عمومی

9 گیاهی که می توان در گلدان کاشت

چیزی به نام باغبانی سبزیجات بی عیب و نقص وجود ندارد، اما کاشت سبزیجات در گلدان و یا باغچه کوچک، با کاهش مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوا و نیاز به محیط کمتر بیشتر مورد توجه قرار گرفته و برای بسیاری از افراد مناسب است. برخی از محصولات را می توان در گلدان کاشت که در این مقاله به شرح 9 گیاهی که می توان در گلدان کاشت می پردازیم.

1- گوجه فرنگی

پرورش گوجه فرنگی در ظروف آسان و فوق العاده راضی کننده است. بیشتر گوجه فرنگی ها در گلدان بزرگی بهتر رشد می کنند. برخی نیاز به قیم دارند و استفاده از قیم سبب جلوگیری از خم شدن و شکستن ساقه ها در اثر سنگینی میوه ها می گردد. خاطر داشته باشید که هرچه رقم گوجه فرنگی بزرگتر باشد، گلدان مورد نیاز آن نیز بزرگتر است. گوجه فرنگی های گیلاسی به گلدان کوچکتری نیاز دارند. اگر قصد خرید نهال گوجه فرنگی دارید گیاهان کوچکی که گل ندارند انتخاب کنید. گوجه فرنگی سرما را دوست ندارد بنابراین بعد از گذشت سرماس زمستانه می توانید آنرا در خارج از خانه بگذارید. گوجه فرنگی به آفتاب کامل و خاک زهکشی عمیق و مرطوب نیاز دارد.

بذر گوجه فرنگی تریکو

برای خرید بذر انواع گوجه فرنگی کلیک کنید.

2- نخود

نخود را می توان در اوایل بهار کاشت و سپس وقتی که در پاییز هوا خنک شد دوباره آن را کاشت.نخود برای کاشت جانشین بسیار مناسب هستند زیرا خاک را با نیتروژن غنی می کنند. آنها را در اوایل بهار بکارید. هنگامی که گرم شد و تولید آنها تمام شد، آنها را بیرون آورده و گیاه دیگری را در آن گلدان بکارید. نیتروژن یک ماده مغذی حیاتی است که خاک را برای گیاه غنی می کند. نخود نیز به آفتاب کامل، خاک با زهکشی خوب  و خاک غنی یا لومی نیاز دارد.

برداشت نخود فرنگی

برای خرید بذر نخود فرنگی کلیک کنید.

3- سیب زمینی

سیب زمینی های تازه چیده شده کاملاً متفاوت از سیب زمینی هایی هستند که در فروشگاه های مواد غذایی خریداری می کنید. آنها دارای محتوای آب بالاتر و طعم تازه تری هستند.

پرورش سیب زمینی در گلدان به آب و خاک زیادی احتیاج دارد اما ارزش فراهم کردن گلدان و خاک مناسب را دارد. تنها بیماری Phtophthora infestans ممکن است کار پرورش سیب زمینی را با مشکل مواجه کند. سیب زمینی به آفتاب کامل، خاک لومی با زهکشی خوب نیاز دارد.

4- کدو سبز

کدو سبز یک گیاه مناسب برای افراد مبتدی در باغبانی است. گل های کدو سبز زیبا و ظریف هستند. بیشتر کدوها به فضای زیادی و یک گلدان کاملا بزرگ احتیاج دارند. شرایط ایده آل رشد کدو سبز شامل نور زیاد، خاک خوب و همچنین آبیاری و تغذیه مداوم است. اگر می خواهید کدو حلوایی زمستانی را در یک گلدان بکارید، اطمینان حاصل کنید که رقمی که انتخاب می کنید یکی از انواع غول پیکر نیست و در گلدان قابل پرورش است.

کدو سبز

برای خرید بذر کلیک کنید.

5- کاهو

پرورش کاهو و سایر سبزیجات سالادی در گلدان بسیار سریع و آسان است. کاشت کاهو در گلدان به شما امکان کنترل آسان علفهای هرز و آفات را نسبت به کاشت درون زمین می دهد. بیشتر کاهوها و سبزیجات سالادی محصولات بهاری هستند.اگرچه انواع جدیدتری نیز برای مقاومت در برابر گرمای تابستان تولید شده اند. شما همچنین می توانید با گرم شدن هوا در فصل رشد، گلدان خود را به یک منطقه سایه خنک تر منتقل کنید. کاهو به اندازه بیشتر سبزیجات به آفتاب نیاز نداشته و در خاکی حاصلخیز بهترین رشد را دارد.

کاهو

کاهو یکی از گیاهان قابل کشت در گلدان است. برای مشاهده و خرید بذر انواع کاهو کلیک کنید.

6- فلفل

هر دو  نوع فلفل تند و شیرین در گلدان زیبایی خاصی دارد، به خصوص فلفل دلمه ای نارنجی و بنفش در گلدان که بسیار عالی هستند. فلفل ها در گلدان ها رشد می کنند اما می توانند در هر ظرف بزرگ با آفتاب زیاد، زهکشی خوب و آبیاری مداوم پرورش داده شوند. خاک خشک یا خاک بیش از حد مرطوب برای فلفل فاجعه بار است. یکی از مهمترین مزایای کاشت فلفل در گلدان این است که اگر هوای طوفانی مداوم برای چندین روز منطقه شما را تهدید کند، می توانید گیاهان خود را به داخل خانه منتقل کنید.

کوددهی فلفل

برای خرید بذر انواع فلفل تند و شیرین کلیک کنید.

7- خیار

خیار هم گیاهی است که معمولاً در ظروف پرورش می یابد. این گیاهان آب دوست، بهترین عملکرد را در گلدان های بزرگ پلاستیکی یا سرامیکی دارند که به حفظ رطوبت خاک کمک می کنند. پرورش خیار در گلدان یک روش عالی برای تامین گرمای مورد علاقه آنها است (دمای گرمتر محیط باعث افزایش دمای خاک در گلدانها نسبت به داخل زمین می شود). خیار به آفتاب کامل تا سایه جزئی نیازهای خاک با زهکشی مناسب و مرطوب و غنی از کود نیاز دارد.

بذر خیار هیبرید

بهترین بذرها را برای کاشت در گلدان انتخاب کنید. برای خرید بذر کلیک کنید.

8- تربچه

تربچه در گلدان به سرعت رشد می کند. فقط در یک ماه از بذر به محصول می روند. تربچه به فضای زیادی احتیاج ندارد و  می تواند در ظروف با عمق 10 تا 15  سانتی متر رشد کند. این گیاهان در هوای گرم رشد خوبی نداشته، اما شما با انتقال گلدان به سایه یا افزودن آب برای خنک کردن، می توانید مشکل را برطرف کنید. تربچه انواع بسیاری دارد که می توانید در گلدان بکارید و از طعم آن لذت ببرید. به آفتاب کامل تا سایه جزئی، خاک با زهکشی خوب و مرطوب نیاز دارد.

بذر تربچه هیبرید

بذر تربچه هیبرید، مناسب برای، کاشت در گلدان، برای خرید کلیک کنید.

9- بادمجان

بادمجان یکی از آن گیاهان عالی برای پرورش در گلدان است. برای کاشت در گلدان از ارقامی با میوه های کوچکتر استفاده کنید. گلدان های لعاب دار بهترین گلدان برای پرورش بادمجان است که آب را به مدت بیشتری در خود نگه داشته و رطوبت خاک را حفظ می کند. بادمجان برای رشد به آفتاب کامل، خاک با زهکشی خوب و مرطوب نیاز دارد.

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید.

نوشته های مشابه