آموزش کاشت و پرورش

چگونه در منزل گوجه فرنگی بکاریم ؟

کاشت گوجه

کاشت گوجه فرنگی در منزل بدون شک می تواند یکی از تجربیات جذاب برای افراد باشد. در این مقاله سعی بر این است که به زبان ساده به شما آموزش دهیم چطور گوجه فرنگی های دوست داشتنی و خوشمزه در منزل خودتون تولید کنین.هیچ چیز قشنگ تر از داشتن یک گلدان گوجه فرنگی در منزل نیست هر زمان که بخواهید می توانید از گوجه های سالمی که خود کاشته اید استفاده کنید. بهار فصل کاشتن گوجه فرنگی است.کاشت گوجه‌فرنگی در خانه برای کسانی که در آپارتمان زندگی می‌کنند و دسترسی به باغچه و فضای باز ندارند نیز بسیار خوب می‌باشد.

انتخاب بذر گوجه فرنگی:

گوجه فرنگی در دو نوع رشد محدود و نامحدود می باشد که رشد نامحدود حالت بالا رونده داشته و می توان آن را با استفاده از نخ پیچی در جهت مناسب هدایت کرد. این نوع گوجه فرنگی نیاز به فضا و تربیت اصولی و هرس دارد و گرنه فضای زیادی را اشغال خواهد کرد. بوته این گیاهان سنگین می شود.

البته می توان زمانی که به ارتفاع دلخواه شما رسید جوانه انتهایی یا همون سر بوته رو قطع کنید که بوته رشد طولی نداشته باشد و در این زمان شروع به رشد و تولید بیشتر شاخه های فرعی می کند که در ادامه به نحوه پرورش آن خواهیم پرداخت.

اگر شما به دنبال انواعی از گوجه فرنگی هستید که میوه‌های زیادی تولید می‌کنند و به سرعت رسیده می‌شوند، بهتر است گوجه ‌فرنگی‌های گیلاسی بکارید.

گوجه فرنگی‌های با رشد محدود که بوته جمع و جوری دارند طی 4 تا 6 هفته به باردهی می‌رسند.

به دو طریق می توانید گوجه فرنگی پرورش دهید؛ اولی کاشت نشاء و دومی کاشت بذر است. که در هر دو صورت اولین اقدام تهیه بذر مناسب است و دوم محلی است که آفتاب و دمای مناسبی داشته باشد. گوجه فرنگی برای این که عطر و طعم خوبی داشته باشد نیاز به نور کافی و دمای مناسب دارد.

بذر گوجه فرنگی پا کوتاه گلدانی نیز در سایت موجود است که می تواند یک انتخاب بسیار مناسب برای کاشت در منزل باشد.

جهت مشاهده همه ارقام بذرهای گوجه فرنگی بر ر روی این لینک کلیک کنید.

نشاء چیست؟

نشاء در واقع جوانه بذر کاشته شده می باشد که پس از بزرگتر شدن آن را به مکان کشت که می تواند گلدان یا گلخانه باشد منتقل می کنند. تهیه نشا می تواند در سینی مخصوص نشا یا گلدان های کوچک تکثیری انجام شود. از گلدان بزرگ برای تهیه نشا با این تصور که گیاه را در هر زمان که خواستیم می توانیم انتقال دهیم استفاده نکنید. چون برای انتقال نشا حتما باید ریشه داخل فضای گلدان را پر کرده باشد و بافت خاک آن را حفظ کند و گرنه انتقال نشای شما کار سخت تری می شود و احتمال گرفتن نشا کمتر می شود. اما در  صورت نبود امکانات می توان نشا ها را در یک گلدان نیز تهیه نمود و از این تجربه زیبا خود را محروم ننمود.

حفره‌های سینی نشا باید دارای سوراخ زهکشی باشند. یک سوراخ در هر حفره ایجاد کنید. بذرهای گوجه‌فرنگی را به عمق 6 میلی‌متر بکارید. سوراخ‌های کاشت را با خاک مرطوب پر کنید.

کاشت گوجه

خاک مناسب:

برای تهیه خاک مناسب به چند روش می توان اقدام کرد. در بسیاری از فروشکاه های کشاورزی خاک مناسب کاشت بذر موجود است که هم ضد عفونی شده بوده و هم ترکیبات مناسب و آماده ای برای شما عزیزان که تازه قصد کشت بذر دارید را براحتی فراهم می نماید. در غیر این صورت می توان  مخلوطی از خاک باغچه و پیت ماس استفاده نمود یا ترکیبی از کوکوپیت و پرلیت را برای این منظور تهیه کرد. در هر صورت خاکی که استفاده می نمایید حتما باید استریل شده باشد زیرا باعث از بین رفتن گیاه جوان شما توسط حشرات یا قارچ ها می شود و هم بافت آن قابلیت نگهداری آب داشته باشد و همینطور سنگین نباشد زیرا گیاه کوچک ما در خاک سنگین توسعه ریشه سخت یا ناممکنی خواهد داشت.

بهتر است قبل از کاشت، ظرف مورد نظر را با محلول آب و سفید کننده (به نسبت 1 به 10) ضد عفونی کنید.

