عمومی

اعداد روی کودهای NPK بیانگر چیست؟

کودهای NPK

هنگام انتخاب کود برای باغ خود، ابتدا مطمئن شوید که گیاهان شما تغذیه مورد نیاز خود را از آن کود دریافت می کنند یا به کودهای دیگری هم نیاز دارند؟ کودهای زیادی برای انتخاب وجود دارد. قوانین خاصی وجود دارد که همه سازندگان کود باید هنگام برچسب گذاری محصولات خود از آنها پیروی کنند و درک این قوانین می تواند مقایسه کودها را بسیار آسان تر کند. در این مطلب به بررسی مهمترین کود مصرفی در باغات یعنی کودهای NPK می پردازیم.

کودهای NPK

اکثر کودهای تجاری با یک عدد سه قسمتی در قسمت جلوی بسته بندی مشخص شده اند. این سه عدد با خط تیره از هم جدا می شوند و ممکن است گاهی اوقات شبیه “5-10-5” باشند. این اندازه گیری به درصد وزنی از سه ماده مغذی اصلی در محصول کود یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم اشاره دارد. اینها با توجه به نمادهای عنصری آنها از نمودار تناوبی اغلب به اختصار N-P-K نامیده می شوند.

به عنوان مثال، اگر یک کود کیسه ای با برچسب 5-10-5 خریداری کنید، حاوی 5 درصد نیتروژن، 10 درصد فسفر و 5 درصد پتاسیم وزنی است. 80 درصد باقیمانده وزن کیسه از سایر مواد مغذی یا پرکننده های جزئی تشکیل شده است.

مواد تشکیل دهنده اصلی در کودهای NPK

 

مواد تشکیل دهنده اصلی

نیتروژن: اولین عدد

عدد اول درصد نیتروژن محصول را نشان می دهد. نیتروژن از جمله مزایای دیگر، رشد شاخ و برگ را افزایش می دهد. یک کود 5-10-5 حاوی 5 درصد نیتروژن وزنی است. بنابراین برای هر 100 گرم کود استفاده شده در واقع فقط 5 گرم نیتروژن وجود دارد.. کودهای حاوی نیتروژن بالا اغلب برای چمن یا سایر گیاهانی که رشد شاخ و برگ سبز مهمتر از گلدهی است استفاده می شود.

کود نیتروژن برای درختان میوه را با یک کلیک در مقالات فردین کشت مطالعه کنید.

فسفر: عدد دوم

عدد میانی در کودهای NPK به درصد فسفر در محصول کود اشاره دارد. فسفر در بسیاری از فرآیندهای اساسی گیاه، مانند ریشه زایی و غنچه شدن دار شدن و افزایش جوانه های گل نقش دارد. یک کود 5-10-5 حاوی 10 درصد فسفر وزنی در محصول است. پس یک کیسه 100 گرمی حاوی 10 گرم فسفر است.

پتاسیم: عدد سوم

عدد نهایی در فهرست مواد اصلی در یک کود NPK، درصد پتاسیم موجود در محصول را نشان می دهد. پتاسیم به سلامت و قدرت کلی گیاهان کمک می کند. یک کود 5-10-5 حاوی 5 درصد پتاسیم وزنی است. در یک کیسه 100 گرمی، 5 گرم پتاسیم وجود دارد.

کودهای متعادل یا کامل

 

کودهای متعادل یا کامل

کودهای کامل یا کودهای متعادل به دلیل دارا بودن مقادیر نیتروژن، فسفر و پتاسیم به اصطلاح نامیده می شوند. کودی که به عنوان “10-10-10” فهرست شده است به دلیل نسبت مساوی یک کود متعادل در نظر گرفته می شود، در حالی که کودی که به عنوان “10-0-10” فهرست شده است کامل در نظر گرفته نمی شود، بلکه به عنوان یک “کود ناقص” نامیده می شود.

یک کود ناقص لزوما از کود کامل کم اهمیت تر نیست. شناسایی کود مناسب برای نیاز گیاه شما به شرایط مختلفی بستگی دارد. اگر خاک شما از قبل دارای یکی از سه ماده مغذی موجود در کودهای NPK بیش از حد است، در واقع ممکن است با افزودن مقدار بیشتری از آن به خاک، به برخی از گیاهان خود آسیب برسانید. در این مورد، یک کود ناقص ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد. این نیز دلیل دیگری است که چرا آزمایش خاک شما بسیار مهم است. در غیر این صورت، هرگاه چیزی به خاک خود اضافه کنید.

