هانی‌بری – Honeyberry

میوه هانی بری شبیه بلوبری بوده و طعمی شبیه تمشک دارد. در ادامه به تفضیل به این میوه ارزشمند می پردازیم.

بوم‌شناسی:

این گیاه، یک نوع Honeysuckle (پیچ امین‌الدوله) است که زیست‌بوم آن، جزیره‌ی Hokkaido در شمالی‌ترین قسمت کشور ژاپن که آب و هوای بسیار سردی هم دارد، می‌باشد. “هانی‌بری” به صورت وحشی در این منطقه می‌روید و سالهای سال است که مردم بومی هوکایدو، از این میوه استفاده می‌کنند. ژاپنی‌ها از سال ۱۹۶۷ میلادی، پرورش این گیاه وحشی در باغ‌ها را شروع کردند. طی سال‌ها با توجه به افزایش هزینه‌های تأمین نیروی انسانی در ژاپن، علاقه به پرورش این گیاه کمتر شده است. توت‌های کوچک این گیاه باید با دست چیده شوند. این موضوع نیز باعث گران‌تر شدن این میوه و در نهایت کاهش سودآوری آن شده است.
هسکپ‌بری در نیمکره‌ی شمالی و کشورهایی مانند کانادا، روسیه و لهستان نیز می‌روید.

گیاه:

عمر هر بوته‌ی هانی‌بری، حدودا ۳۰ سال خواهد بود. این گیاه برگ‌ریز و خزان‌گر است و شاخه‌ها به صورت افتاده و پراکنده می‌باشد. قامت بوته‌ی گیاه به ۱/۵ تا ۲ متر می‌رسد.

برگ:

برگ‌های بیضی شکل ساقه‌ی هانی‌بری، رو به رو و مقابل هم قرار می‌گیرند. طول برگ‌ها ۳ تا ۸ سانتی‌متر و پهنای آن‌ها ۱ تا ۳ سانتی‌متر می‌باشد. رنگ برگ‌ها سبز مایل به خاکستری و بافت آن‌ها کمی موم مانند است.

گل:

رنگ گل‌های گیاه هانی‌بری، سفید مایل به زرد و طول آن‌ها حدودا ۱۲ تا ۱۶ میلی‌متر می‌باشد و دارای ۵ پر مساوی هستند که به صورت جفت روی شاخه‌های نورسته قرار می‌گیرند؛ به طوری که بوته‌ی گیاه در این زمان دارای گل‌های فراوان می‌شود و جلوه‌ی زیبایی به خود می‌گیرد.

میوه:

هانی‌بری، میوه‌ای خوراکی است که رنگی شبیه به بلوبری دارد. این میوه تا حدودی به شکل مستطیل است و هر کدام از آن‌ها حدود ۱/۳ تا ۲/۲ گرم وزن دارد و ضخامت آن‌ها نیز به ۱ سانتی‌متر می‌رسد. طعم این میوه ترکیبی از طعم‌های بلوبری و تمشک (Raspberry) است. داخل هر بری حدودا ۲۰ هسته وجود دارد. این هسته‌ها از نظر شکل و اندازه، تا حدودی شبیه به دانه‌ها و بذرهای گوجه‌فرنگی هستند؛ اما هنگام جویدن، زیر دندان زیاد احساس نمی‌شوند.
این میوه به دلیل رنگ و طعمش می‌تواند جایگزین تمام بری‌ها (به ویژه بلوبری) در دستورات غذایی مختلف شود. استفاده از آن‌ها به صورت میکس در لبنیات (شیر، ماست، بستنی و خامه) می‌تواند ترکیب فوق‌العاده‌ای برای تهیه‌ی یک دسر باشد. هانی‌بری را می‌توان در تهیه‌ی انواع آبمیوه، مربا، چای، شکلات و دسرهای مختلف استفاده کرد.

ارزش غذایی و دارویی:

میوه‌ی هانی‌بری مانند تمام میوه‌های آبی رنگ، دارای ترکیبات Polyphenol شاملِ
Cyanidin 3-glucoside
Cyanidin 3-rutinoside
Peonidin 3-glucoside
می‌باشد. این ترکیبات خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و از آسیب‌های احتمالی سلولی در بدن جلوگیری می‌کنند. این میوه همچنین دارای Proanthocyanidin و Organic acid که شامل مقدار زیادی Citric acid است، می‌باشد.
این گیاه در طول قرن‌ها در کشورهای آسیای شرقی کاربردهای مختلفی در طب سنتی داشته است.

پرورش:

هانی‌بری نسبت به میوه‌های دیگر، آب و هوای مرطوب را بهتر تحمل می‌کند.
برای تولید میوه‌ی با کیفیت در این گیاه، گل‌های دو واریته که با هم سازگاری دارند را گرده افشانی می‌کنند. (گرده افشانی از یک گل در یک واریته، به گلی در واریته‌ی دیگر) در بعضی از مناطق آمریکای شمالی، از واریته‌ی روسی این گیاه برای پرورش استفاده می‌شود.

