دراگون فروت – Dragon fruit

نام Dragon fruit
نام علمی Hylocereus undatus
نام‌های دیگر Pitaya,Pitahaya,Night blooming cereus,Strawberry pear (توت‌فرنگی گلابی) و Cinderella plant (گیاه سیندرلا) و Jesus in the cradle (عیسی در گهواره) و Belle of the night (دختر زیبای شب)
خانواده Cactaceae

دراگون فروت یا پیتایا یک گیاه رونده از خانواده کاکتوس بوده که میوه هایی با طعم و رنگ متفاوت تولید می نماید. در ادامه به شرح این میوه زیبا و ارزشمند خواهیم پرداخت.

بوم‌شناسی:

محل اصلی رویش گیاه میوه‌ی اژدها یا پیتایا نامشخص است؛ اما برخی معتقدند این گیاه بومی آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی، کشورهای شمال اقیانوس اطلس و حاشیه‌ی دریای کارائیب می‌باشد.

گیاه:

 و برای پرورش نیاز به پایه‌های نگهدارنده دارد. شاخه‌های این گیاه به صورت نامنظم پخش شده و به طور معمول تا ارتفاع ۳/۵ متر رشد می‌کند. تنه و ساقه‌ی سبز این گیاه، به صورت قطعه‌های ۲۰ تا ۵۰ سانتی‌متر در طول و ۳ تا ۸ سانتی‌متر در پهنا شکل می‌گیرد. آرئول‌های پیتایا (برآمدگی‌های سطح کاکتوس که از آنجا تیغ‌ها، گل‌ها و ساقه‌های جانبی آن رشد می‌کند)، با فاصله‌های ۳ تا ۶ سانتی‌متری از هم قرار می‌گیرند و حدود ۲ تا ۵ میلی‌متر قطر دارند. هر آرئول دارای ۱ تا ۳ خار می‌باشد (تا ۶ خار هم مشاهده شده است). خارها مخروطی شکل و نوک‌تیز و به رنگ خاکستری-قهوه‌ای می‌باشند که در جهت‌های مختلف و به اندازه‌ی ۲ تا ۵ میلی‌متر رشد می‌کنند.

گل:

گل‌های پیتایا به صورت تکی رشد می‌کنند و در میان گل‌های بزرگ دنیا قرار دارند. قطر گل‌ها ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر و طول آن‌ها ۱۵ تا ۳۴ سانتی‌متر می‌باشد. نهنج (قسمتی از گل که بخش‌های دیگر گل مثل تخمدان را در بر می‌گیرد) قیفی شکل است. کاسبرگ‌ها دارای رگه‌‌ای سبز و حاشیه‌ای سفید رنگ هستند. این کاسبرگ‌ها نوک تیز و باریک هستند که طول آن‌ها به ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر و پهنای آن‌ها به ۱ تا ۱/۵ سانتی‌متر می‌رسد. رنگ گلبرگ‌ها سفید و شکل آن‌ها نیزه‌ مانند است که حالتی ایستاده و عمود به خود می‌گیرند. آن‌ها همچنین حاشیه‌ای یکدست یا نامنظم دارند. میله‌ی پرچم گل‌های پیتایا، کرم رنگ بوده و حدود ۵ تا ۷/۵ سانتی‌متر طول دارد. طول قسمت بساک پرچم نیز به ۴/۵ میلی‌متر می‌رسد. کلاله‌ی گل هم ۲۰ تا ۲۴ سانتی‌متر طول دارد. گل‌های پیتایا در شب باز می‌شوند و عمرشان تنها یک شب می‌باشد. به همین دلیل، گرده‌افشانی گل‌ها باید توسط موجوداتی انجام شود که شب‌ها را بیدار سپری می‌کنند؛ مانند خفاش‌ها و بید‌ها. باید توجه شود که خفاش‌ها نقش مهمی را در گرده‌افشانی این گل‌ها ایفا می‌کنند و بدون حضور آن‌ها، این فرآیند به خوبی انجام نمی‌گیرد و در باردهی تأثیر منفی خواهد گذاشت.
این گل‌ها مصرف خوراکی نیز دارند. در کشور تایوان و چین گل‌های بسته‌ی این میوه را به صورت پخته مصرف می‌کنند. آن‌ها را می‌توان به صورت تازه یا در چای نیز مصرف کرد.

میوه:

میوه‌ی اژدها کروی و بیضی شکل و وزن آن‌ها حدود ۱۵۰ تا ۶۰۰ گرم می‌باشد. طول میوه ۶ تا ۱۲ سانتی‌متر و پهنای آن به ۴ تا ۹ سانتی‌متر می‌رسد. پوسته‌ی میوه قرمز رنگ و دارای برگچه‌هایی بزرگ است. گوشت میوه سفید، همراه با دانه‌های ریز متعدد و سیاه می‌باشد. اندازه‌ی دانه‌ها نیز حدود ۱ در ۲ میلی‌متر می‌باشد. گوشت میوه به همراه دانه‌ها به عنوان یک میوه‌ی خوراکی مصرف می‌شوند. طعم میوه با توجه به نوع آن، محدوده‌ی وسیعی از بی‌مزگی تا شیرینی دلپذیر را در بر می‌گیرد. این میوه را می‌توان در دمای ۷ تا ۱۰ درجه و در رطوبت ۹۰ تا ۹۸ درصد، تا سه ماه نگهداری کرد. از این میوه استفاده‌های گوناگونی به صورت آبمیوه، ژله، کمپوت، شربت، مربا، شراب، طعم‌دهنده، بستنی و … می‌شود.

میوه‌ی اژدها انواع گوناگونی دارد و هر کدام از آن‌ها طعم و رنگ مربوط به خودش را دارد.

