پاپایا گیاه گرمسیری- نیمه گرمسیری همیشه سبز چند ساله که  بسته به واریته یک الی ۱۰ متر ارتفاع رشد می کند. ارقام تجاری پاپایا دوجنسی می باشند. این گیاه همیشه سبز ۱۵ الی ۲۰ سال میتواند رشد کند اما عمر اقتصادی آن ۳ سال می باشد. میوه پاپایا فرازگرا می باشد یعنی میتوان در مرحله بلوغ کامل برداشت و در انبار نگهداری و یا به نقاط دور دست صادر کرد. این گیاه از طریق بذر تکثیر می شود. در این مقاله روش کشت بذر پاپایا را به طور کامل میتوانید مطالعه کنید.

بذر پاپایا  سیاه رنگ است و اطراف بذر ماده شفاف رنگی پوشیده شده است و اگر قصد بذرگیری از میوه و کاشت آن را دارید باید این ماده را حذف کنید.
کشت بذر پاپایا
میتوانید از فروشگاه فردین کشت بذر پاپایا پاکوتاه تهیه و اقدام به کشت گلدانی و یا فضای باز کنید. ابتدا خاک مناسب برای کشت آماده کنید. خاک غنی شامل خاک باغچه و کمپوست ترکیب کنید. خاک باید دارای زهکش مناسبی باشد. همچنین در خاک لومی, ماسه و سنگدار نیز پاپایا میتواند رشد کند. اسیدیته مناسب برای بستر کشت بذر پاپایا ۵/۴ تا ۸ می باشد از بسترهای اماده که اسیدیته با این مشخصات دارند میتوانید استفاده کنید. برای افزایش درصد جوانه زنی حتما از بستر استریل شده استفاده کنید.

میتوانید اقدام به کشت بذر پاپایا را به طور مستقیم در گلدان و یا درباغ کنید. برای کشت پاپایا بذر را در عمق حدود ۱٫۵ سانتی متر و فاصله ۵ سانتی متر بکارید.

پس از کشت بذر پاپایا به طور منظم آبیاری کنید. آبیاری باید طوری باشد که نه روی بستر یا داخل بستر به طور اضافی باقی بماند. خاک را نم نگه دارید ولی نه کاملا خیس.

۲ الی ۵ هفته پس از کشت بذر پاپایا برخی از بذرها جوانه می زنند (جوانه زنی منظم نیست). پس ۲ هفته گیاهان را در زمین اصلی با فاصله ۹۰ سانتی متر از هم بکارید.

بذرهای اصلاح شده جدید دو جنسی می باشند و نیاز به ارقام نر نمی باشد. یعنی هم گل نر و هم ماده روی یک بوته تولید و گلهای ماده خود را بارور میکنند.

هر ۱۴ روز یکبار اقدام به کوددهی کامل بوته ها کنید. (تا زمانی که گیاه به ارتفاع ۳۰ سانتی متر برسد).

اگر در خاک لومی اقدام به کشت بذر پاپایا کرده اید هر سه الی ۴ روز یکبار اقدام به آبیاری کنید. در خاک ماسه ای هر دو الی سه روز یکبار آبیاری شود. ریشه پاپایا تحمل آب فراوان ندارد و در کم آبی هم میوه با اندازه خوب تولید نمی کند. در فصول خنک نیز یک روز فاصله آبیاری را بیشتر کنید.

در صورت مشاهده خال سیاه روی برگ ها و گسترش خال ها از قارچ کش استفاده کنید.

۱۵۰ روز پس از گلدهی میوه ها آماده برداشت هستند.

محصولات پیشنهادی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فروش ویژه هفته وحدت
مهلت استفاده تا 00:00 بامداد 6 آذر