الماس 0 الماس
الماس 0 الماس
Generic selectors
کاملا مشابه کلمه
جستجو در عناوین
جستجو در محتوا
Post Type Selectors
مقالات
محصولات

با میکروگرین ها همیشه در خانه سبزی تازه داشته باشید!

میکروگرین

میکروگرین ها کم کم راه خود را به فروشگاه های مواد غذایی، رستوران ها و دستور العمل های برخی از غذاهای مورد علاقه شما باز کرده اند. این سبزی‌های برگ‌دار کوچک، پر از ویتامین‌ها و مواد معدنی بالایی هستند و یک مکمل عالی برای هر رژیم غذایی و همچنین یک تزیین زیبا برای هر غذا هستند.

ده میکروگرین آسان برای پرورش

فراتر از جذابیت بصری میکروگرین ها، وقتی نوبت به مواد مغذی می رسد بسیار پرخاصیت هستند. میکروگرین ها در حالی که اندازه کوچکی دارند، مانند گیاهان بالغ دارای مقادیر زیادی از ویتامین ها مانند ویتامین های C، E و K و همچنین لوتئین و بتاکاروتن هستند.

اگر مطمئن نیستید که با کدام گونه های میکروگرین شروع کنید، در اینجا 10 مورد از ساده ترین میکروگرین ها برای پرورش آورده شده است که هر یک به سرعت رشد می کنند، کاشت و مراقبت از آن آسان است و بسیار خوشمزه هستند.

تربچه – طعم تندی دارد. برداشت در حدود 14 روز.

کلم قرمز – ساقه های رنگی روشن و برگ های سبز تیره تولید می کند. برداشت در حدود 7 روز.

کلم بروکلی – وقتی صحبت از مواد مغذی با طعم ملایم به میان می آید، یک سبزی بسیار عالی برای میکروگرین است. برداشت در حدود 7 روز.

خردل – برداشت در حدود 10 روز.

چغندر – ساقه های قرمز رنگ و برگ های زیبا با طعم ملایم. برداشت در حدود 10 روز.

گشنیز – برداشت در حدود 14 روز.

اسفناج – طعم ملایمی دارد. برداشت در حدود 10 روز.

ریحان – طعمی قوی و ایده آل برای غذاهای مدیترانه ای. برداشت در حدود 14 روز.

رازیانه – طعم عالی و برگ های زیبا. برداشت در حدود 10 روز.

بذر انواع سبزیجات برگی در سایت فردین کشت موجود می باشد که شما عزیزان می توانید با یک کلیک آنها را مشاهده و خریداری نمایید.

نحوه پرورش میکروگرین ها در خانه

 

پرورش میکروگرین ها در خانه

 

پرورش میکروگرین ها واقعاً آسان است. شما حتی به یک باغچه هم نیاز ندارید. یک پنجره رو به جنوب عالی است و شما می‌توانید در تمام طول سال، میکروگرین‌ها را در داخل خانه پرورش دهید.

میکروگرین‌ها یک راه جدید و محبوب باغبانی هستند که به سرعت گیاهان کوچکتری را پرورش می‌دهند که در مرحله دوم رشد برداشت می‌شوند. رشد آنها آسان است.

رشد میکروگرین بدون خاک یا هیدروپونیک با دو روش امکان پذیر است. هر دو راه مزایا و معایب دارند. استفاده از هیدروپونیک به شما این امکان را می دهد تا گیاهانی از جمله میکروگرین ها را بدون خاک پرورش دهید. البته می توانید از محیط های رشد دیگر مانند کوکوپیت، پرلیت، ماسه و سایر گزینه ها استفاده کنید.

بیایید نحوه رشد میکروگرین ها را بدون استفاده از خاک بررسی کنیم.

3 دلیل برای اینکه چرا باید میکروگرین ها را به صورت هیدروپونیک پرورش دهید:

اکثر مردم ترجیح می دهند میکروگرین را در خاک بکارند، پس چرا به جای آن از روش هیدروپونیک استفاده می کنید؟ در اینجا چند مزیت این کار را بیان می کنیم:

1. امکان رشد در طول سال

کاشت گیاهان به صورت هیدروپونیک در داخل خانه ایده خوبی است و به شما این امکان را می دهد که به جای منتظر بودن برای گرم شدن هوا و کاشت گیاهان مورد علاقه خود در فضای آزاد، میکروگرین را در تمام طول سال در خانه پرورش دهید.

2. حداکثر استفاده از فضا

با استفاده از این روش برای رشد میکروگرین ها به فضای کمتری نیاز دارید تا بتوانید در فضای کمتری سبزیجات بیشتری پرورش دهید.

3. از آب کمتری استفاده می کنید.

