الماس 0 الماس
الماس 0 الماس
Generic selectors
کاملا مشابه کلمه
جستجو در عناوین
جستجو در محتوا
Post Type Selectors
مقالات
محصولات

گال چیست؟

آیا تا به حال برگی را دیده اید که با برجستگی های خال خالی یا برآمدگی هایی روی آن وجود داشته باشد؟ به احتمال زیاد اینها گال برگ هستند. اما آیا به این فکر افتاده اید که این نقاط برجسته برای درخت مفیدند یا مضر؟ آیا درخت شما بیمار شده ی مود هجوم آفات قرار گرفته است؟

گال برگ چیست؟

ظاهر گال برگ ها منظره ای دلخراش است. برجستگی ها ممکن است سخت یا فقط برآمدگی های توخالی باشند. اولین فکر شما ممکن است این باشد که این یک بیماری است یا حشرات تخم گذاری کرده اند یا حشرات در برگ تخم را فرو کرده اند. خبر خوب این است که برجستگی ها معمولاً توسط یک بیماری ایجاد نمی شوند. آنها معمولاً آسیب حشرات هستند. با این حال، زمانی که آن برجستگی ها را می بینید، حشره مدت هاست که خسارت خود را وارد کرده است.

این برجستگی‌ها و بدشکلی‌ها عموما نتیجه تغذیه حشرات یا برخی ارگانیسم‌های خارجی دیگر مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها، کنه‌ها، نماتدها و حتی ویروس‌ها هستند. علت اصلی هر چه باشد، این موجودات معمولاً هنوز روی برگ نیستند.

اگر سال به سال با یک مشکل تکرار شونده مواجه هستید که همان حشره درخت شما را تحت تأثیر قرار می دهد، می توانید برای کنترل جمعیت حشرات اقدام کنید و در نتیجه از شدت آسیب به درخت خود بکاهید.

گال برگ

نمونه ای از گال برگ

نحوه تشکیل گال

گال‌ها معمولا در طول دوره رشد سریع برگ ها، شاخه ها و گل های جدید در اواخر بهار تشکیل می شوند. حشرات یا کنه ها با جویدن گیاهان به آنها آسیب می رسانند و ترشحات بزاق آنها باعث افزایش تولید هورمون های رشد طبیعی گیاه در گیاهان می شود.

تولید بیشتر هورمون منجر به افزایش اندازه یا تعداد سلول می شود. این رشد سلولی غیرطبیعی گال نامیده می شود. بافت های گیاهی بالغ معمولاً تحت تأثیر ارگانیسم های القا کننده گال قرار نمی گیرند.

اگر گال ها شروع به تشکیل شدن کنند، حتی پس از مرگ حشرات نیز به شکل گیری ادامه می دهند. اکثر گال‌ها برای بیش از یک فصل روی گیاهان باقی می مانند، زیرا تنها پس از تشکیل کامل آنها به رشد خود ادامه می دهند.

آسیب

گال ها قسمت های در حال رشد گیاه هستند و مانند سایر قسمت های گیاه به مواد مغذی نیاز دارند. گال می تواند مواد مغذی حیاتی گیاه را بدزدد و رشد گیاه را تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که گال در گیاهان بسیار جوان زیاد باشد می تواند مشکل ساز باشد. در بیشتر موارد گال‌ها به اندازه کافی زیاد نیست که به گیاه آسیب برساند.

گال برگ

آسیب گال برگ روی درخت مثمر

علل ایجاد گال برگ در گیاهان

گال برگ روی گیاهان معمولا نتیجه کنه ها و سایر حشرات مکنده است که در زیر بافت گیاه به سر می برند. تغذیه آنها باعث ایجاد برخی نقاط برجسته می شود، در حالی که مواد شیمیایی ترشح شده در طول رشد آفت، ممکن است باعث تغییرات در بافت گیاه می شوند. این تغییرات ممکن است محدود به برجستگی های روی برگ ها نباشد و در روی گل ها، میوه ها و حتی ریشه ها مشاهده شود. سایر علل ایجاد گال ها بیماری های قارچی و باکتریایی است.

گال برگ چه شکلی است؟

وقتی نوبت به شناسایی گال برگ می رسد، حتی باتجربه ترین باغبان ممکن است تعجب کند که گال برگ چگونه است؟ گال به طور کلی به عنوان یک برآمدگی، قله یا ناحیه گوشتی گیاه شناخته می‌شود. گال برگ روی گیاهان ممکن است سبز و با مواد گیاهی مطابقت داشته باشد. همچنین ممکن است صورتی روشن یا قرمز و شبیه جوش های بزرگ باشند.

بسیاری از گال ها به دلیل ظاهرشان نامگذاری شده اند و برخی دیگر با توجه به میزبان خود نامگذاری می شوند. گال‌های دیگر نیز نام خود را از ناحیه آسیب دیده گرفته اند که شامل غنچه، گل، برگ، شاخه و گال ریشه هستند.

گال ها لزوما برای گیاهان شما مضر نیستند، اما می توانند ظاهر گیاهان زینتی را خراب کنند. در این موارد، دانستن نحوه درمان گال برگ مهم است.

شما عزیزان می توانید بذر انواع گل های زینتی زیبا مانند بذر گل شاهپسند سفید معطر فوق پرگل ایتالیایی، بذر گل میخک الوان و بذر گل اطلسی بنفش دوبل هیبرید آمریکایی و صدها بذر متنوع را از فردین کشت خریداری کنید.

چگونه از گیاهان خود در برابر گال‌ها محافظت کنیم؟

گال برگ

اکثر گال‌ها هیچ آسیب جدی به سلامت گیاه وارد نمی کنند. گزینه های کنترل شیمیایی معمولا نیاز نیستند. تعداد گال‌ها سال به سال متفاوت است.

سموم شیمیایی اغلب موثر نیستند، زیرا زمان دقیق اسپری ها بسیار مهم است. برای موثر بودن، قبل از شروع تشکیل گال‌ها، اما زمانی که حشرات و کنه ها فعال هستند، از آفت کش استفاده کنید. هنگامی که گال‌ها شروع به تشکیل می کند، برای سم پاشی خیلی دیر است، زیرا گال‌ها از حشرات یا کنه ها محافظت می کنند.

برای حشرات یا کنه هایی که زمستان را روی گیاه میزبان می گذرانند، قبل از شروع فعالیت حشرات در بهار، از روغن باغبانی استفاده کنید.

جلوگیری از ایجاد گال در برگ آسان تر از درمان آن است. در واقع، درمان توصیه نمی شود، زیرا ساختار گال‌ها به گونه ای است که هر فرمول شیمیایی استفاده شده در واقع می تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد.

قبل از اینکه برجستگی هایی روی برگ ها یا سایر قسمت های گیاه مشاهده کنید، از زخم شدن گیاهان زینتی جلوگیری کنید. روغن های باغبانی و برخی حشره کش ها موثر خواهند بود اما نه بعد از اینکه کنه ها در زیر سطح گیاه قرار گیرند. از حشره کش های طیف وسیع استفاده نکنید، که به شکارچیان طبیعی آسیب می رسد.

برای تقویت سلامتی گیاه، مراقبت خوب و مناسب از گیاه خود انجام دهید. کاهش احتمال آسیب به ساقه و تنه گیاه که می تواند باعث ورود حشرات، بیماری های قارچی یا باکتریایی شود از بهترین کارهای پیشگیری است.

شما عزیزان می توانید در ویکی پدیا درباره گال مطالبی را مطالعه کنید.

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*

سه × یک =