تکثیر:

پرورش هانی‌بری از طریق بذر، می‌تواند به خوبی پرورش از طریق قلمه باشد. بسیاری از افراد واریته‌‌ی “edulis” از این گیاه را پرورش می‌دهند؛ بقیه‌ی واریته‌ها نیز از نظر تولید محصول بیشتر و طعم مطلوب، مناسب هستند. در کل بر اساس تجربیات بدست آمده، پرورش واریته‌ی “emphyllocalyx” نسبت به دیگر واریته‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

خاک:

هانی‌بری اصولا در اطراف و داخل تالاب‌های جنگلی شمال کره‌ی زمین و مناطق قطبی و سردسیری قابل دسترسی است که خاک سنگین و غنی از کودهای طبیعی دارد. میوه هانی بری همچنین در مناطق کوهستانی و در امتداد سواحل شمال شرقی آسیا و شمال غربی آمریکا که خاکی غنی از کلسیم دارند نیز یافت می‌شود. بسیاری از ارقام گیاه هانی‌بری، ۱/۵ تا ۲ متر رشد می‌کنند و در طیف وسیعی از اسیدیته‌ی خاک (۳/۹ تا ۷/۷) قابل پرورش هستند؛ اما اسیدیته‌ی مناسب خاک برای رشد آن‌ها، ۵/۵ تا ۶/۵ می‌باشد. این گیاه برای باردهی مناسب نیاز به مواد ارگانیک، خاک با زهکشی مناسب دارد.

نور:

هانی‌بری نیاز به نور فراوان دارد.

دما:

هانی‌بری یک گیاه سردسیر است و نسبت به زمستان‌های سخت و دمای پایین‌تر از ۴۷- درجه‌ی سلسیوس هم مقاوم است.

بیماری:

سفیدک سطحی (Powdery mildew)، یک بیماری قارچی رایج در گیاه هانی‌بری است که همیشه بعد از رسیدن میوه‌های آن از اواسط تا اواخر تابستان مشاهده می‌شود. این بیماری باعث می‌شود رنگ برگ‌های گیاه به سفید، همراه با بخش‌های قهوه‌ای رنگ تغییر کند و کم کم در سطح آن گسترش می‌یابد.

باردهی:

باردهی هانی‌بری از سال دوم شروع می‌شود؛ اما حدود ۵ تا ۶ سال طول می‌کشد تا به حداکثر باردهی مطلوب خود برسد. به طور میانگین، باردهی یک بوته‌ی سالم، حدود ۳ کیلوگرم در سال می‌باشد. البته یک بوته‌ی بالغ و بزرگ از یک واریته‌ی مناسب، می‌تواند ۵ تا ۱۰ کیلوگرم هم میوه هانی بری تولید کند.

برداشت:

برداشت میوه هانی بری از اواخر بهار یا اوایل تابستان شروع خواهد شد. (برداشت میوه هانی بری در مورد واریته‌ی روسی، دو هفته قبل از برداشت توت‌فرنگی و در مورد واریته‌ی ژاپنی، همزمان با برداشت توت‌فرنگی انجام می‌شود.)
بری‌ها را وقتی می‌چینند که رنگ لایه‌ی درونی آن‌ها بنفش یا آبی تیره شود. ممکن است رنگ پوست خارجی میوه آبی تیره شود، در حالیکه داخل آن کال، سبز رنگ و ترش مزه باشد.

تولید تجاری:

در کل از نظر تجاری پرورش میوه هانی بری ، یک گزینه‌ی مناسب در مناطق سردسیر است.
طبقه‌بندی:
نظر دانشمندان در طبقه‌بندی این گیاه از نظر گونه، متفاوت است. یک طبقه‌بندی، ۹ واریته را برای این گیاه معرفی می‌کند:
▪️ Lonicera caerulea var. altaica. Northern Asia.
▪️ Lonicera caerulea var. caerulea. Europe.
▪️ Lonicera caerulea var. cauriana. Western North America.
▪️ Lonicera caerulea var. dependens. Central Asia.
▪️ Lonicera caerulea var. edulis, synonym: L. edulis. Eastern Asia.
▪️ Lonicera caerulea var. emphyllocalyx (also known as haskap). Eastern Asia.
▪️ Lonicera caerulea var. kamschatica. Northeastern Asia.
▪️ Lonicera caerulea var. pallasii. Northern Asia, northeastern Europe.
▪️ Lonicera caerulea var. villosa. Eastern North America.
نام واریته‌ها در یک طبقه‌بندی دیگر به صورت زیر است:
▪️ Tundra
▪️ Borealis
▪️ Indigo Treat
▪️ Indigo Gem
▪️ Indigo Yum
▪️ Honeybee
▪️ Aurora
▪️ Wojtek
▪️ Atlaj
▪️ Nimfa
▪️ Berry Blue
▪️ Polar Jewel
بر اساس تحقیقات در دانشگاه Saskatchewan، هر واریته می‌تواند در اندازه و طعم بری‌ها و همچنین در ابعاد بوته‌ی گیاه متمایز باشد.
نام‌های رایج:
الف) Haskap: یک نام قدیمی ژاپنی که اکنون نیز در ژاپن و آمریکای شمالی به کار می‌رود.
ب) Blue honeysuckle: یک ترجمه‌ی توصیفی از گیاه که روس‌ها به کار می‌برند و به معنای پیچ امین‌الدوله‌ی آبی در فارسی می‌باشد.
ج) Honeyberry: رایج در آمریکای شمالی
د) Swamp fly honeysuckle: این نامگذاری توسط یک گیاه‌شناس که این گیاه را در مناطق باتلاقی کانادا کشف کرد، انجام شد.

ترجمه و گردآوری: محمد صادق جواهری

طاعتی زاده
خرداد ۱۹, ۱۳۹۸