شرایط نگهداری گل کاغذی

گل کاغذی

گل کاغذی با نام علمی: Bouguainvillea glabra و نام انگلیسی : Bouguainvilla  از خانواده: Nyetaginaceae  می باشد. گل کاغذی یک تاک درختچه مانند گرمسیری است که اگر در آب و هوای مناسب کشت شود، مدت ۱۱ ماه از سال با گل های رنگارنگ شکوفا می شود. برای رشد گل کاغذی، آن را در آفتاب کامل، خاک خوب زهکشی شده و کمی اسیدی و آب و هوای نسبتا گرم و خشک بکارید.

آبیاری:

خوشبختانه گل کاغذی با حدودی به خشکی خاک مقاوم است و حتی اگر در آبیاری آن زیاده روی شود وگلدهی آن کاهش می یابد.
بر روی برگهای جوان گیاه لکه های کرم-قهوه ای رنگ ایجاد میشود وحتی برگهای ان خواهد ریخت.بنابراین زمانی گلدان را اب دهید که یک بند انگشت از خاک به صورت سطحی خشک شده باشد و این حجم آب دهی را در فصول سرد سال کاهش دهید . البته گیاهانی که در محیط گرم مانند داخل نگهداری میشوند باعث میشود گیاه وارد دوره استراحت خود نشود همچنین توجه داشته باشید که اگر چه این گیاه تا حدودی دربرابر خشکی مقاوم است اما درطی فصول رشد وگلدهی بهتر ان کمک می کنیم.خشکی کشیدن گیاه موجب ریزش برگهاوگلهای آن خواهد شد.

نور مناسب:

گیاه گل کاغذی به مکانی روشن و پر نور نیاز دارد .تابش مستقیم نور افتاب به رشد آن کمک می کند وهمانطور که قبلا اشاره شد برای گلدهی به حداقل روزانه 5 ساعت نور مستقیم افتاب بخصوص در بعداز ظهر نیاز دارد وافزایش مدت زمان تابش نور مستقیم نیز نتایج بهتری بوجود می اورد .
اگر گلدان را در محیط داخلی منزل نگهداری می کنید و گیاه در مکانی نیمه سایه و یا سایه قراردارد، تنها شاهد رشد رویشی این گیاه وگلدهی بسیار اندک آن خواهید بود وهمچنین احتمال ریزش برگهای آن وجود دارد. داخل منزل گیاه به تهویه هوای مناسب لازم دارد که دچار مشکل نشود

خاک مناسب:

گل کاغذی به خاکی با زهکش خوب نیاز دارد.از خاکهایی که محتوی مقادیر زیاد پیت است و اب را در خود نگه میدارد استفاده نکنید زیرا منجر به پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد.
از مخلوط یک قسمت خاک معمولی باغچه +دوقسمت خاک برگ و یک قسمت ماسه استفاده کنید که به این ترکیب میتوانید نیم قسمت ورمی کمپوست اضافه کنید.

فصل گلدهی:

گل کاغذی در کشورهایی همانند سنگاپور و برزیل و کنیا گلهای کاغذی معمولا درتمامی طول سال گل می دهند اما در کشورهای دیگر همانند بسیاری از مناطق کشور ما بهترین گلدهی زمانی روی می دهد طول شب و روز تقریبا یکی باشد(دربهار و یا در پاییز) بنابراین گرم بودن هوا شرط لازم برای گلدهی هرچه بیشتر گیاه است اما کافی نیست وباید به طول روز و شب نیز توجه کرد.

دما:

گل کاغذی به دمای گرم نیاز دارد .در طی روز دمای 24-35 درجه سانتی گراد مناسب است و در طی شب دما نباید از 18.5درجه سانتیگراد پایین تر بیاید.در صورتی که دمای 18.5 نزول کند گلدهی این گیاه کاهش می یابد وبرگهای ان خواهد ریخت.
گل کاغذی را با فرارسیدن فصل زمستان ودربرابر دمای صفر درجه باید محافظت کردواگر بادهای سر زمستانی نیز می وزند زمانی که دما بالاتراز صفردرجه سانتی گراد و در حدود 4-5 درجه سانتیگراد است باید گیاه را به مکانی دیگر منتقل کرد. هوای سرد منجربه سیاه شدن نوک و حاشیه برگها و همچنین ریزش آن ها می شود‌.

0