ارزش غذایی و دارویی:

دراگون فروت منبع خوبی از فیبر، ویتامین C و کاروتن است و کالری کمی دارد. این میوه همچنین دارای منیزیم، کلسیم، فسفر و آهن می‌باشد. پیتایا سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های متفاوت است که با آثار نامطلوب ناشی از رادیکال‌های آزاد موجود در اسیدهای چرب مبارزه می‌کند و برای درمان انواع سرطان‌ مفید است. مصرف این میوه به صورت خشک یا تازه، برای بیماران دیابت مفید است و باعث کنترل گلوکز خون می‌شود. استفاده از این میوه به شادابی پوست و مو نیز کمک می‌کند.

تکثیر:

دراگون فروت را می‌توان از طریق بذر و قلمه تکثیر کرد. بهترین روش برای تکثیر آن‌ها، قلمه زدن است؛ به این صورت که قلمه‌های ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متری را طی زمان دو هفته در مکانی خشک قرار می‌دهند. سپس آن‌ها را در گلدان‌های بدون زهکش و در سایه قرار می‌دهند. آبیاری قلمه‌ها تا زمان ریشه‌دهی، باید بسیار کم باشد تا ریشه‌ها دچار پوسیدگی نشوند. پس از ریشه‌دهی، می‌توان آن‌ها را در آفتاب قرار داد و مرحله‌ی کوددهی را آغاز کرد. کاشت قلمه‌ها در خاک اصلی، پس از رشد شاخه‌های فرعی صورت می‌گیرد.

آب:

در صورت کاشت در زمین میزان بارندگی سالانه باید بین ۶۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی‌متر باشد. به طور کلی کاکتوس‌ها از آبیاری زیاد به خصوص در خاک‌های سنگین بیزارند. اما پیتایا نسبت به کاکتوس‌های دیگر، کمی به آب بیشتر نیاز دارد. در صورت کاشت به صورت گلدانی، در تابستان و با توجه به دمای بالا، آبیاری را می‌توانید تا سه بار در هفته انجام دهید؛ اما در زمستان و دمای پایین، آبیاری را تا ماهی یک بار هم می‌توانید کاهش دهید. در فصل بهار و قبل از شکوفه زدن گل‌ها، مدتی آبیاری را قطع کنید و یک دوره‌ی خشکی کوتاه مدت به گیاه بدهید.

خاک:

در صورت مطلوب بودن زهکشی، دراگون فروت تقریبا در انواع خاک‌ها رشد می‌کند؛ اما بهترین خاک برای آن‌ها، خاک‌های ماسه‌ای و دارای مواد ارگانیک است. همچنین این گیاه خاک‌های کمی اسیدی (pH = 6-7) را می‌پسندد. پیتایا نسبت به خاک‌های فقیر (با مواد معدنی کم) نیز مقاوم است.

کود:

برای رشد بهتر گیاه پیتایا، می‌توانید هر ماه آن را با کمی کود ارگانیک تغذیه کنید و در ماه‌های سرد زمستان، کوددهی را متوقف کنید.
روش دیگر به این صورت است که هر سه ماه یک بار به خاک کود NPK و سالی یک بار نیز مواد ارگانیک به خاک اضافه کنید.

نور:

این گیاه شرایط نیمه سایه را برای رشد می‌پسندد؛ اما زمان گلدهی و باردهی، بهتر است گیاه را در نور کامل قرار داد.

دما:

گیاه پیتایا در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌کند. دراگون فروت دمای زیر ۱۰ و بالای ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد را نمی‌پسندد. دمای مطلوب برای رشد این گیاه، ۲۰ تا ۳۰ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌باشد.

برداشت:

بهترین زمان برای برداشت میوه‌ها، ۲۸ تا ۳۰ روز پس از گلدهی می‌باشد.

آفات و بیماری‌ها:

شایع‌ترین آفات گیاه دراگون فروت، مورچه‌های گوشت‌خوار، مورچه‌های آتشین، کرم‌های پیله‌ساز و پرندگان می‌باشند. (طبق تحقیقات، مورچه‌ها می‌توانند نقش یک گرده‌افشان را برای گل‌های پیتایا ایفا کنند و از این نظر نه تنها آفت محسوب نمی‌شوند، بلکه می‌توانند مفید هم واقع شوند.)

ارزش تجاری:

در دهه‌ی اخیر و در بسیاری از کشورها، پیتایا به طور شگفت‌آوری به عنوان یک کاکتوس جذاب از نظر تجاری مورد توجه قرار گرفته است.

 

ترجمه و گرد آوری: محمد صادق جواهری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت کد پیگیری

کاربر محترم:

شما میتوانید با وارد نمودن شماره سفارش در کادر مربوطه کد پیگیری پستی سفارشتان را دریافت نمایید.

سپس کد دریافت شده را در سایت اداره پست وارد نموده و از وضعیت مرسوله باخبر شوید.

آدرس پیگیری مرسوله: http://post.fardinkesht.com

لازم به یادآوریست، پس از تحویل بسته شما به اداره پست، مسئولیت پیگیری مرسوله تا زمان رسیدن به ادرستان، با شماست و از عهده مجموعه فردین کشت خارج می باشد.

چنانچه نهال و نشاء خریداری نموده اید، این بخش برای شما کاربرد نخواهد داشت. زیرا از طریق باربری و تیباکس ارسال میگردند که قابلیت پیگیری الکترونیکی ندارند.

  • ثبت نام
رمزتان را گم کرده اید؟ لطفا ایمیل یا نام کاربری را وارد نمایید، پس از آن ایمیلی حاوی لینک مخصوص تغییر رمز دریافت خواهید نمود.
از اطلاعات شما در این سایت محافظت میگردد.