مقالات تخصصی

خاک لومی چگونه خاکی است؟

خاک لومی

خاک یکی از اساسی ترین بسترهای کشت گیاهان است که مواد مغذی گیاه را فراهم می کند و باعث استقرار گیاه در محل خود می شود. اغلب برای پرورش اکثر گیاهان خاک لومی انتخاب بسیار مناسبی است؛ زیرا آب را تا حدودی در خود نگه می دارد اما به راحتی نیز تخلیه می شود.

خاک لومی

در واقع شما برای پرورش گیاهان به خاک عالی احتیاج دارید تا برداشت موفقیت آمیزی داشته باشید و خاک لومی همان خاک جادویی است که در بسیاری از کتاب های باغبانی به آن اشاره می شود. اما به چه خاکی لومی گفته می شود؟

خاک لومی تقریبا از مقدار مساوی از ماسه و سیلت با کمی رس کمتر تشکیل شده است. نسبت خوب هر کدام 40 درصد ماسه و سیلت و 20 درصد خاک رس است.

به طور کلی، خاک لومی ترکیب خاک ایده آل را برای اکثر گیاهان در خود دارد (اگرچه برخی از گیاهان به خاک شنی یا صخره ای نیاز دارند و برخی حتی به خاک رس نیاز دارند).

لوم مواد مغذی را در خود نگه می دارد و دارای بافتی است که آب را به اندازه کافی در خود نگه می دارد تا ریشه های گیاه به آن دسترسی داشته باشند، اما در عین حال به خوبی تخلیه می شود، به این معنی که آب در نهایت از فضای زهکشی از حاک خارج می شود تا ریشه های گیاه در آب نمانده و پوسیده نشوند. بدون وجود خاک با کیفیت، گیاهان برای زنده ماندن تلاش زیادی می کنند و معمولا به تغذیه و آبیاری اضافی نیاز دارند.

در حالی که ممکن است خاک لومی به طور طبیعی در خاک باغ وجود داشته باشد اما به احتمال زیاد خاک بومی برای تقویت شدن نیاز به برخی مواد نیز دارد. بهبود خاک باغ کار ساده و سریعی نیست، اما نتایج و برداشت موفقیت آمیز محصول ارزش انجام این کار را دارد.

در سایت فردین کشت مقالات متعددی در مورد خاک وجود دارد که شما عزیزان می توانید با یک کلیک لیست مقالات را مشاهده و مطالعه کنید.

اجزای خاک لومی چگونه با هم کار می کنند؟

 

اجزای خاک لومی

 

در بین سه جزء لوم – ماسه، سیلت و خاک رس،  بزرگترین ذرات ماسه ها هستند. ماسه رطوبت را حفظ نمی کند، اما هوادهی و زهکشی خوبی را ایجاد می کند.

در مقابل، ذرات رس بسیار کوچکتر هستند و به راحتی فشرده می شوند. این باعث می شود خاک رس به عنوان یک ماده عالی برای ساخت آجر ساخته شود اما برای عبور آب، هوا و ریشه های گیاه چندان عالی نیست. با این حال، مواد مغذی خاک رس نسبت به سایر اجزای خاک بیشتر است.

سیلت ذره ای با اندازه متوسط ​​است که رطوبت بیشتری نسبت به ماسه دارد اما مواد مغذی کمتری نسبت به خاک رس دارد. سیلت به خاک رس و ماسه کمک می کند تا راحت تر با هم مخلوط شوند.

لوم علاوه بر تأمین مواد مغذی و آب، بافتی شل و ترد دارد. از این به عنوان بافت شکننده یاد می شود. خاک سست فضایی را برای وجود اکسیژن در خاک فراهم می کند که برای رشد ریشه نیز ضروری است. طبیعت شکننده لوم باعث می شود که ریشه ها به راحتی مواد مغذی و آب را جذب کنند.

چگونه برای باغ خود خاک لومی بسازیم؟

اگرچه لوم ترکیبی از ماسه، سیلت و خاک رس است، اما افزودن ماسه به خاک رس (یا برعکس) لوم ایجاد نمی کند. انجام این کار منجر به تولید موادی شبیه بتن می شود.

ایجاد خاک سست، لومی و حاصلخیز یک امر تک کاره نیست. تبدیل خاک موجود به لومی یک فرآیند مداوم است که شامل ترکیب مواد آلی در خاک و به صورت سالانه است. تجزیه مواد آلی زهکشی خوبی را که گیاهان به آن نیاز دارند  ایجاد می کند. مواد آلی موجودات مفیدی را که خاک را سالم و زنده نگه می دارند، جذب می کند. برگ های خرد شده، کاه و کمپوست به خوبی تجزیه می شوند و خاک غنی و لومی ایجاد می کنند.

متأسفانه، مواد آلی به سرعت تجزیه می شوند. به همین دلیل است که شما باید خاک را در هر فصل ترجیحاً در پاییز اصلاح کنید. میزان افزودن مواد آلی به میزان عدم تعادل خاک بستگی دارد.

برای خاک بسیار شنی یا خاک رسی، ممکن است نیاز به افزودن مقدار زیادی مواد آلی و چندین بار در فصل داشته باشد. به جای دور ریختن برگ های ریخته شده در پاییز، آنها را خرد کرده و به خاک باغ خود اضافه کنید تا خاک تجزیه شده و غنی شود.

خاک مناسب برای کشت، 4 آزمایش ساده خاک، نفوذ آب به خاک و دمای خاک و اهمیت آن در کاشت را در سایت فردین کشت مطالعه کنید.

خرید خاک

خرید خاک لومی به صورت عمده می تواند راهی سریع و آسان برای تامین خاک باغ یا حیاط شما باشد. اما این خرید می تواند گران هم باشد. علاوه بر این، هیچ استاندارد یا گواهینامه ای برای کیفیت خاک وجود ندارد.

به طور کلی، خاک محل های حفاری شده خاک باغ ایده آل را تامین نمی کند. از آن نوع خاک برای پر کردن  سایر پروژه های حیاط استفاده کنید، اما نه برای رشد گیاهان.

اگر قصد خرید خاک، کمپوست، مالچ یا سایر مواد باغی عمده را دارید، در مورد شرکتی که از آن خرید می کنید و کیفیت خاک مطمئن شوید.