کاشت بذر گوجه فرنگی:

بذرهای گوجه‌فرنگی ظرف 5 تا 10 روز جوانه می‌زنند. چندین اقدام برای افزایش سرعت جوانه‌زنی بذر گوجه فرنگی وجود دارد:
بلافاصله بعد از کاشت بذر گوجه‌فرنگی، گلدان یا ظرف را با پلاستیک بپوشانید تا از خشک شدن خاک جلوگیری شود. گلدان را به یک مکان گرم منتقل کنید. در طول جوانه‌زنی بذر گوجه‌فرنگی، دمای روزانه را بین 21 تا 26 درجه سانتی‌گراد حفظ کنید. اگر نمی‌توانید فضا را تا حداقل 21 درجه سانتی‌گراد گرم کنید، از سیستم‌های حرارتی استفاده کنید یا گلدان را در یک مکان آفتابی قرار دهید.

کاشت گوجه

آبیاری :
از زمان کاشت بذر تا زمان جوانه زنی حتما باید خاک مرطوب بماند و از خشکی آن جلوگیری نمود. تا زمانی که نشاها منتقل نشدند هم تنش خشکی بسیار مهم و حیاطی است بدلیل اینکه ظرف تهیه نشا حجم کمی خاک دارد و زود خشک می شود.پس حتما روزانه و در شرایط هوای گرم حتی روزی دو بار نیاز به آبیاری وجود دارد.اما بعد انتقال نشا به گلدان یا زمین  گوجه را فقط زمانی آبیاری کنید که خاک گلدان رو به خشک شدن می رود. گوجه با آبیاری بیش از اندازه خراب می شود. همچنین بهتر است گوجه را در طول روز آبیاری کنید. و بهتر است آبیاری در صبح انجام شود تا گیاه طی روز با تنش خشکی در ساعات گرم مواجه نشود.
نور مناسب:
نهال گوجه فرنگی به روزی 8 ساعت نور خورشید نیاز دارد. بدون نور کافی، گیاهان گوجه فرنگی ضعیف می‌شوند. بعد از جوانه‌زنی پوشش پلاستیکی را بردارید و برای نهال‌های خود نور فراهم کنید. اگر پنجره جنوبی دارید گلدان‌ها را در مقابل پنجره قرار دهید. اگر پنجره جنوبی ندارید برای نهال‌های گوجه فرنگی نور مصنوعی فراهم نمایید. منابع نور مصنوعی باید چند سانتی‌متر بالاتر از گیاه قرار داده شود . همزمان با رشد گیاه، فاصله بین بوته گوجه‌فرنگی و چراغ رشد باید تنظیم شود.
 در صورتی که از نور مصنوعی استفاده می‌کنید، روزانه 12 تا 16 ساعت نور مصنوعی برای گیاه کافی است. بعد از گذشت این زمان، گیاه را در تاریکی قرار دهید. نور مصنوعی باید با نور روز روشن و با فرارسیدن شب خاموش شود. از نوع مصنوعی برای جلوه زیبایی به گیاه خود در طول شب استفاده ننمایید!
 انتقال نشا:
 نهال‌های گوجه‌فرنگی را به گلدان‌های بزرگ منتقل کنید. به محض این که نهال‌ها یک یا دو مجموعه برگ بزرگ تشکیل دادند به این معناست که در آستانه رشد قرار دارند . در این زمان باید گلدان یا ظرف مناسب برای گیاه فراهم کنید. ظرف‌های 20 تا 40 لیتری برای کاشت نهال گوجه‌فرنگی مناسب هستند. برای ارقام رشد نامحدود از گلدان 40 لیتری استفاده نمایید.
کود دهی:
برای حفظ این رشد، شما باید مواد مغذی کافی در اختیار گیاه قرار دهید. دو هفته بعد از انتقال نهال به گلدان بزرگ تر، به گیاه کود دهید. بعد از اولین کود دهی، هر چند هفته یک بار تا زمان بلوغ به گیاه کود دهید. برای شروع از کود 20-20-20 استفاده نمایید.
زمانی که گیاه شما دچار آفت شد برای اینکه فضای خانه مسموم نشود و ی محصول ارگانیک پرورش دهید می توانید از حشره کش ارگانیک پالیزین استفاده نمایید که هم برای کودکان شما بی ضرر و بی خطر است و هم دوره کارنس نداشته و به راحتی حتی بلافاصله بعد استفاده نیز می توان محصول را برداشت و استفاده نمود.
هرس:
گوجه فرنگی های رشد نامحدود برای اینکه کل فضای محدود شما را اشغال نکنند نیاز به هرس دارند و باید شاخه های جانبی که در محل فاصله بین تنه اصلی و برگ بوجود می آیند را از انتها قطع نمود. از این شاخه ها می توان به عنوان قلمه نیز استفاده نمود.

کاشت گوجه

 گرده افشانی:
به گرده افشانی گیاه گوجه‌فرنگی کمک کنید. زمانی که گوجه فرنگی در زمین کاشته می‌شود، گرده افشانی توسط زنبورها، باد و پرندگان انجام می‌شود. ولی زمانی که گیاه در خانه است باید این روند را شبیه سازی کنید. چند روش برای این کار وجود دارد:

برای شبیه سازی باد می‌توان یک پنکه یا فن را به سمت گیاه هدایت کرد یا به آرامی با انگشتان خود ساقه اصلی را تکان دهید یا بلرزانید تا عمل گرده افشانی انجام شود.