ممکن است متناقض به نظر برسد که هیدروپونیک به آب کمتری نیاز داشته باشد، اما می‌توانید از آب موجود در سیستم خود دوباره استفاده کنید. بنابراین، به طور متوسط، رشد بدون خاک به این معنی است که شما 20٪ آب کمتری نسبت به رشد در خاک مصرف می کنید.

آنچه برای رشد سبزه های ریز بدون خاک نیاز دارید:

 

میکروگرین

 

قبل از شروع، باید بدانید که چه منابعی برای رشد میکروگرین لازم است. رشد میکروگرین ها با استفاده از هیدروپونیک به این معنی است که شما آنها را در محیطی مبتنی بر آب پرورش می دهید. تنها مواد مغذی و اکسیژن دریافتی به جای خاک از آب می آید.

بذر

یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید، خرید بذر است. منابع مختلفی برای این بذرها وجود دارد، اما به دنبال بذرهای مخصوص میکروگرین ها باشید تا مطمئن شوید که با آفت کش ها تیمار نشده اند.

محیط رشد

حتی اگر از خاک استفاده نمی کنید، به نوعی محیط برای نگه داشتن بذرها در زمان جوانه زدن نیاز دارید. محیط ها به عنوان بستر شناخته می شوند و از ریشه ها در سیستم هیدروپونیک پشتیبانی می کنند. ورمیکولیت، سنگریزه های رسی، تشک رشد کنفی و سینی های رشد از جمله بهترین بسترهاست.

تامین نور

در ابتدا، بذرها باید جوانه بزنند و در آن مرحله، شما نیازی به نور ندارید. بعد از 4-5 روز، برای شروع فرآیند فتوسنتز به چراغ های رشد نیاز دارید. اگر پنجره ای رو به جنوب دارید، نیاز به نور مصنوعی نیست.

کیت های تست pH

هنگامی که میکروگرین ها را به صورت هیدروپونیک پرورش می دهید، محدوده pH آب شما بر رشد و سلامت گیاهان تأثیر می گذارد. بهتر است pH آب را در محدوده 6 نگه دارید، اما برای اطمینان از اینکه در محدوده مناسب است به کیت های تست pH نیاز دارید.

مواد مغذی یا کودهای شیمیایی

به یاد داشته باشید، همه مواد مغذی از آب به جای خاک به دست می آیند. توصیه می شود از مواد مغذی طراحی شده برای هیدروپونیک استفاده کنید. اگر بتوانید مواد مغذی یا کود برای میکروگرین های هیدروپونیک پیدا کنید، بهتر است.

چگونگی کاشت

اکنون که لوازم مورد نیاز برای رشد میکروگرین بدون خاک را دارید، مراحل بعدی را اجرا کنید:

آب را آماده کنید.

از آنجایی که هیدروپونیک حول آب می چرخد، کیفیت آبی که استفاده می کنید مهم است. آب مقطر یا آب باران بهترین است. آب لوله کشی قابل استفاده است، اما اجازه دهید به مدت 24 ساعت بماند یا برای حذف کلر، آن را بجوشانید.

آب را با استفاده از کیت pH آزمایش کنید و بر اساس آن اسیدیته را تنظیم کنید. خاکستر چوب یا آهک را برای افزایش محدوده pH اضافه کنید یا از اسید فسفریک برای کاهش pH استفاده کنید. در این زمان باید مواد مغذی را نیز اضافه کنید.

سینی ها را پر کنید.

اولین کاری که باید انجام دهیم این است که بستر رشد را در سینی ها آماده کنیم. بسترهای ذکر شده در بالا را از قبل آماده کنید. آن را به طور مساوی در سراسر سینی پخش کنید. عمق آن باید به طور مساوی در کل سینی حدودا 3 سانتی متر باشد.

بذرها را بکارید.

به طور معمول، دو تا سه قاشق غذاخوری از بذرها را برداشته و آنها را به طور مساوی در سطح سینی و محیط رشد پخش کنید. پخش یکنواخت در سراسر سینی به این معنی است که مطمئن شوید که لکه های خالی یا توده های بزرگ بذر در یک مکان وجود ندارد.

این دانه ها به فضای زیادی نیاز ندارند. کاشت تا برداشت فقط چند هفته طول می کشد، بنابراین آنها برای رشد به فضای زیادی نیاز ندارند. نیازی نیست که آنها را به اندازه گیاهان کامل یا حتی نشا از هم فاصله دهید.

مرطوب نگه دارید.

پس از پخش بذرها در محیط رشد، آنها را با یک بطری اسپری مرطوب نگه دارید.