روش دیگر برای مقایسه کودهای کامل مختلف از نظر نسبت به جای وزن است. کودی با برچسب 5-10-5 دارای نسبت 1-2-1 است. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که به دنبال کود برای رفع نیاز خاصی هستید. نسبت 1-2-1 اغلب برای سبزیجات توصیه می شود که به مقدار زیادی فسفر برای تشکیل میوه نیاز دارند. یک کود 1-2-1 را می توان با برچسب 5-10-5، 10-20-10 یا هر عددی با نسبت های مشابه برچسب گذاری کرد.

کودهای آهسته رهش چگونه کودی هستند؟

سایر مواد تشکیل دهنده کودهای NPK

 علاوه بر مواد مغذی اصلی که معمولاً در برچسب جلویی ذکر می‌شوند، بیشتر کودها شامل مواد اضافی نیز هستند که در یک برچسب کناری یا پشتی ذکر شده‌اند. این بخش ممکن است شامل سایر مواد مغذی مانند کلسیم، منیزیم، آهن، ریز مغذی‌ها و حتی درصد مواد آلی باشد. اگرچه مواد معدنی و ریز مغذی‌ها نسبت به مواد مغذی اصلی اهمیت کمتری دارند، اما یک محصول کود خوب شامل مقادیر کمی از مواد دیگر نیز خواهد بود.

کودهای آلی

محصولاتی که به عنوان کودهای آلی برچسب گذاری شده اند باید مشخص کنند که کدام یک از مواد مغذی ارگانیک هستند و آنها باید به عنوان مصنوعی و/یا طبیعی با درصد مشخص شوند.

به بیان دقیق، یک ماده “آلی” هر چیزی است که حاوی اتم های کربن باشد. با این حال، در استفاده عمومی، ما انتظار داریم که کودهای آلی، مانند مواد غذایی ارگانیک، با فرآیندهای طبیعی تولید می شوند و حاوی هیچ چیز مصنوعی نباشند. این امر در مورد اکثر محصولات تجاری صدق می کند.

کود مخصوص بلوبری بسته 50 گرمی در سایت فردین کشت موجود می باشد که شما عزیزان می توانید با یک کلیک این محصول را خریداری کنید.

نکاتی در مورد استفاده از کودهای NPK

انجام آزمایش خاک قبل از شروع کوددهی به شما می گوید که واقعاً به چه چیزی نیاز دارید. اگر pH خاک شما خیلی بالا یا خیلی کم باشد، گیاهان شما نمی توانند به برخی از مواد مغذی دسترسی داشته باشند، حتی اگر این عناصر در خاک وجود داشته باشند.

هیچ کود یکسانی وجود ندارد. انتخاب کود به نوع گیاه و خاکی که در آن کشت می شود بستگی دارد.

از کود دهی بیش از حد گیاهان به خصوص چمنزار خودداری کنید. مواد مغذی که توسط گیاهان جذب نمی شوند ممکن است به سیستم های فاضلاب و رودخانه ها سرازیر شوند و منجر به مشکلات جدی آلودگی شوند.

کودهای ارگانیک ساخته شده از مواد طبیعی اغلب دارای غلظت کمتری از سه ماده مغذی اصلی هستند، بنابراین شما باید از مقادیر بیشتری استفاده کنید. با این حال، آنها حاوی بسیاری از مواد مغذی دیگر هستند که هم گیاه و هم خاک را تغذیه می کنند. اگر از کودهای NPK استفاده می‌کنید، برای حفظ سلامت خاک باید مقداری از مواد آلی مانند کمپوست یا کود را به آن اضافه کنید.

هنگام استفاده از هر محصول، همیشه دستورالعمل های برچسب را مطالعه کنید.

در بخش مقالات آموزشی فردین کشت مقالات و مطالب متعددی درباره کوددهی گیاهان وجود دارد که شما عزیزان می توانید با یک کلیک مقالات این بخش را مشاهده و مطالعه نمایید.