مقالات تخصصی

3 آفت توماتیلو که باید کنترل شوند!

آفت توماتیلو

توماتیلوها گیاهان نسبتاً مقاومی هستند و نسبت به سایر سبزیجات به آفات و بیماری ها حساس نیستند. با این حال، توماتیلو اگر تحت استرس قرار بگیرند، یا در شرایط بسیار مرطوب رشد کنند، در برابر بیماری ها و آفات حساس می شوند. در هنگام کاشت توماتیلو سعی کنید فاصله ای بین بوته ها بگذارید تا بوته ها متراکم نباشند و جریان هوا در بین آنها گردش کند. بوته های توماتیلو را به خوبی آبیاری کنید و مواد مغذی کافی برای رشد این گیاهان را فراهم کنید. در این مطلب به بررسی 3  آفت توماتیلو می پردازیم تا با آشنایی بیشتر با این 3 آفت توماتیلو، بوته های سالمتری پرورش دهید.

3 آفت توماتیلو 

توماتیلو از تیره Solanaceae است که شامل گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان و سیب زمینی می شود. بنابراین، آفاتی که گیاهان این تیره را مورد تغذیه قرار می دهند ممکن است به سمت توماتیلو های شما هم جذب شوند.

سوسک کلرادو

سوسک کلرادو آفت توماتیلو

 

یکی از اصلی ترین آفت توماتیلو، سوسک کلرادو سیب زمینی است. گیاهان توماتیلو میزبانی بسیار مناسب برای سوسک کلرادو سیب زمینی است. با اینکه میزبان اصلی این حشره سیب زمینی است اما علاقه فراوانی به تغذیه از برگ های توماتیلو نیز دارد.

این سوسک ها 2-1 سانتی متر طول دارند و روی بدن آنها نوارهای زرد رنگی وجود دارد. لارو و حشره کامل سوسک کلرادو از برگ های توماتیلو تغذیه می کنند و باعث کاهش سطح فتوسنتز و کاهش عملکرد گیاه می گردند.

سوسک کلرادو تخم های نارنجی رنگ خود را به صورت خوشه ای در امتداد رگبرگ ها و در سطح زیرین برگ ها می گذارند. این آفت توماتیلو بیش از یک نسل در سال به وجود می آورد.

سوسک کلرادو

کنترل سوسک کلرادو

برای کنترل غیرشیمیایی این آفت توماتیلو، اگر جمعیت سوسک ها کم بود می توانید به صورت مکانیکی نسبت به جمع آوری حشرات کامل و تخم ها اقدام کنید. در صورت زیاد بودن جمعیت از سموم شیمیایی مانند پایتروئیدها استفاده کنید. این سموم با تاثیر بر روی سیستم عصبی حشره، منجر به مرگ آنها می شوند.

از آنجایی که پایتروئیدها روی همه حشرات تاثیر می گذارند، یا از سمپاشی گل ها خودداری کنید یا غروب ها که گرده افشان ها فعالیت کمتری دارند، سم پاشی کنید. پایتروئیدها پس از 1 تا 2 روز به سرعت تجزیه می شوند، بنابراین استفاده مکرر از آنها ضروری است.

یکی دیگر از گزینه های ارگانیک برای کنترل آفت توماتیلو روغن چریش است. روغن چریش از گیاه چریش استخراج می شود و زمانی که در آب رقیق شود یک حشره کش قوی است. روغن چریش نسبت به پایتروئیدها کندتر عمل می کند نحوه اثر آن به این صورت است که هورمون های حشرات را مختل می کند و باعث می شود آنها کمتر تغذیه کنند و به تدریج از بین بروند. از آنجایی که روغن چریش کندتر تجزیه می شود، نیاز به سم پاشی کمتری دارد.

برای کنترل آفت توماتیلو همیشه پایتروئیدها و روغن چریش را هم روی سطح بالایی و هم در قسمت زیرین برگ ها اسپری، زیرا تخم ها و لاروها در زیر برگ ها قرار دارند. همیشه هر گونه اسپری مواد شیمیای یا طبیعی را روی سطح کوچکی از گیاه آزمایش کنید و در چند روز آینده آن را بررسی کنید تا ببینید گیاه شما آن را تحمل می کند یا خیر. دستورالعمل‌های هر برندی که استفاده می‌کنید را رعایت کنید، زیرا ممکن است در غلظت‌های متفاوتی توصیه شده باشند و ممکن است قبل از اسپری به رقیق‌سازی بیشتری نیاز داشته باشند.

سوسک کلرادو

یکی دیگر از گزینه های ارگانیک برای کنترل آفت توماتیلو استفاده از خاک دیاتومه است. این ماده یک پودر سفید است که از دیاتومه های خرد شده (جلبک هایی با سیلیس در دیواره سلولی آنها ساخته شده است). این عمدتا برای کنترل سوسک کلرادو بالغ استفاده می شود.

