الماس 0 الماس
الماس 0 الماس
Generic selectors
کاملا مشابه کلمه
جستجو در عناوین
جستجو در محتوا
Post Type Selectors
مقالات
محصولات

ادم چیست؟

ادم

ادم، یک اختلال فیزیولوژیکی رایج است که به صورت برجستگی، تاول یا رشد کریستال مانند در سطح زیرین برگ‌های پایین یا مسن‌تر در بسیاری از انواع گیاهان گلخانه‌ای و عمدتا در بهار ظاهر می‌شود. ادم بیماری مانند باکتری یا ویروس نیست و از گیاهی به گیاه دیگر قابل انتقال نیست

ادم چیست؟

ادم (Edema) یک اختلال رایج گیاهی است که در آن بافت گیاه نمی تواند به درستی آب را حفظ کند. معمولا ناشی از عوامل محیطی است. ادم یک مسئله باکتریایی یا قارچی نیست؛ بنابراین از گیاهی به گیاه دیگر سرایت نمی کند.

با این حال، ادم می تواند برای واریته های خاص مشکل سازتر باشد. تقریباً در گیاه پهن برگ شایع تر است. در گیاهانی مانند فلفل، گوجه فرنگی، پیچک، سرخس، کاکتوس، کلم بروکلی و بسیاری دیگر از گیاهان مشاهده می شود.

شما عزیزان می توانید بذر انواع بذر صیفی جات و بذر انواع گیاهان کمیاب و نهال و نشا را از سایت فردین کشت تهیه کنید.

چه چیزی باعث ادم در گیاهان می شود؟

علت اصلی ادم این است که آب سریعتر و بیشتر از آن که گیاه بتواند از آب استفاده کند یا دفع کند توسط گیاه جذب می شود. عوامل محیطی که باعث ادم می شود شامل: گردش هوای ضعیف، برنامه آبیاری غیرعادی، کوددهی نامنظم یا تراکم بیش از حد گیاهان باشد.

علل اصلی ادم عبارتند از:

ادم و سلول های گیاهی

شرایط بسیار مرطوب در خاک یا محیط رشد و یا در اتمسفر که به سلول های گیاهی محتوای آب غیرمعمول بالایی می دهد.

هنگامی که شاخ و برگ با حذف برگ ها یا شاخه ها کاهش می یابد.

گاهی اوقات ادم می تواند به عنوان واکنش به برخی از آفت کش های شیمیایی مانند حشره کش یا قارچ کش ایجاد شود.

علائم

علائم ادم در گیاهان ممکن است شامل برجستگی ها یا تاول های زرد رنگ روی برگ ها، برجستگی های متبلور سفید رنگ در زیر برگ های گیاه و در نهایت لکه های خشک مایل به قهوه ای که در آن سلول ها متلاشی شده اند. بسیاری از گیاهان نیز در نتیجه ادم، برگ های پیچ خورده خواهند بود.

علائم ادم

برخی از گیاهان نیز ممکن است این علائم را روی ساقه گیاه و حتی میوه ها نشان دهند. گیاهانی که به شدت آسیب دیده اند ممکن است در نهایت میوه های ناقص داشته باشند یا رشدشان متوقف شود.

درمان و کنترل

خوشبختانه، ادم یک نگرانی عمده نیست، اگرچه نیاز به توجه برای جلوگیری از مشکلات طولانی مدت را دارد. در صورت عدم درمان، می تواند باعث پیچش برگ ها و تولید میوه های نامناسب شود. تصور می شود که ادم گیاه به دلیل شرایط محیطی ایجاد می شود. فراتر از تغییر محیط گیاه خود، می‌توانید گونه‌های گیاهی متفاوتی را پرورش دهید که کمتر مستعد ادم هستند.

آبیاری بیش از حد و رطوبت زیاد باعث این مشکل می شود، بنابراین حرکت بیشتر هوای گرم را در اطراف گیاهان فراهم کنید و اجازه دهید خاک پای گیاه بین دو آبیاری خشک شود. افزایش فاصله بین گیاهان باعث کاهش رطوبت در برگ ها می شود.

