت لیچی

پس از سپری شدن سرمای زمستانه و یخبندان می توان لیچی را کاشت. درختان لیچی بهتر است حداقل 1 متر دورتر از خانه، دیگر سازه های اصلی یا درختان دیگر کاشته شوند. کاشت این گیاهان در نزدیکی درختان دیگر روی رشد و باروری آنها تاثیر منفی می گذارد.. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که احتمال جاری شدن رواناب وجود دارد، درختان را روی تلی از خاک بکارید تا به ریشه های لیچی آسیبی نرسد.

چگونه می توان درختان لیچی را در گلدان ها پرورش داد؟

لیچی را می توان به عنوان درختان کوچک در پاسیو و در شرایط گرمتر نگهداری کرد. در بهار هر سال گلدان  را تعویض کنید.. برای فرم دهی و كوچك نگه داشتن لیچی،  هر سال بخشی از تنه های اصلی را هرس کنید.

نیازهای درخت لیچی

نور

لیچی در آفتاب کامل رشد می کند ، اما توجه داشته باشید که گیاهان باید نسبت به نور خورشید سازگار شوند. درختان  جوانی که به آفتاب کامل عادت ندارند، نباید به صورت ناگهانی در معرض نور شدید قرار بگیرند. اما پس از سازگاری، قطعا عملکرد بهتری خواهند داشت. سعی کنید درخت لیچی را هرگز در سایه نکارید زیرا این درخت برای رشد و میوه دهی به آفتاب کامل احتیاج دارد.

خاک

لیچی خاک قلیایی را دوست ندارد، بنابراین در مواردی استفاده از پوست درخت کاج برای اصلاح خاک باغچه لازم است. اگر می خواهید آن را به عنوان گیاه گلدانی پرورش دهید، از خاکی با pH اسیدی استفاده کنید.

آبیاری

درخت لیچی نیاز به آب کافی و دوره آبیاری منظم دارد. به دلیل اینکه لیچی دوره استراحت زمستانی طبیعی ندارد، بنابرین نیاز به آبیاری مداوم دارد.

دما و رطوبت

لیچی به طور شگفت انگیزی سرمای هوا را تحمل می کند و نسبت به یخ زدگی اندک نیز مقاوم است، اما در واقع درجه حرارت گرم را ترجیح می دهد. برای شکوفا شدن درخت، باید در زمستان حداقل 100 ساعت در معرض دمای سرد (0 تا 7 درجه سانتی گراد) قرار گیرد. در اوایل بهار گل ها ظاهر می شود و در اوایل تابستان میوه می دهد. درخت لیچی عاشق رطوبت بالاست.

کود

در تمام طول فصل رشد، درختان لیچی را با کود مایع از نظر تغذیه ای تقویت کنید. در زمستان یکبار در ماه به درختان کود دهید.

ارقام مختلف لیچی

از ارقام مختلف لیچی در مناطق مختلف جهان کاشته می شود. محبوب ترین ارقام در ایالات متحده عبارت اند از:

Litchi chinensis Mauritius: دارای میوه های گوشتی که دارای فقط یک دانه بزرگ است. اگر هدف اصلی شما تولید میوه باشد، این رقم انتخاب خوبی است.

L. chinensis Brewster: این رقم رشد قائم داشته و برای برای کاشت در مناطق مرطوب مناسب است. این رقم نیز میوه های با کیفیتی دارد.

L. chinensis Emperor: یکی از بهترین ارقام برای کاشت در گلدان است. نسبت به ارقام دیگر به آب کمتری نیاز دارد.

برداشت لیچی

میوه دهی درختان لیچی حداقل 5 سال طول می کشد. اگر می خواهید این درخت میوه بدهد باید حداقل 100 ساعت در زمستان در معرض دمای سرد قرار بگیرید و گلهای ماده باید گرده افشانی شوند. در باغ، گرده افشانی توسط حشرات انجام می شود، اما برای درختان داخل خانه، با استفاده از قلموهای ظریفی به گرده افشانی کمک کنید.

میوه های لیچی به صورت دسته ای رشد می کنند. اجازه دهید تا میوه ها صورتی- قرمز شوند. می توانید یک میوه از دسته را بچینید تا از شیرین بودن و رسیدن میوه ها اطمینان حاصل کنید. برای برداشت، دسته میوه ای که نزدیک شاخه را برش دهید.

آفات و  بیماری های شایع درخت لیچی

مراقب شپشک ها، شته ها و کنه ها باشید. علائم آلودگی شامل برگریز گیاهان، توده های باقیمانده سفید پودری یا حشرات قابل مشاهده روی گیاه است. پایتروئیدها برای کنترل شته ها و آفات مکنده مناسب است. در اسرع وقت آلودگی ها را درمان کنید تا از گسترش آنها به بقیه گیاهان خود جلوگیری کنید.

4 دیدگاه در “درخت لیچی

 1. عاطفه گفت:

  سلام لطفا بذر لیچی، لونگان، رامبوتان و منگوستین رو هم بیارید

  1. سلام وقت بخیر چشم

   1. عاطفه گفت:

    ممنون. راهی هست ک ب محض موجود شدن این بذرها خبردار بشیم؟

نظرات بسته شده است.