اگر بذرها را در حدود 20 تا 25 درجه سانتیگراد گرم نگه دارید، 3 تا 4 روز طول می کشد تا بذرها جوانه بزنند. سینی خاک را مرطوب نگه دارید، به آن هر 12 ساعت آب اسپری کنید.

اکنون زمان آن است که سینی ها را زیر چراغ های رشد قرار دهید. دیگر نیازی به مه پاشی و اسپری ندارید. در عوض، میکروگرین ها را مستقیماً آبیاری نکنید. به جای آن یک فنجان آب داخل سینی بریزید و بعد از 10-20 دقیقه آب اضافی سینی را بردارید. این روش را روش خشک و خیساندن می نامند.

صبر کنید و برداشت کنید.

دو هفته پس از جوانه زنی طول می کشد تا میکروگرین ها رشد کنند تا آن زمان به روش خشک و خیس کردن بستر ادامه دهید. زمانی که اولین مجموعه برگ های واقعی ظاهر می شوند، زمان برداشت فرا رسیده است یعنی زمان ایده آل برای برداشت میکروگرین فرا رسیده است. از یک قیچی تیز استفاده کنید و میکروگرین ها را برش دهید. بهتر است از آنها در همان روز برداشت استفاده کنید. ارزش غذایی و طراوت هر روز پس از برداشت کاهش می یابد.

کاشت در خاک

گلدانی را انتخاب کنید که حداقل 5 سانتی متر عمق داشته باشد آن را با مخلوط گلدان ارگانیک با کیفیت خوب پر کنید. ظرف را با کمپوست پر کنید. آن را به آرامی با دست خود فشار دهید. با استفاده از یک چوب نازک یک خط به عمق نیم سانتی متر ایجاد کنید و در فواصل منظم بذرها را بکارید. سعی کنید بذرها خیلی نزدیک به هم نباشند زیرا فواصل کم منجر به افزایش بیماری های گیاهی می شوند.

ظرف کاشت را در محلی نورگیر و پشت پنجره ای که در روز 6 ساعت نور خورشید بتابد، قرار دهید. پس از کاشت بذر به آرامی و توسط یک آبپاش کمی آب اسپری کنید.

اجازه ندهید خاک خشک شود. و هر گونه علف هرزی را که ظاهر می شود حذف کنید تا سبزی های ریز مجبور نباشند برای آب و مواد مغذی با آنها رقابت کنند. اگر خاک غنی در بستر باغ خود دارید، نیازی به کود دادن نخواهید داشت.

عمدتا برگ ها باید بعد از حدود یک هفته آماده برداشت شوند، اگرچه در زمستان چند روز بیشتر از تابستان طول می کشد. زمانی که هنوز کوچک هستند می توانید برگ ها را با بریدن یا بالا کشیدن، آنها برداشت کنید.

فواید ریز سبزی ها برای سلامتی چیست؟

 

فواید میکروگرین

 

میکروگرین ها فواید سلامتی مختلفی دارند. این مینی برگ‌ ها نه تنها برای طعم دادن به غذا عالی هستند، بلکه حاوی مقادیر بالایی از ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها و مواد معدنی هستند که در حفظ سلامت بدن و همچنین مبارزه با بیماری‌های مختلف نقش دارند. تحقیقات نشان داده است که آنها تا 9 برابر بیشتر از سبزیجات بالغ دارای مواد مغذی هستند.

ویتامین های رایجی که در میکروگرین ها پیدا می کنید عبارتند از:

ویتامین K

میکروگرین به محض قرار گرفتن در معرض نور خورشید شروع به تولید مقادیر زیادی از این ویتامین می کنند. این ویتامین به جذب کلروفیل در این گیاهان کمک می کند تا مواد مغذی را جذب کند. ویتامین K برای بدن انسان مفید است؛ زیرا به فرآیند لخته شدن خون و حفظ سلامت استخوان ها و دندان ها کمک می کند.

ویتامین C

میکروگرین ها به خاطر مقادیر فراوان ویتامین C شناخته شده اند. این ویتامین برای از بین بردن رادیکال های آزاد ضروری است.

ویتامین E

 این ویتامین از آلفا و گاما توکوفرول تشکیل شده است. این ویتامین ضروری به محافظت از بدن شما در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد که هنگام تبدیل غذا به انرژی تشکیل می شوند، کمک می کند. یک وعده کوچک از میکروگرین ها، غنی از ویتامین E است.

بتاکاروتن

بتا کاروتن یک ترکیب کاروتنوئیدی است که به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف کمک می کند. میکروگرین ها مملو از مقادیر بالای بتاکاروتن هستند.

به طور کلی، این مواد مغذی برای چشم، پوست، کاهش وزن، سلامت جسمی و روانی، و مبارزه با سرطان مفید هستند.

0
فردین کشت