درخت بادام با نام علمی prunus Amygdalus  از خانواده گل سرخیان می باشد. زادگاه بادام آسیای صغیر و ایران است و ارزش غذایی آن از گردو بالاتر بوده و درختی مقاوم است که نیاز به سم و کود ندارد.

بزرگترین قطب بادام دنیا، آمریکا- کالیفرنیا است که ۸۵ درصد بادام دنیا را تولید می کند. دومین قطب تولید کنده آن اسپانیا است و بیشترین کار اصلاحی روی این درخت در کشور فرانسه انجام شده است.

بادام نیاز سرمایی کمی دارد و یکی از زود گل ترین درختان میوه می باشد. اولین درخت میوه ای است که بیدار می شود و به همین خاطر یکی از تلاش هایی که در اصلاح درخت بادام صورت می گیرد، واریته ای مقاوم به سرما می باشد.

بادام تلخ با نام علمی prunus Amygdalus dulcis  نسبت به حمله جوندگان مقاوم بوده و اگر در مکانی که قصد کاشت درخت بادام را داریم جوندگانی مانند موش کور و … وجود داشتند می توانیم از پایه های بادام تلخ استفاده نماییم و بادام شیرین را روی آن پیوند بزنیم.

بادام دارای گل های دو جنسی و کامل می باشد و در گروه درختان هسته دار قرار می گیرد.

اقلیم مناسب :

مناطق معتدل با زمستان سرد و بهار و تابستان خشک برای کشت این درخت مناسب است.

بیماری های مهم در بادام:

شانکر(Fusicoccum): یک بیماری باکتریایی بوده که در آن از پوست درخن صمغ بیرون می زند.

مونیلیوز(Moniliose): بر روی گل با عاملیت قارچ ایجاد می شود.

تاولوور: روی میوه و شاخه ها لکه لکه و آبله ایجاد شده و میوه ها میریزد. عامل این بیماری نیز قارچ می باشد.

فیتوفترا: بیماری پوسیدگی طوقه می باشد که اغلی در خاک های رسی و خاک هایی با زهکش نامناسب ایجاد می شود و از این ناحیه صمغ درخت خارج می شود.

برای پیشگیری از این بیماری می توان از سم Alliet استفاده نمود یا سیستم آبیاری را تصحیح نمود تا آب با طوقه تماس پیدا نکند.

بیماری پوسیدگی ریشه: این بیماری در اثر قارچی به نام Armillaria  ایجاد می شود که میزبان این قارچ بلو می باشد. در جایی که قبلا درخت بلوط بوده بادام نباید کاشته شود.

آفات مهم  بادام:

از آفات درخت بادام می توان به کنه، شته، نماتد، کاپنودیس، مینوز، زنبور مغز خوار بادام اشاره نمود.

خاک مناسب:

بادام را باید در خاکی عمیق، سبک، غنی و شنی و سنگریزه ای کشت نمود. خاک هایی با زهکش کم برای این درخت مناسب نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت کد پیگیری

کاربر محترم:

شما میتوانید با وارد نمودن شماره سفارش در کادر مربوطه کد پیگیری پستی سفارشتان را دریافت نمایید.

سپس کد دریافت شده را در سایت اداره پست وارد نموده و از وضعیت مرسوله باخبر شوید.

آدرس پیگیری مرسوله: http://post.fardinkesht.com

لازم به یادآوریست، پس از تحویل بسته شما به اداره پست، مسئولیت پیگیری مرسوله تا زمان رسیدن به ادرستان، با شماست و از عهده مجموعه فردین کشت خارج می باشد.

چنانچه نهال و نشاء خریداری نموده اید، این بخش برای شما کاربرد نخواهد داشت. زیرا از طریق باربری و تیباکس ارسال میگردند که قابلیت پیگیری الکترونیکی ندارند.

  • ثبت نام
رمزتان را گم کرده اید؟ لطفا ایمیل یا نام کاربری را وارد نمایید، پس از آن ایمیلی حاوی لینک مخصوص تغییر رمز دریافت خواهید نمود.
از اطلاعات شما در این سایت محافظت میگردد.