آموزش کاشت و پرورش

کاشت گل استرلیتزیا

گل استرلیتزیا

گیاه استرلیتزیا با نام علمی Strelitzia reginae یکی از گل های زیبای مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. این گیاه به خاطر برگ‌های گرد مانند خرما و گل‌های معماری رنگارنگش که شبیه پرندگان گرمسیری شکوفا می‌شوند، معروف است و به آن نام «پرنده بهشتی» نیز داده اند.

گل استرلیتزیا

گل استرلیتزیا بومی آفریقا است، استرلیتزیا می تواند تا ۱.۳ متر رشد می کند. شاخ و برگ هایی شبیه به برگ های موز دارد. این گیاه همیشه سبز است و یک گیاه گرمسیری است.

سه گونه strelitzia وجود دارد: reginae، juncea و nicolai، و همه آنها برای ایجاد منظره ای چشمگیر در باغچه استفاده می شوند، به عنوان گیاهان مقاوم نیز می  توانید در خارج از خانه نیز آنها را بکارید.

گل ها معمولا بین فروردین تا آبان ظاهر می شوند، اما ممکن است تا زمانی که گیاه به ۴ تا ۵ سالگی نرسد گل هایی روی گیاه ظاهر نشود. گیاه پرنده بهشتی برای گربه ها و سگ ها نیز سمی است، بنابراین اگر حیوان خانگی شما عادت به جویدن گیاهان شما دارد، از کاشت این گیاه خودداری کنید.

این گیاهان قبل از گلدهی به ۳ تا ۵ سال نیاز دارند تا بالغ شوند. آنها به خوبی در کاشت های انبوه در خارج از خانه در مناطق گرمسیری بازده خوبی دارند.

چگونه از گل پرنده بهشتی مراقبت کنیم؟

 

مراقبت از گل استرلیتزیا

نور

راز رشد موفق گل استرلیتزیا در داخل خانه، نور مستقیم خورشید، آبیاری منظم و گرما است. اوایل بهار قبل از شروع رشد جدید گیاه را با کمپوست تغذیه کنید و در طول فصل رشد هر هفته کود دهید. برای افزایش میزان بقا، گیاه را در ظرفی پرورش دهید که در ماه های گرم تابستان به بیرون منتقل کنید و در زمستان به داخل باز گردانید.

گل استرلیتزیا برای گلدهی به نور مستقیم خورشید نیاز دارد. با این حال، نیاز به محافظت در مقابل آفتاب مستقیم ظهر تابستان دارد، که می‌تواند برگ‌های گیاهان جوان را بسوزاند. پنجره‌های رو به شرق یا غرب از جمله بهترین مکان ها برای این گل زیباست.

خاک

از مخلوط گلدانی غنی و با زهکشی خوب برای گیاهان گلدانی یا مخلوط کمپوست استفاده کنید. اگر از گلدان استفاده می کنید، مطمئن شوید که سوراخ های زهکشی کافی دارد تا آب از داخل خاک عبور کند و از گلدان خارج شود.

آبیاری

خاک را در طول سال به طور مداوم مرطوب نگه دارید، اما نباید غرقاب باشد. هر روز در بهار و تابستان آبیاری کنید، زیرا گل استرلیتزیا رطوبت خود را از طریق برگ های بزرگ خود از دست می دهد. می توانید تا زمانی که آب از سوراخ های زهکشی آن خارج می شود، آبیاری کنید. اگر بیش از حد آبیاری شود، برگ ها قهوه ای می شود.

دما و رطوبت

گل پرنده بهشتی رطوبت بالا را ترجیح می دهد. اگر هوای خانه شما خشک است، از یک بطری اسپری را برای مه آلود کردن برگ های گل استرلیتزیا استفاده کنید. دمای هوا را در زمستان بالای ۱۵ درجه سانتی گراد نگه دارید. این گیاه مقاوم به سرما نیست و در هوای سرد از بین می رود.

کود

این گیاه یک تغذیه کننده سنگین است. آن را در فصل بهار با کودهای آهسته رهش یا به صورت هفتگی در طول فصل رشد با کود NPK تغذیه کنید.