قرار گرفتن گیاهان در کنار هم در فضای رشد یا گلخانه تنگ می تواند باعث ایجاد استرس در گیاهان شود. مطمئن شوید که نوعی سیستم هوای ورودی و خروجی برای تازه نگه داشتن هوا در نظر گرفته اید. در صورت امکان وقتی دمای بیرون به اندازه کافی بالاست، پنجره را باز نگه دارید.

تمام تلاش خود را بکنید تا گیاهان جداگانه را جدا کرده و در صورت امکان آنها را در فضای باز قرار دهید. اگر گیاه خود را در داخل خانه پرور می دهید، حداقل یک فن کوچک فعال داشته باشید تا هوا در حال حرکت باشد و  به تنظیم رطوبت کمک کند و احتمالاً به گیاهان کمک می کند آب را به درستی دفع کنند.

سعی کنید دقیقا مقدار آبی که گیاهان شما نیاز دارند را مشخص کنید و یک برنامه آبیاری منظمی داشته باشید. هرگز بیش از حد آب نکنید! نیاز آبی از یک نوع گیاه به نوع دیگر متفاوت است.

زمانی که خاک خنک است آب سریعتر جذب می شود، پس حتما در زمان مناسبی از روز آبیاری کنید. سعی کنید زمانی که گیاهانتان گرم هستند آبیاری کنید، یعنی زمانی که آفتاب خیلی شدید نیست.

گیاهانی که به صورت جزئی آسیب دیده اند اغلب بهبود می یابند و در نهایت رشد جدید، علائم ادم را در اواخر بهار و اوایل تابستان از بین می برند. برخی از گیاهان به شدت تحت تأثیر قرار می گیرند، تعداد قابل توجهی از برگ ها می ریزند و برگ های باقی مانده به شدت تغییر شکل می یابند.

علائمی که ممکن است با ادم اشتباه گرفته شود!

در حالی که ادم را می توان با تغییر عوامل محیطی درمان کرد، سایر مسائل ممکن است شبیه به ادم به نظر برسند. در اینجا چند مورد وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

گرده

شاید بعید به نظر برسد که گرده را با ادم اشتباه بگیرند، اما برخی از باغبانان ممکن است کمی بیش از حد نگران باشند. گرده یک ماده طبیعی و غبار مانند است که از گل های گیاه شما می ریزد. بخش مهمی از تولید میوه و بذر است و کاری جز کمک به گیاه شما ندارد.

گرده ها از نظر ظاهری  شبیه گرد و غبارند و معمولاً می توان آن را به راحتی با دست جمع کرد. اگر برگ های شما گرد و غبار دارند که به راحتی جدا می شود، به احتمال زیاد گرده است. جای نگرانی نیست!

حشرات فلس دار

حشرات فلس معمولاً حشرات کوچک، سفید و بی حرکتی هستند که به راحتی از گیاهی به گیاه دیگر پخش می شوند. از بین بردن کامل این آفات تقریبا غیرممکن است، اما ممکن است با محلول روغن چریش یا یک آفت کش قابل کنترل هستند.

اگر منطقه آسیب دیده گیاه شما موضعی باشد، معمولاً می توانید متوجه شوید که آیا حشرات فلس دار دارید یا خیر. بسیاری از آنها به وضوح شبیه حشرات به نظر می رسند، در حالی که ادم گیاهی بیشتر ظاهر کریستالی دارد. انواع مختلفی از فلس وجود دارد، بنابراین برای درک بهترین راه برای مقابله با این آفات تحقیق کنید.

سفیدک پودری

یک بیماری قارچی رایج، سفیدک پودری است که بسیاری از گونه های مختلف گیاهی را تحت تاثیر قرار می دهد. سفیدک پودری به صورت ماده ای سفید رنگ و پودری شبیه پودر قند ظاهر می شود. بیشتر در بالای برگ ها رخ می دهد، در حالی که ادم معمولا علائم را در قسمت پایین برگ نشان می دهد.

این بیماری قارچی به راحتی از گیاهی به گیاه دیگر سرایت می کند، پس حتما به محض یافتن علائم، فورا نسبت به کنترل ن اقدام کنید.

0
فردین کشت