برای کنترل آفت توماتیلو خاک دیاتومه را روی گیاه و برگ ها بپاشید، اما از پاشیدن روی گل ها خودداری کنید تا به گرده افشان های مفید آسیب نرسانید. این ماده غیر سمی است، اما گرد و غبار آن را تنفس نکنید. از نظر میکروسکوپی، مانند پودر شیشه ریز آسیاب شده است و هنگامی که سوسک ها روی آن راه می روند، به بدن آنها می چسبد و به عنوان یک ماده ساینده عمل می کند و پوشش بیرونی محافظ بدن آنها را از بین می برد. نتیجه این است که سوسک ها خیلی سریع آب بدن خود را از دست می دهند. خاک دیاتومه باید بعد از بارندگی دوباره استفاده شود.

شما عزیزان می توانید بذر فیسالیس بنفش، بذر فیسالیس آماریلا مکزیکی درشت و بذر فیسالیس آمریکایی را از سایت فردین کشت خریداری کنید.

شته ها

شته ها

دومین آفت توماتیلو شته ها هستند. شته ها حشرات کوچک و اغلب سبز رنگی هستند که شیره گیاهان توماتیلو شما را می مکند و روی ساقه، شاخه ها و دمبرگ ها یافت می شوند. این حشرات بسیاری از گیاهان از جمله گوجه فرنگی را مورد حمله قرار می دهند. تعداد کم شته ها را اغلب می توان نادیده گرفت یا به راحتی با آنها مقابله کرد، اما تعداد بسیار زیاد شته ها، منجر به تضعیف گیاه می شوند.

گاهی اوقات، ممکن است مورچه هایی را پیدا کنید که با شته های شما در کنار گیاهان راه می روند. مورچه‌ها با شته‌ها رابطه همزیستی مفیدی دارند و از شته‌ها در برابر شکارچیان محافظت کنند. بنابراین اگر مورچه زیادی روی بوته های خود مشاهده کردید حتما با دقت بررسی کنید، زیرا ممکن است شته ها به گیاهان خود حمله کنند.

نحوه کنترل شته ها

خوردن شته ها توسط کفشدوزک، یکی از شکارچیان طبیعی آنها.

خوردن شته ها توسط کفشدوزک

شته ها یکی از ساده ترین آفات برای کنترل هستند، اما در صورت بروز آلودگی های جدی، مقابله با آن ها سخت است. یکی از اقدامات برای کنترل فیزیکی این است که شته ها را با فشار قوی آب از روی گیاهان خود بشورید.

می توانید شته ها را با صابون حشره کش با پایترووئیدها کنترل کنید یا می توانید از روغن چریش استفاده کنید. حتی برخی از باغبانان فقط از مخلوط آب، روغن و چند قطره صابون ظرفشویی برای خفه کردن شته ها استفاده می کنند. آنها حشرات نرمی هستند، بنابراین خاک دیاتومه به خوبی روی شته ها اثر نمی کند.

مینور برگ

مینوز برگ

اگر متوجه شدید که برگ‌های توماتیلوهای شما دارای خطوط رنگ پریده است، احتمالاً برگ‌های دچار مینور شده اند. مینوزها دسته وسیعی از حشرات هستند که گیاهان مختلف را مورد حمله قرار می دهند. لاروها درون برگ را مورد تغذیه قرار می دهند به همین دلیل معدنچی برگ نیز خوانده می شوند.

از آنجایی که مینوزهای برگ در داخل برگ ها فعالیت می کنند، از شکارچیان محافظت می شوند. متأسفانه، این بدان معناست که آنها کمتر به حشره کش های آلی (یا معدنی) حساس هستند. خوشبختانه، مینوزهای برگ اغلب جزو خسارتزاترین آفت  توماتیلو نیستند، مگر اینکه جمعیت زیادی گیاه شما را آلوده کنند.

شما عزیزان می توانید انواع نهال های خاص و کمیاب را از نهالستان فردین کشت خریداری کنید.

کنترل مینوز برگ

مینوزهای برگ تخم های خود را به صورت خوشه ای در قسمت زیرین برگ ها می گذارند. برداشتن تخم‌ها و بررسی منظم گیاهانتان اغلب برای کنترل برگ‌ها کافی است.

بهترین راه برای مقابله با آنها این است که برگ های آسیب دیده را حذف کنید یا قسمت آسیب دیده برگ ها را بین انگشتان خود فشار دهید تا لارو کوچک داخل آن از بین برود.

اگر متوجه شدید که گیاهان شما مینوز برگ دارند، باید سطح زیرین برگ ها را بررسی کنید. اگر تخم مینوز مشاهده کردید سریعا آنها را حذف کنید تا از آلودگی های بعدی جلوگیری کنید.

لاروهای مینوز برگ در داخل برگ ها از حشره کش ها محافظت می شوند، اما روغن چریش و پایتروئیدها روی تخم حشرات موثر هستند. استفاده از هر یک از آنها در قسمت زیرین برگ ها می تواند به کنترل آفت توماتیلو کمک فراوانی می کنند.

نوشته های مشابه