تکثیر گل استرلیتزیا

گل استرلیتزیا

بهترین راه برای تکثیر گل استرلیتزیا تقسیم گیاه و کاشت بذر است. تقسیم آسانتر و سریعتر از رشد از بذر است. بهتر است از گیاهان بالغی استفاده کنید که قبلاً برای حداقل سه سال شکوفا شده اند. در قسمت ما نحوه تقسیم گل استرلیتزیا را برای شما عزیزان آورده ایم:

برای تکثیر از طریق تقسیم:

بسته به اندازه گیاه شما (و ریزوم یا ساختار ریشه زیرزمینی آن)، به وسایل بزرگتری مانند بیل و اره برای گیاهان درون زمینی یا بزرگ نیاز دارید. برای گیاهان کوچکتر می توانید از چاقوی تیز استفاده کنید. اگر قسمت را در گلدان قرار دهید، به یک گلدان جدید و یک مخلوط گلدانی با زهکشی خوب نیاز دارید.

همچنین می توانید رشد یا شاخه های جدید را در پایه گیاه که حداقل سه برگ دارد حذف کنید و ریزوم را در زیر زمین با یک بیل، اره یا چاقو تقسیم کنید. در ظرف جدید با مخلوط گلدانی که زهکشی خوبی دارد، آن را دوباره بکارید.

نحوه رشد استرلیتزیا از بذر

هنگام کاشت گل استرلیتزیا از بذر صبور باشید. ممکن است دو ماه طول بکشد تا بذرها جوانه بزنند. قبل از کاشت بذرها را به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در آب با دمای اتاق خیس کنید. روی بذرها را با یک چاقو یا سوهان خراش بیندازید. بذر را در یک مخلوط گلدانی با زهکشی خوب به عمق ۲.۵ سانتی متر بکارید.

گلدان را در مکانی گرم و غیر مستقیم آفتاب با دمای حداقل ۲۶ درجه سانتی گراد قرار دهید. گلدان استرلیتزیا را  با یک پلاستیک بپوشانید، خاک را مرطوب نگه دارید. پس از جوانه زدن و دو تا سه برگی شدن، آن را به یک گلدان به قطر ۱۰ سانتی متری منتقل کنید. هنگامی که گیاه شما به ارتفاع ۱۵ سانتی متر رسید، می توانید به فضای باز منتقل کنید.

شما عزیزان می توانید بذر گل کوکب یکساله پابلند رنگارنگ ایتالیایی، بذر نیلوفر آبی واتر لوتوس، بذر گل ابوتیلون هلندی معطر گلدانی، بذر گل شقایق کالیفرنیا پاکوتاه رنگارنگ و بذر گل ستاره ای رنگارنگ پرگل ایتالیایی را از فردین کشت خریداری کنید.

گل پرنده بهشتی گیاهی است که به سرعت رشد می کند و قبل از اینکه شکوفا شود باید به اندازه خاصی برسد. یک گل استرلیتزیا با ارتفاع ۱۲۰-۱۰۰ سانتی متری در یک گلدانی به قطر ۲۵ سانتی متر به خوبی رشد می کند. هر بهار گلدان استرلیتزیا  را تعویض کنید.

اگر زمستان منطقه شما سرد است و دما به زیر صفر می رسد، گیاه را به فضای داخل منزل ببرید.

برای زمستان گذرانی در فضای باز، ساقه و برگ ها را تا ۳۰ سانتی متر بالاتر  از سطح زمین ببرید. کل ناحیه ساقه و ریزوم را با یک لایه مالچ برگ و کاه بپوشانید. به محض رسیدن بهار و از بین رفتن خطر آخرین یخبندان، مالچ ها را بردارید.

چگونه استرلیتزیا را شکوفا کنیم؟

گل استرلیتزیا

هنگامی که گیاه شما حداقل چهار تا پنج سال سن دارد، به اندازه کافی بالغ می شود تا شکوفا شود. برای تحریک گلدهی آن را در گلدان نگه دارید. حداقل ۶ ساعت نور کامل خورشید یا نور روشن برای گلدهی ضروری است. یکی از رایج ترین دلایلی که گل پرنده بهشتی گل نمی دهد، نور ناکافی است. این گیاهان همچنین باید در طول تابستان به طور یکنواخت مرطوب نگه داشته شوند، اما اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود.

آفات و بیماری های رایج گیاهی

گل استرلیتزیا به شته‌ها، شپشک ها و سفیدبالک آسیب پذیر است. در صورت مشاهده این آفات از صابون حشره‌کش برای کنترل استفاده کنید و آن را روی سطح زیرین برگ‌ها بپاشید. آفت کش سیستمیک نیز موثر است.

گل پرنده بهشتی نیز مستعد ابتلا به Botrytis cinerea است. گل‌ها و برگ‌ها با این وضعیت دارای لکه‌های تیره و به دنبال آن لایه‌ای از کپک خاکستری می‌شوند. قسمت های آسیب دیده گیاه را حذف کنید و اجازه دهید هوا در بین گیاهان جریان داشته باشد.